devrelerde kullanılan trimpotlar hakkında.

herkeze selamlar.

hemen hemen bütün elektronik devrelerde çeşitli tip ve değerlerde trimpotlar kullanılıyor.

ben bu döndürerek ayarlanan trimpotun yerine, yukarı ve aşşağı tuşları ile dokunmatik ayarlanan trimpot yapmaya çalışıyorum.

bu konuda hazır çalışır devre beklemiyorum. fikir verin yeterli.

op-amp larla biraz ugraştım beceremedim.

mesela bu iş için kullanılan, (dijital anolog veya anolaog dijital dönüştürücü entegreler gibi) entegreler varmı?
teşekkürler.

herkeze selamlar.

hemen hemen bütün elektronik devrelerde çeşitli tip ve değerlerde trimpotlar kullanılıyor.

ben bu döndürerek ayarlanan trimpotun yerine, yukarı ve aşşağı tuşları ile dokunmatik ayarlanan trimpot yapmaya çalışıyorum.

bu konuda hazır çalışır devre beklemiyorum. fikir verin yeterli.

op-amp larla biraz ugraştım beceremedim.

mesela bu iş için kullanılan, (dijital anolog veya anolaog dijital dönüştürücü entegreler gibi) entegreler varmı?
teşekkürler.

Bu iş için dijital pot lar var. bu konuyla ilgili DigiKey Corp. | Electronic Components Distributor | United States Home Page sitesinden malzeme arattırarak hem teknik dökümanına, hem de fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

hocam teşekkürler. ds 1669, ds 1844, ds 1868, mcp 41010 dataset leri indirdim inceliyorum.
bulabilirsem alıp deneyeceğim ve bundan sonra mekanik trimpot kullanmam.
tekrar teşekkürler.

yardım etmesi acısındada..... sahada yani sanayide kullanılan dijital potanslar war.üstünde 2 tuş var yine degerini azaltıp arttırmak icin...

bahsettiğiniz yanılmıyorsam hazır cihaz. fiyati makulse, kendim devre tasarlama ile ugraşacağıma bu cihazi kullanırım. marka falan bilginiz varmı.
sizede teşekkürler.

endanında sitesinde değişik dijital potanslar var incelemeni tavsiye ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri