Devre Yardım

motorun çok zayıf oldugu için , kısa devreyi engeleyebilmen için en basitinden çıkışta yük olmaması gibi bir şey olması gerek . elektrik sobalarındaki rezistanslar ın tel uzunlugu elektrikli bataniyelerdeki
tellerle kıyaslanmayacak kadar kısadır. rezistans telleri ne kadar kısa olursa ısınma okadar çabuk olur ve çok akım çeker direnç ne kadar yüksek olursa ısınma daha geç olur ama çekilen akımda ona göre düşük olur .
şimdi sen başka bir motor tedarik edemez ve illede bu şekilde çalıştırmak istiyorum dersen 1mohm gibi dirençlerden başlayarak deneye deneye çıkışa baglarsın çok rüzgar esince onda hafif bir ısınma görebilirsin .

bir de bilmen gereken bir şey rezitansın üzerinden elektrik geçerse (yani kısa devre konumu) ısı verecektir gerekli olan (voltaj ve amper) sayesinde ısı verir. yine de beceremezsen çıkışı doğrult ve kondastörle besle. örnek 6-7 volt alıyorsun 18 volt kondanstör yap
Güzel fikir. Yarın malzmeleri alıp deneyeceğim. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz ?
Yarın malzemeleri alıp deneceğim. Teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
Güzel fikir. Yarın malzmeleri alıp deneyeceğim. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz ?

Yarın malzemeleri alıp deneceğim. Teşekkürler
LED in yerine rezistans koyduğumuzu düşünelim. Bu mantıkla çalışırmı acaba ? Pillerin yerinede motor

Ekli dosyalar

• Devre.png
    Devre.png
    63.8 KB · Görüntüleme: 11
LED in yerine rezistans koyduğumuzu düşünelim. Bu mantıkla çalışırmı acaba ? Pillerin yerinede motor
pillerin yerine rüzgar gülü demek istedin sanırım, evet olur ama yeterli voltajı verebilirse. rüzgar gülünün dezavantajı sabit voltaj üretememesidir. yani rüzgar her zaman istediğimiz hızda esmez.

pillerin yerine rüzgar gülü demek istedin sanırım, evet olur ama yeterli voltajı verebilirse. rüzgar gülünün dezavantajı sabit voltaj üretememesidir. yani rüzgar her zaman istediğimiz hızda esmez.DEvrenin
Amacım sadece deney. Anlık olarak ısı elde etmem yeterli. Flash patlaması gibi düşünün. Anlık olarak yük sek bir ısı elde etmem gerekiyor. Kapasitörler elektiriği depolayıp yüksek akım ile rezistansa göndersin mümkün olur mu bu devre ile ?

Kardeşim led zaten temsilidir, yerine ısıtıcı soba olur yeri gelir elk motor olur ... ardu veya her hangi işlemcili kartla uğraşan yazılımcılar niye led yakıp duruyor hiç düşünmedin mi? Başka ne dertleri olacak bi led yakmakla :).

Kardeşim led zaten temsilidir, yerine ısıtıcı soba olur yeri gelir elk motor olur ... ardu veya her hangi işlemcili kartla uğraşan yazılımcılar niye led yakıp duruyor hiç düşünmedin mi? Başka ne dertleri olacak bi led yakmakla :).
Yani ? Mesajın ile konunun alakasını çözemedim

led en basit - en kolay örnektir bilale anlatır gibi anlatmak için led kullanılıDayı
Dayı yaşına hürmeten alay etmiyorum saygım sonsuz. Laf kalabılığı ve espri yapma çabasını bırakıp yardımı olacaksanız cevap yazarsanız sevinirim. Boş muhabbet hiç sarmıyor gerçekten. Devredeki led ne amaç ile konduğunun farkındayım. Lütfen yalvarıyorum çocuksu esprileri bırakalım.

Tuhafiyeden gelin teli al, onu ince rezistans gibi sar .Yassı cam şise bul havasını boşaltınca telin kızardığını göreceksin

Misal Motor boşta dönerken 6 volt veriyor diyelim. 5 volta kadar motora sıfır yüklenmen lazım ki hizlansin. Bunun için diyot yerine 5.1v zener koyarsın, arkasına da akımı sınırlamak için (1k-10k) direnç koyarsın. Böylece kondanastör yavaşça dolar.

2. Alternatif zener yerine 7-8 tane 1n4001 seri yapılarak takılabilir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri