Dielektrik (Atlama Mesafesi) Sorusu

baranay

Üye
Arkadaslar Merhaba,

Iletken olmayan maddeleri yalitkan olarak kullandigimizda ''Dielectric Strength'' denen bir kavram ortaya cikiyor, mesela Hava icin verilen Dielectric Strength (dayaniklilik) 30kV/cm'dir, yani ortalama 1 cm mesafede en fazla 30kV gerilim uygulanabilir iki iletken arasina.

Benim sorum ise izolasyon maddesi olarak (Hava yerine) Helium kullanmis olsaydik bu verilen Dielektrik katsayisi nasil degisir? Mesela %20 Helium, %50, %80 ve %100 Helium derisimi uygulandiginda (iki iletken arasindaki malzeme, gaz olarak) Dielectric Strength nasil degisir? Yani her cm mesafe icin ortalama en fazla kac kV gerilim uygulanabilir?

Internette de arastirdim ancak gerekli bilgiye ulasamadim, genel bir bilgi ile de olsa yardimlariniz icin simdiden cok tesekkur ederim...

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba,
açıkçası konu hakkında detaylı bilgiye sahip değilim. Lakin bildiğim bu tür konularda üst seviye fizik bilgisi ve deneysel ortamların gerekli olduğu.
Dielektrik mesafe sırf kullanılan yalıtkanla ilgili olmadığı için oldukça zor bir konu. Yinede yardımcı olabilmesi için aşağıda ki linkleri kontrol edebilirsiniz.

www-ee.ccny.cuny.edu/wwwa/web/vlad/Lecture5.ppt
Dielectric strength - Wikipedia, the free encyclopedia

Arkadaslar Merhaba,

Iletken olmayan maddeleri yalitkan olarak kullandigimizda ''Dielectric Strength'' denen bir kavram ortaya cikiyor, mesela Hava icin verilen Dielectric Strength (dayaniklilik) 30kV/cm'dir, yani ortalama 1 cm mesafede en fazla 30kV gerilim uygulanabilir iki iletken arasina.

Benim sorum ise izolasyon maddesi olarak (Hava yerine) Helium kullanmis olsaydik bu verilen Dielektrik katsayisi nasil degisir? Mesela %20 Helium, %50, %80 ve %100 Helium derisimi uygulandiginda (iki iletken arasindaki malzeme, gaz olarak) Dielectric Strength nasil degisir? Yani her cm mesafe icin ortalama en fazla kac kV gerilim uygulanabilir?

Internette de arastirdim ancak gerekli bilgiye ulasamadim, genel bir bilgi ile de olsa yardimlariniz icin simdiden cok tesekkur ederim...
neden gerekiyor anlatırmısın.

Sayin Murat Bey,
Oldukca karmasik bir soru oldugunun farkindayim, kendim Elektrik Muhendisiyim ve 2 haftadir internette bu konu hakkinda arastirmadigim kaynak kalmadi diyebilirim, vermis oldugunuz web sitelerini de daha once inceledim, ancak Dielektrik ile ilgili yapilan deneyler malesefki kati maddeler icin cogunlukta, gaz olarak ise SF6 yogun olarak kullanilmakta, ancak Helium ile ilgili ilgili bir calisma bulamadim malesefki...

Neren59 isimli uye,
Hollanda'da Orta Gerilim malzemeleri ureten bir firmanin Ar-Ge departmaninda calisiyorum, yeni uretecegimiz orta gerilim urunlerinin birinde kullanmayi dusunuyoruz, bu yuzden de arastirmamiz gerekli. Bu nedenle az cok bir bilginiz/fikriniz var ise paylasmaniz durumunda cok sevinirim.

Saygilarimla

Yabancı bir kaynak sf32'de helyum moleküllerinin SF6 moleküllerinden çok daha fazla küçük olmasından dolayı yalnızca sızdırmazlık testinde Helyum gazı kullanıldığından bahsediyor. Yani helyum gazı kullanımında izolasyon maaliyetinin artacağı aşikar. Ayrıca dielektrik sabitesinin düşük olması bu gazın bu amaç için kullanıma uygun olmadığını göstermeye bence yeterlidir.

[url]http://www.ecofys.nl/com/publications/documents/Reductions_of_SF6_emissions.pdf

[/URL]

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri