Devresiz Motor İleri Geri Döndürme

Motorcie

Üye
Öncelikle merhaba forumda yeniyim sizlerden yardım almak istedim.
birkaç gündür 12v bir dc motoru devresiz bir şekilde sadece anahtarlarla ileri-geri döndürmeye çalışıyorum ama neyaparsam yapıyım elbet bir şekilde kısa devre oluyor motor çalışmayı kesiyor. acaba devresiz bir şekilde bir dc motoru ileri ve geri nasıl döndürebilirim? devre yapmayıda bilmiyorum yapacağım şekilde çok basit devreler varmı bu işi görücek? forumda aradım ama böyle birşey bulamadım. şimdiden teşeküürler saygılar

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
cift kutuplu ( 1-0-2) pako şalter alıp bağlantılarını yapıp 1 konumda ileri 2 konumda geri döner kolay gelsin

yada piyasada satılan bazı adaptörler var hem voltaj ayarlı hemde polarite anahtarlı. 10 -15 tl civarı. hem ayarlı güç kaynağın olur hem motorun hızını ayarlarsın hemde yönünü değiştirirsin

gerçekten çok faydalı oldu teşekkür ederim çok sağolun

benimde merak ettiğim; motoru ileri geri hareket ettirmeyi uzaktan kumandayla nasıl sağlarız. dediğiniz gibi adaptörü veya pako şalteri modifiye ederek yapabılırmıyız?

devre kurmadan uzaktan kumanda yapmanız malesef mümkün değil:(

peki benim elimde bir adet 12 voltluk dc motor var. BEn buna uzaktan lumanda ile iki yönlü hareket vermem için basit bir devre şeması e devre elersa ben yapabilirim bu devreyi. YArdım edebilirmisiniz bana bu anmda

eksik yazmışım devre şeması ve devrede kullanacağım elemanların listesi olursa yapabilirim bu devrreyi. birde devre şeması yani bağlantıları basit şekilde anlarsam iyi olur cunprogram bilmiyorum. baslse makbuldur neyi nereye bağlayacağımı anlasam yeterli.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri