Devredeki sigortanın ölçülmesi

fatihcan88

Üye
merhaba arkadaşlar elimde bir cihaza ait anakart mevcut ve 24 volt ile çalışıyor elektriksel olarak hiç bir güç tepkisi vermiyor. Devrede T4a/250 volt sigorta var ve Türkiye'de bu sigorta yok (bir yer var üslup olarak beğenmediğim için almıyorum ), bu sigortanın sağlam olup olmadığını nasıl anlaya bilirim yada bir ikamesi olabilir mi ? voltaj o kısma kadar geliyor ama sigortadan sonra 0 oluyor.

Sigorta;
HTB1J37zKVXXXXXaaXXXq6xXFXXXr.jpg_350x350.jpg

Ölçü aletiniz varsa , önce anakarttaki elektriği kesin. Digital avometrenizi dıt (buzzer ) kademesine alınız. Bahsettiğiniz sigortanın uçlarına , ölçü aletinizin uçlarını dokundurunuz. Ekranda 0000 değerini görmeli + dıt sesini duymalısınız. bunlar olmuyorsa sigortanız bozuk ( çöp) demektir.

Ölçü aletiniz varsa , önce anakarttaki elektriği kesin. Digital avometrenizi dıt (buzzer ) kademesine alınız. Bahsettiğiniz sigortanın uçlarına , ölçü aletinizin uçlarını dokundurunuz. Ekranda 0000 değerini görmeli + dıt sesini duymalısınız. bunlar olmuyorsa sigortanız bozuk ( çöp) demektir.
evet maalesef ses yok çöp olmuş bu elemanı bulmakta zor acaba ikame edilebilir mi ? Yerine takacağım başka bir şey olabilir mi cam sigorta kurtarırmı acaba ?

cevabınız için teşekkürler

Merhaba, Cam sigorta olabilir elbet ama uçlarına tel lehimlemeniz biraz zor olacaktır. Bunun yerine sigorta yatağı kullanır metal uçları sorun oluşturmayacak bir yere sabitleyebilir veya üzerine bant sarmalı, makaronla izole etmelisiniz. Kendi cihazınızsa cihaz gövdesine montajlanan kapaklı yatak düşünebilirsiniz.

https://www.google.com/search?q=250...VJAWMBHVEFCLgQ_AUoAXoECAsQAw&biw=1280&bih=881

Merhaba, Cam sigorta olabilir elbet ama uçlarına tel lehimlemeniz biraz zor olacaktır. Bunun yerine sigorta yatağı kullanır metal uçları sorun oluşturmayacak bir yere sabitleyebilir veya üzerine bant sarmalı, makaronla izole etmelisiniz. Kendi cihazınızsa cihaz gövdesine montajlanan kapaklı yatak düşünebilirsiniz.

https://www.google.com/search?q=250...VJAWMBHVEFCLgQ_AUoAXoECAsQAw&biw=1280&bih=881
cevabınız için teşekkür ederim zaten linkte aynı sigorta çıktı :) ben arıyorum çıkmadı siz aradınız çıktı buda ilginç. Neyse ki elinde olup fahiş fiyata satan ve üslubu bozuk satıcıdan almak zorunda kalmayacağım, sipariş verdim.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri