Devre Tasarımı Ödevi

1606255311966.jpg

Bu şekilde. Kaynaklarını vs. araştırdım ama yapamıyorum yapamadığım sadece bu kaldı. yardımcı olur musunuz ?

Bu soruda bahsedilen "pseudo PMOS tersleyici" nedir acaba?

Türkçesiyle, sözde eksi kanallı mantık kapıları "Pseudo-nMos" ya da "Pseudo-CMOS" diye bir teknik terim duydum.

Ama soruda bahsedilen teknik terimi hiç duymadım.

Diğer taraftan ödevlerle ilgili yazılan yorumları da anlamakta güçlük çekiyorum.

Teknik konuların konuşulduğu yabancı dilde yayın yapan bazı sayfalarda bakıyorum adam işte analog elektronik konusunda falanca şirkette mühendis olarak çalışmış. Emekli olmuş, hala öğrencilere ya da başka insanlara yardımcı olmaya çalışıyor.

Ülkemizde bilgisayar bilimi ve elektronik eğitimi gittikçe zayıflıyor. Bu gerçeği İTÜ gibi saygın evrenkentlerde binlerce öğrenci yetiştirmiş hocalar da ifade ediyorlar.

Bu durumun temel nedeni ilk okullara kadar parmak İngilizcesinin sokulmuş olmasıdır.

Bir öğrencinin kendi ana dilinde anlatılsa bile ilk aşamada anlamakta zorluk çekebileceği ileri düzey bir mühendislik ya da matematik dersini 250 kelimelik parmak İngilizcesi ile anlatmak mümkün olabilir mi?

Diğer taraftan öğrenci arkadaşların, teknik konuların konuşulduğu haber grupları, soru cevap sitelerinde nasıl soru sorulacağını öğrenmeleri gerekir.

Kitaptan sorunun resmini çekip, birilerinin sorunun çözümünü yazıp göndermesini beklemek hatalı olur.

Aynı durum yabancı teknik sitelerde de var. Diyorlar ki ödevlere olumlu bakıyoruz ancak öğrencilerin de konu üzerinde çalıştıklarını göstermeleri gerekir.

Öncelikle soruyu soran arkadaşların soruyu çözmek için gayret gösterdiklerini göstermeleri gerekir.

Soru sorarken devre şeması, varsa kaynak kodunu ve kendi çözümlerini (tamamen sorunun çözümü olmasa da takıldıkları, gelebildikleri yere kadar) paylaşmalarında fayda var. Böylece karşıdaki insanlar sizin o soruyu çözmek için gayret gösterdiğinizi, emek sarfettiğinizi görebilirler.

Bazı istisnalar dışında da sorunun direkt çözümünü paylaşmanın çok faydalı olmadığını düşünüyorum. Örneğin benzer bir sorunun çözümü paylaşılabilir.

Bu istisnalara bir örnek, öğrenciye düzeyinin çok üstünde bir soru sorulması olabilir.

Bu hepimiz için geçerli.

Diyelim ki binlerce satırlık yazılım ve yüzlerce devre elemanından oluşan bir uygulama geliştiriyorsunuz. Bir yerde takıldınız. Sıklıkla da takılabiliyoruz.

O zaman o yazılımın tamamını ve karışık devre şemasını mı göndereceksiniz? Hayır.

Bu durumda örneğin motor kontrolü yapan devrede bir hata varsa, bunu mümkün olduğu kadar basitleştirip basit bir devre kurabiliriz. Gerekiyorsa hatayı örnekleyen ufak bir kod parçası yazabiliriz.

Böylece sorduğumuz soruya yanıt alma ihtimalimiz artacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri