dişli sistem motor seçimi

isineri

Üye
arkadaşlar step motora bağlanmış dişli sistemle 100 kg lık bir yükü kaldırmam gerekiyor. dişlilerin çapları 10cm ve 100 cm. bu verilerle kaç Nm lik bir torka ihtiyacım var?

yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
demeraj momenti ne demek anlamadım dostum. motorun miline 10 cm çaplı bir dişli bağlanacak, o dişli de 100 cm lik başka bir dişliyi harekete geçirecek. 100 cm lik dişli de 100kg lık yükü kaldıracak. olay bundan ibaret.

asıl istediğim şu arkadaşlar. 5 Nm torklu bir step motorum var, bununla 100 kg lık bir yükü hareket ettirmek istiyorum. yük 1 saniye içinde 5 cm aşağı inip tekrar yukarı kalkacak.

işte bu motorla yük arasındaki mekanik sistem nasıl bir sistem olabilir? dişli-çark mı, kasnak-kayış mı? ya da başka bir sistem mi?

Step motorlar tutma torkuna göre isimlendirilir.
Resimdeki gibi 1 metrelik çubuğun ucundaki 1 Newtonluk yükü kaçırmadan yatayda tutabilen motora 1nm lik motor denir.

Şimdi sen hesapla , 100kg yük için 1 sn de aşağı yukarı....

1nm yaklaşık 0,1kgm...

Ekli dosyalar

• tork.JPG
    tork.JPG
    19.4 KB · Görüntüleme: 52
elimdeki step motorun tutma torku 7 Nm zaten. dakikada 300 devire kadar 5Nm nin üstünde bir tork elde edebiliyorum. motorun miline takılmış 10 cm çaplı bir dişli 100 N luk bir yükü kaldırabilir. işte benim sorunum yoldan 10 kat kayıpla kaldırabileceğim yük değerini 10 kat arttırmak. böyle bir şey mümkün değil mi?

Yoldan kayıba razı oldun güzel , peki ya zamandan ? :rolleyes:

Dişlilerde çevrim oranına göre ya yoldan ya da tork dan kazanç olur , doğru ( kayıplar hariç yaklaşık %5 olabilir) .

zaman da sorun değil. motoru 40 rpm de değil de 80 rpm de çeviririm o sorun değil. yeter ki o 100 kg lık yük hareket etsin. şimdi bu 10 cm çaplı dişliyle 100 cm çaplı bir dişliyi birbirine bağlarsam 1000N luk bir kuvvet elde edebilir miyim ben?

Dişliler güç üretmezler.Kendilerine verilen gücü "oranları" çerçevesinde "aktarırlar".
Senin verdiğin rakamlarla :
1000 Nm ihtiyacın var ve dişli oranın 1/10
Demekki hareket tarafından 100Nm vermen gerekiyor...

Forum istatistikleri

Konular
128,106
Kullanıcılar
449,807
Son üye
bdursun

Yeni konular

Geri