devredeki arızayı bulmama yardım eder misiniz ?

SeMPo

Üye
Merhaba

Elimde resimde gösterdiğim şema var. Kurulumunu da yaptım ama bazı sorunlar çıkıyor. Bazen kendi kendine start alıyor bazen de modlardan bir seçiliyken aniden 1. moda geçiyor. (3 mod var) devreyi ben tasarlamadım. Bir yerden elime geçti ve isise aktarıp kurulumunu yaptım. Genel olarak sorunsuz çalışıyor.. Sıkıntı nerde olabilir ? (pic in 6 ve 7. pinleri çıkış)
6P1MdE.jpg

Maalesef yardım edecek bilgim yok, şemaya bakınca aklımda bir soru oluştu c2 ve c3 ne görevi var?

Merhaba, güç kaynağınız stabil mi ? Eğer beslemenizde veya çevresel faktörlerden dolayı parazit oluşuyorsa devre hatalı davranabilir. Önerim devreyi pil akü gibi bir şeyle deneyip öyle gözlemlemeniz olacaktır. Saygılarıma

7805 in girişi ile gnd arasına 0.33 microfarad, çıkışı ile gnd arasına 0.1 microfrad kondansatörle parazitlere karşı önlem almayı da deneyebilirsinizEkli dosyayı görüntüle 31688 . (fotodaki gibi )
Screenshot_1.png

mclr ucunun bağlı olduğu uç 10k üzerinden gnd ye bağlı bu resette tutar sadece moda basılı olunca çalışır.
(programdan mclr IO olarak kullanıldıysa bu farklı)

c2 ve c3 yanlış bağlı.
c2 ve c3 bir ucları vcc de iken diğer uçları gnd de olmalı. c3 kutuplu bunada dikkat edin

buton uçları +12 ye bağlı fakat gerilim bölücü yapılmaya çalışılmış 2 adet 10k ile gerilimi bölerseniz 6v yapar. 7805 in kullanıldığı bir devrede buton için 12v dan gerilim bölmek neyin kafası anlamış değilim. programıda görmek isteriz.

siz ne amaçladığınızı söyleyin yeni bir şema ve program yazalım. pic12f675 olduğundan bir kaç satırlık bir programdır.

7805 in girişi ile gnd arasına 0.33 microfarad, çıkışı ile gnd arasına 0.1 microfrad kondansatörle parazitlere karşı önlem almayı da deneyebilirsinizEkli dosyayı görüntüle 31688 . (fotodaki gibi ) Ekli dosyayı görüntüle 31689

Ustam buton bağlantıları 7805in girişi üzerinden olmadığı için girişteki kondansatörün yardımı olmayabilir ama çıkış ve gnd ucuna bağlayıp denerim.

mclr ucunun bağlı olduğu uç 10k üzerinden gnd ye bağlı bu resette tutar sadece moda basılı olunca çalışır.
(programdan mclr IO olarak kullanıldıysa bu farklı)

c2 ve c3 yanlış bağlı.
c2 ve c3 bir ucları vcc de iken diğer uçları gnd de olmalı. c3 kutuplu bunada dikkat edin

buton uçları +12 ye bağlı fakat gerilim bölücü yapılmaya çalışılmış 2 adet 10k ile gerilimi bölerseniz 6v yapar. 7805 in kullanıldığı bir devrede buton için 12v dan gerilim bölmek neyin kafası anlamış değilim. programıda görmek isteriz.

siz ne amaçladığınızı söyleyin yeni bir şema ve program yazalım. pic12f675 olduğundan bir kaç satırlık bir programdır.

Devreyi yanlış göndermişim kusura bakmayın. Şimdi düzeltip tekrar gönderiyorum. mclr ayarlardan kapalı kullanıyorum yinede garanti olsun diye farklı pinden giriş verebilirim.
Butona 7805 üzerinden + vermememin sebebi buton ile devrenin uzakta olması. Yani kablo dağınıklığı olmaması amacıyle bu şekilde yapıldı. Devre motosiklette görünür olma amaçlı farklı led animasyonları oynatıyor. Butonlara direk aküden + veriyorum.

C6 yı bağlamadan önce sürekli start alıyordu devre.. Gaz verince marşa basınca hatta sellektör yapınca( Sellektör yaparken butonu bıraktığımda start alıyordu. Yani sellektör düğmesine basıp basılı tuttuğumda sorun yok bıraktığımda start alıyordu.) c6 yı takınca birazda olsa düzeldi. biraz daha yüksek bir kondansatör taksam çözüm olabilir mi sizce ?
PkV899.jpg

Kodlarda bu şekilde..
Animasyonlardan 1-2 tanesini veya hepsini fark etmez butonu basılı tuttuğum süre boyunca oynatacak bıraktığımda sönecek şekilde ayarlayabilir miyiz ? Uğraştım ama bir türlü beceremedim :(

Kod:
'****************************************************************
'*  Name    : UNTITLED.BAS                                      *
'*  Author  : [select VIEW...EDITOR OPTIONS]                    *
'*  Notice  : Copyright (c) 2016 [select VIEW...EDITOR OPTIONS] *
'*          : All Rights Reserved                               *
'*  Date    : 18.3.2016                                         *
'*  Version : 1.0                                               *
'*  Notes   :                                                   *
'*          :                                                   *
'****************************************************************
@ __config _INTRC_OSC_NOCLKOUT &_WDT_ON &_PWRTE_ON  &_MCLRE_OFF

DEFINE OSC 4
DEFINE OSCCAL_1K 1 

CMCON=%111
VRCON=0 
CMCON=7
ANSEL=0
TRISIO = %011000
GPIO=0

SIRA       VAR BYTE
MAXMOD VAR BYTE
symbol LED = GPIO.0  'Led 1
SYMBOL LED2 = GPIO.1 'Led 2
SYMBOL BUTONA=GPIO.3 'Mod butonu
SYMBOL BUTONB=GPIO.4 'Start Butonu

pause 300
MAXMOD=3
SIRA=1

BASLA:

while BUTONB=0  'BUTONB HIGH OLDUĞU MÜDDETÇE AŞAĞIDAKİLER YAP
        IF BUTONA=1 THEN
          SIRA=SIRA+1
          IF SIRA>MAXMOD THEN SIRA=1
          WHILE BUTONA=1:wend
          PAUSE 80
        ENDIF

wend

SELECT CASE SIRA
      CASE 1  'İLK MODE
        GOTO ANIMAS_1
      CASE 2 'İKİNCİ MODE
        GOTO ANIMAS_2
      CASE 3  'İKİNCİ MODE
        GOTO ANIMAS_3

END SELECT   
      GOTO BASLA

ANIMAS_1:

while ile wend arasında hiç gecikme yok. sorun burdan kaynaklı oluyor.
wend satırından bir önceye pause 10 yazarmısın.

if endif arasında var fakat oraya girmediği zaman için pause yok.

Yeni sema yine hatali.

Mclr ucuna seri kondansator var. Diger butonlu pinlerdeki direncler ne pull up nede pull dovn seklinde baglanmis.

Yazilima yorum yapamuyorum.

while ile wend arasında hiç gecikme yok. sorun burdan kaynaklı oluyor.
wend satırından bir önceye pause 10 yazarmısın.

if endif arasında var fakat oraya girmediği zaman için pause yok.

Tamam ustam o şekilde düzelticem ama tam nereya yazmam gerekiyor anlayamadım :(
endif ile wend arasına mı ? yoksa if sira>maxmod ile while butonA= arasına mı ?

Kod:
while BUTONB=0  'BUTONB HIGH OLDUĞU MÜDDETÇE AŞAĞIDAKİLER YAP
        IF BUTONA=1 THEN
          SIRA=SIRA+1
          IF SIRA>MAXMOD THEN SIRA=1
                                     'BURAYA MI KOYMAM GEREKİYOR ???
          WHILE BUTONA=1:wend
          PAUSE 80
        ENDIF

wend

Yeni sema yine hatali.

Mclr ucuna seri kondansator var. Diger butonlu pinlerdeki direncler ne pull up nede pull dovn seklinde baglanmis.

Yazilima yorum yapamuyorum.

Ustam mod butonunu mclr ucuna bağlamıcam değiştiricem onu.. Diğer butonlarda da değişiklik yaptım. Yine hata var ise daha ayrıntılı yardımcı olur musun ? yıllardır elektronikten ayrı kaldım devreyi çözmeye zorlanıyorum.

kBQ9rA.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri