Digital Kronometre

ücret konusu geçmeyene kadar konuya dahil olan yoktu ama konu ücret olunca dahiliyette olmaya başladı ne diyeyim yinede yardım eden etmeyen herkesden Allah razı olsun yardım edecekler ne kadar ücretle yapabilir bilgi verirlerse sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şöyle bir arduino projesi var (türkçe)

http://arduinom.org/arduino-ile-sicaklik-ve-saat-projesi/

Veya ingilizceniz varsa, çok sayıda arduino projesinin olduğu olduğu şu ingilizce sayfa var:

https://create.arduino.cc/projecthub/projects/tags/clocks

Benim belirtmek istediğim ücret değil. Öğrenciden ücret mi isteyeceğim yani? Tam tersi elimde fazla olan malzemeyi vermek isterim. Zamanımı harcamak isterim. Benim orada belirttiğim emek, alın teri ...

Şu iki soru şekline bakın:

1) Hoca ödev verdi, 4 günüm kaldı, konu ile ilgili hiç bilgim yok, sonuçları bulup burada paylaşırsanız çok sevinirim.

2) Hoca arduino ile 4 haneli sayaç ödevi verdi. Devreyi kurdum, yazılımı bir türlü çalıştıramıyorum. Sayaç nedense olması gerekenden yavaş çalışıyor. Gerçek bir kronometre ile bunu aynı anda çalıştırdığımda, benim kronometre bir süre sonra geride kalıyor. Şema ve yazdığım kod aşağıda. Problem ne olabilir?

Siz olsanız hangisine yardımcı olmak isterdiniz?

tabiki 2. olana yardım etmek isterdim sizde haklısınız taydın abi ben telefon nosu bırakayım siz çaldırın telefondan görüşelim *** ayrıca bana sadece kronometre kısmı lazım saat yada tarih yada termometresi lazım değil tek kronometre bölümü lazımdı

Mesela bütçeniz ne kadar? Cüzzi bir ücrete
el kaldıran olur mu bilmiyorum?
mehmet bey sen ücretsizde yardımcı olma gerek yok anlaşılan senin burada bulunma sebebin acaba birileri çıkar 3-5 bişeyler koparabilirmiyim niyetindesin gerek yok kalsın ihtiyacı olan bir öğrenci kardeşimiz olursa en azından öğrenciye gitsin biraz cıkda olsa katkım olur öğrenci kardeşlerimize

yokmu yardımcı olabilecek başka birisi

Şöyle bir arduino projesi var (türkçe)

http://arduinom.org/arduino-ile-sicaklik-ve-saat-projesi/

Veya ingilizceniz varsa, çok sayıda arduino projesinin olduğu olduğu şu ingilizce sayfa var:

https://create.arduino.cc/projecthub/projects/tags/clocks

Benim belirtmek istediğim ücret değil. Öğrenciden ücret mi isteyeceğim yani? Tam tersi elimde fazla olan malzemeyi vermek isterim. Zamanımı harcamak isterim. Benim orada belirttiğim emek, alın teri ...

Şu iki soru şekline bakın:

1) Hoca ödev verdi, 4 günüm kaldı, konu ile ilgili hiç bilgim yok, sonuçları bulup burada paylaşırsanız çok sevinirim.

2) Hoca arduino ile 4 haneli sayaç ödevi verdi. Devreyi kurdum, yazılımı bir türlü çalıştıramıyorum. Sayaç nedense olması gerekenden yavaş çalışıyor. Gerçek bir kronometre ile bunu aynı anda çalıştırdığımda, benim kronometre bir süre sonra geride kalıyor. Şema ve yazdığım kod aşağıda. Problem ne olabilir?

Siz olsanız hangisine yardımcı olmak isterdiniz?
timur abi tabiki 2. şıktakine olurdum ama 0 bilgi var fazla zamanınızı almaz ise yardımınızı rica ediyorum

100 tl kadar bir bütce ile bu projeyi yapabilecek varsa mesaj atabilir

timur abi tabiki 2. şıktakine olurdum ama 0 bilgi var fazla zamanınızı almaz ise yardımınızı rica ediyorum

Yardım etmek isterim kardeşim ama sıfır bilgi var diyorsun, nasıl yardım edeyim sana?

Sana bu durumda faydalı olacak tek yardım, benim o işi A dan Z ye yapıp bitmiş halde teslim etmem. O kadar da zamanım yok malesef. Ama sen uğraşmaya başlarsan, her takıldığın noktada soracağın soruları bilgim ölçüsünde cevaplamaya çalışırım. Buradaki diğer üyeler de yardımcı olur.

Yardım etmek isterim kardeşim ama sıfır bilgi var diyorsun, nasıl yardım edeyim sana?

Sana bu durumda faydalı olacak tek yardım, benim o işi A dan Z ye yapıp bitmiş halde teslim etmem. O kadar da zamanım yok malesef. Ama sen uğraşmaya başlarsan, her takıldığın noktada soracağın soruları bilgim ölçüsünde cevaplamaya çalışırım. Buradaki diğer üyeler de yardımcı olur.
timur abi siz çizimini yapsanız kodlama konusunda da başlangıç noktasını söyleyip izlemem gereken yolu gösterseniz yavaşda olsa ilerlerim yada 100 tl bütcem var onu vereyim ares çizimini hex dosyası açık kaynak kodu u verseniz ben inceler onun üzerinden kendimi geliştirip ekleme yapacağım şeyleri eklerdim olabilirmi abi

Saat için 6 tane 7 segment display sürmen lazım. Bunları araştır, nasıl kullanılır, yakmak için ne gerekir. Hatta sipariş et ve breadboard üzerinde dene.

Arduino ile yaparsan, 6 tane 7 segment display'i ayrı ayrı sürecek kadar çıkış yok. 42 dijital çıkış lazım, ama o kadar yok. 7 7segment display'lerin önüne BCD dekoder koysan, 24 çıkış yeterli oluyor. Ama arduino'da o kadar çıkış da yok.

O yüzden yapılması gereken, her bir 7 segment display'i paralel bağlamak ve ortak uçlarını kontrol ederek çok hızli bir şekilde sıradan yakmak. yani display 1 de rakam göster, söndür, display 2 de rakam göster, söndür, ... Eğer bu işlemi saniyede 60 defa falan yaparsan, kullanıcı o display'leri pırpırlama olmadan net görür.

Yani arduino'da saniyede 60 kere çalışan bir kesme rutini kullanacaksın. İlk iş bu. 6 tane sayıyı bu display'de pırpırlama olmadan gösterecek duruma getirmen lazım. Bunu yaptıktan sonra, artık saat kodunu yazman kolay. Her saniyede saniyeleri artıracaksın. Saniye 59 olunca 0'a düşecek dakika bir artacak. Dakika 59 olunca 0 da düşecek ve saat bir artacak. Saat 23 olunca 0 a düşecek.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri