devre uzerindeki akim

Merhaba , elektronige yeni basladim . Anlamadigim birsey var.aciklayabilirseniz sevinirim.mesela artidan gelen uca direnc bagladim.ondan sonra seri sekilde bi led bagladim ve sonra topraga bagladigimda led yaniyor.eger once ledi , sonra direnci sonra topraga bagladigimda yine led yaniyo.ve akim degismiyor.anlamadigim direnci nereye baglasamda farketmiyo akim.ben sanki once direncin uzerinden akim dusecek sonra dusmus akim lede gitmeli diye dusundum.yani oteki taraftaki direncten nasil haberi oluyor.ilk once tum devreyi tariyor sonrami yakiyor.

Merhaba.Evet,elektronik devrelere yeni başlayan birisi için çok önemli sayılabilecek bir sorudur.Seri bağlantılarda devrenin en başındaki,ortasındaki ve en sonundaki (Bu 3 eleman akü,direnç ve led örneğin olmuş olsun) bunların yerini değişik şekillerde tam değiştirdiğinizde devreden geçen akım şiddeti hiç değişmez.Çünkü akımı tam kısan,tam kısıtlayan burada dirençtir,1000 ohm’luk bir direnç 12 voltluk aküde ve kırmızı bir ledle 12mA’i içinden sınırlayıp geçirebilir,I=V/R’ye (Ohm kanununa göre) Bu led ister dirençten önce,ister 12 voltluk bu aküden,önce isterse dirençten sonra veya akü arkada kalacak şekliyle ama kutup bağlantısı doğru olduğunda, bu + kutupta,bu aküden lede doğru değişik şekillerde bağlanıp, – kutba yani topraklanmış uca doğru aksın,burada alınacak sonuç değişmez.Çünkü bu direnç her değişik durumda da 12 mA’i geçirip ledi ayni parlaklıkta yakar,diziliş sırası değil de sadece yapılan bu bağlantının doğru şekliyle,doğru polaritedeki bağlanması burada çok çok önemlidir.Ters bir bağlantıda teknik olarak ışık veren diyot olan led,tıpkı sıradan bir diyottaki gibi akımı ters yönde bu dc akımda hiç geçirmeyecektir.Tüm olay aslında budur.Kolay gelsin.

Merhaba , elektronige yeni basladim . Anlamadigim birsey var.aciklayabilirseniz sevinirim.mesela artidan gelen uca direnc bagladim.ondan sonra seri sekilde bi led bagladim ve sonra topraga bagladigimda led yaniyor.eger once ledi , sonra direnci sonra topraga bagladigimda yine led yaniyo.ve akim degismiyor.anlamadigim direnci nereye baglasamda farketmiyo akim.ben sanki once direncin uzerinden akim dusecek sonra dusmus akim lede gitmeli diye dusundum.yani oteki taraftaki direncten nasil haberi oluyor.ilk once tum devreyi tariyor sonrami yakiyor.

:) merhaba pil devreyi falan taramıyor. şöyle diyim şimdi ledimiz 1.5 voltluk olsun ledlerin normal şartlarda çektikleri akım 20 mA dir. hesaplama yaptığımızda led direnci 75 ohm çıkar. bizim bilimiz1.5 volttan büyük ise direnç bağlarız bu direnç sayesinde pilin gerilimini ledin gerilimine düşürürüz tabi direnci hesaplayarak buluruz. formül şöyle (pil gerilimi- led gerilimi )/led akımı ve bulduğumuz direnç lede bağlanınca toplam direnci yükseltmiş oluruz böylece ledlen geçecek akımı sınırlayarak gerilim düşmesi oluşturarak pil gerilimini led gerilimine düşürmüş oluruz olay bu

elemanlar üzerinde akım düşümü olmaz. voltaj düşümü olur.

Bir de bu olayı simülasyonla tam olarak da açıklamaya çalışayım.Üç arkadaş yan yana dizilmişler,ama içlerinden birisi çok cimri,diğer ikisi ise çok cömert olsun.Cimri olan kendisine ne kadar misket (Bilye) verilse bile sağındaki ya da solundaki arkadaşına sadece 12 tanesini veriyor,diğerlerini saklıyor,iç ediyor ve hiç vermiyor.Cömert olan diğer ikisi ise kendilerine verilen misketlerin neredeyse tamamını yanındaki,sağındaki veya solundaki arkadaşına vermek istiyor.

Burada cimri olan bir dirençtir,cömert olan ve içinden akımı fazla fazla geçirmek veya karşı taraftan da bunu almak isteyen ise bir LED ve 12 voltluk bir aküdür.Gerçekte LED dirençsiz olarak içinden çok fazla akım geçirmeye (Çığ etkisiyle sonunda da bozulmaya) akü ise direnç olmadan içindeki akımı hiç düşünmeden geçirebildiği kadar fazlasını bu LED’den geçirmeye de çalışır.Tabi arada bu direnç olmasa bu hakem konumundaki değerli arkadaşımız hiç olmasa LED’in hali bin perişan olur.

Bir direncin LED’den önceki koyuluşundaki bu özel önemini bir kez daha böylece hatırlayıp anlamış oluyoruz.Kolay gelsin.Başarılar.

Merhaba.Bu eğlenceli simülasyona devam ediyor ve bu cimri arkadaşımızın (Direncin) karekterini biraz olsun değiştirmeye (Onu biraz etkilemeye) çalışıyoruz.

Direncin metal film değil de çok ince ni-krom telle sarılıp yapıldığını farzedip onu tam ortasından bölüyoruz veya 1 k.lık bir lineer pot. alıp pot.i tam orta konuma getiriyoruz.Direnç değeri yarı yarıya düşüp 500 ohm oldu böylece.Ayni devreyi seri olarak kurup LED’e 12 voltu uygularsak ohm kanununa göre I=12/500 I=0.024 A=24 mA oldu geçen akım,%100 arttı,LED 20mA e kadar bozulmadan da kalıyorsa bu durumda bozulur.Ama voltajı 9 volta indirelim,9 voltluk pili 12 voltluk akünün yerine LED’e dirençten sonra bağlayalım.Direçten (Bu cimri arkadaştan) geçen akım I=9/500 I=0.018 A=18 mA oldu ve 20 mA’den bu küçük değer,demek ki 9 volt verirsek bu LED hiç bozulmayacak,ama 12 voltta 500 ohm’luk dirençte ise bozulacak.

Buradan çıkan sonuç ise şu olacaktır; Her farklı volt değerinde ayni LED’in güvenle yanacağı direnç omaj değeri de çok farklı oluyor,9 voltta 470 ohm,12 voltta 1 k.lık direnç gibi bir direnç değeri bu LED’e uygulanacak voltaj ve LED’in cinsine,rengine (mavi,kırmızı,yeşil,sarı,beyaz,vb.) göre ayrı bir hesapla bu direnç tam seçilebilmiş de olacaktır.

Not: Dirençlerin gerilim bölücü olarak kullanılmasının elektronikte en güzel ve küçük örneği potansiyometreler,trimpotlardır.Elektrikte eski ve kullanmadığınız cezine (ısıtıcı) ocağının 220 voltluk rezistans tellerinin tam ¼’üne karşılık gelecek şekilde yalıtkan tornavida ucuyla bir ucundan tutarak 220 volt ac ve bu ¼’lük kısmı diyottan tam geçirip 100 amper 12 volt kapasiteli bir aküye verirseniz,bu akü şoklama voltajıyla onu kısa süreliğine şarj/şoklama işlemini bile yaparsınız.Ama tellerden bu gerilim bölünerek geçerken,aküden geçen akım şiddeti (Amper) kapasitesinin 1/10’unu da geçmemelidir,akünün sağlığı açısından.Ama tek diyot yerine köprü diyottan da bunu geçirerek,yani tam dalga doğrutmayla,önce gerilimin bölünmesi,akımın aküden güvenle geçecek amperde tam sınırlanması,sonrasında doğrultulması ve aküden direk dc.olarak geçmesi de yine sağlanabilir.Bu örnek bir elektrik devresinde,Şebeke gerilimi olan 220 vc’yi gerilim bölücülü dirençle (rezistansla) kullanabilme ve ayni anda bu akımı sınırlamanın sıradışı bir uygulamasıdır.

Sonuçta; rezistans,direnç,potansiyometre,trimpot,vb.hem akımı,hem de gerilimi ayni anda sınırlamakta ve tam bölmektedir.Ayni anda 2 görevi yaptıkları,ansiklopedik bilgiler olarak “direnç” tanımında da yapılmaktadır.Kolay gelsin.Başarılar.

Son düzenleme:
Teşekkürler , cimri örneği faydalı oldu :) Kitaplarda artıdan eksiye doğru akımın gittiğini yazdığından bu soruyu sordum aslında , madem artıdan eksiye gidiyor , ilk önce dirençten geçerek zayıflamalı , sonra lede geldiğinde zayıfladığından led'e zarar gelmez diye düşünmüştüm , ama ilk önce lede gidip sonra direncin üzerinden geçtiğinde bir faydası olmadığını düşünmüştüm . Aslında artı uçtan gelen voltaj bir adım sonrasını göremeden nasıl peşinen düşüyor diye düşündüm , hani ilk önce direnç olsa anlayacağım , diyecemki direncin üzerinden geçtide zayıfladı , fakat burada ilk önce ledin üzerinden sonra direncin üzerinden geçiyorsa nasıl aynı sonucu verdiğini merak etmiştim.

mesela düz bi yolda koşuyorsun bu yolun başı artı , bitişi eksi olsun , önünde bir sürü engel olsun(direnç) , ileride de ödül olsun(led) , bu engelleri direnç gibi düşündüm , ilk önce engeller koyulmalı en sonda ödül olmalı , fakat burda ilk önce ödülü koyup sonra engelleri koymak ta işe yarıyor gibi düşündüm , anlamadığım şey buydu aslında .

mesela düz bi yolda koşuyorsun bu yolun başı artı , bitişi eksi olsun , önünde bir sürü engel olsun(direnç) , ileride de ödül olsun(led) , bu engelleri direnç gibi düşündüm , ilk önce engeller koyulmalı en sonda ödül olmalı , fakat burda ilk önce ödülü koyup sonra engelleri koymak ta işe yarıyor gibi düşündüm , anlamadığım şey buydu aslında .

Evet,çok entresan şekliyle de düşünmüşsünüz,tabi bu da farklı bir bakış açısıdır,yani direnci bariyer,suyu yavaşlatan savak olarak elektrik-elektroniğin çok da dışında mekanik bir düzen,parça olarak da düşünürsek eğer,çok da yanlış değil bu durumu.Ama elektrik akımı artıdan çıkıp eksiye (Elektron akımının yönü ise tam tersidir) doğru giderken eksi tarafta da bir direnç kalsa,artı tarafta da veya ortada da kalsa sonuç bu durumda pek değişmiyor.Proteusta deneme-yanılma yapıp (Ben pek kullanmıyorum) bunu yine görmeniz belki mümkündür.Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri