Devre sonuna sigorta nasil yapilir

usta8181

Üye
555 tetikli mec1794 mosfet takılı bir devre yaptım.amac 12 v ile çakışan lambaları senkron yakıp söndürmek.lambalar 60 tane paralel bağlı.
Lambalarjn artı ve eksiler birleşip devre çıkışına bağlandı calisti.fakat düşünmediğim şey bir kısa devre anında nasıl korunacak
60 lamba 3 amper civarında çekiyor.sonuna 2 a lik ac sigorta bağlayıp kısa devre ettim atmadi
İnce bir tel kesip tek kılını bağladım yanmadı. Acaba araba sigortası gibi kutu bağlayıp denesem nasıl olur lambaları biri kısa devre olursa atar mi
Her lamba ikisinden buna bağlayıp sigorta çıkışlarını devreye başlasam koruma sağlanır mi

Ekli dosyalar

• Screenshot_20211013-201418_Gallery.jpg
    Screenshot_20211013-201418_Gallery.jpg
    542.2 KB · Görüntüleme: 16
  • Screenshot_20211013-201407_Gallery.jpg
    Screenshot_20211013-201407_Gallery.jpg
    540.4 KB · Görüntüleme: 16
  • Screenshot_20211013-201338_Gallery.jpg
    Screenshot_20211013-201338_Gallery.jpg
    600.4 KB · Görüntüleme: 17
  • Screenshot_20211013-200725_GittiGidiyor.jpg
    Screenshot_20211013-200725_GittiGidiyor.jpg
    96.6 KB · Görüntüleme: 17
Devredeki toplam akımı ölçün yada hesaplayın. O akıma uygun cam sigorta takın.

Kisa devre anında atmaması mümkün değil.

images (4).jpeg

2 A çekiyor sondaki lamba yi kısa devre ettim.araya ray sigortaya 2 A çam taktim uçları kış devre ettim lambalar söndü çam atmadı.mosfed ısınıyor az daha tutsam mosfed yada aküsü zarar verecek.dc için ayrıca bir sigirta varmis sanirim ona bakicam

Siz mosfeti tam suremiyor olabilirsiniz. Mosfetin gate bacağına kac volt uyguluyorsunuz?

Tam iletime geçmiyor yuk mosfetin üzerine kaliyor sanirim.

Kablolarınız çok mu ince? Çok mu uzun?

Normal koşullarda atması lazım.

Siz mosfeti tam suremiyor olabilirsiniz. Mosfetin gate bacağına kac volt uyguluyorsunuz?

Tam iletime geçmiyor yuk mosfetin üzerine kaliyor sanirim.

Kablolarınız çok mu ince? Çok mu uzun?

Normal koşullarda atması lazım.
Küçük bir kart yaptım. Mosfwtin hemen Çıkışına bir sigorta barasi koyup onun üzerinden 1.8 w mercek led grubuna bagladim led grubunun on sonundaki kabloyu kısa devre ettiğimde lambalar sönüyor mosfet ısınmaya basliyor fakat seri bagladigim sigorta atmiyor
Küçük bir kart yaptım. Mosfwtin hemen Çıkışına bir sigorta barasi koyup onun üzerinden 1.8 w mercek led grubuna bagladim led grubunun on sonundaki kabloyu kısa devre ettiğimde lambalar sönüyor mosfet ısınmaya basliyor fakat seri bagladigim sigorta atmiyor
Mosfetin tetik kısmına 555 ile fllip filop yapıp 3 numaralı bacağından tetik verdim

Mosfetin tetik kısmına 555 ile fllip filop yapıp 3 numaralı bacağından tetik verdim

555 mosfeti suremiyor. O mosfetin yerine logic level mosfet kullanın.

Son düzenleme:

Mosfeti doğrudan 555 e bağlamayın onun yerine mosfet driver yada logic level mosfet kullanın. Ayrıca bu koruma işini bu kadar basit değilde akımı bir shunt direnci uzerinden okuyarak yapip kisa devre aninda 555 yada mosfet driver i devre disi cikarabilirsiniz. Hem sizin icinde guzel bir çalışma olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,798
Son üye
jsons

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri