Devre elemanları sorunu

Okan1234

Üye
Selam Arkadaşlar. Aşağıda görmüş olduğunuz fm verici devresini yapmak istiyorum ama 1n5 ve 1n seramik capacitoru bulamadım hiç bir yerde yok şu an. Sizden ricam bu elamanları hangi elemanlar karşılıya bilir ve ya seri paralel bağlayarak sorunu çözebilirmiyim? Yardım edermisiniz lütfen?

Bahsi geçen 1nF ve 1.5nF kondansatörler her yerde bulunabilecek cinsten standart kondansatörler. Malzemecilere baktınız mı?

1nF,1n5 çok kullanılan ve her elektronik malzeme satan yerde rahatlıkla bulunabilen kondansatörlerdir.
Bulunduğun il ilçe bilgilerini belirtirsen.Forumda o civardaki arkadaşlar yardımcı olurlar.

1n5=150 pf 1n=100 pf değerinde alacaksın kolay gelsin

Bakuda yaşıyorum evet her yere baktım ama yok.
---
Yanlışın var hocam 1n 1000pf eder.
---
1nF,1n5 çok kullanılan ve her elektronik malzeme satan yerde rahatlıkla bulunabilen kondansatörlerdir.
Bulunduğun il ilçe bilgilerini belirtirsen.Forumda o civardaki arkadaşlar yardımcı olurlar.

Bakuda yaşıyorum evet her yere baktım ama yoktur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
1n5=150 pf 1n=100 pf değerinde alacaksın kolay gelsin
dostum yanlışlıkla yazdığını düşünüyorum
1n5 = 1.5nF = 1500pF = 0,0015 mikroF
1n = 1nF = 1000pF = 0,001 mikroF

Okan bey yukarıdaki değerleri bulabildiğiniz kondansatörleri parelel bağlayarak bi şekilde elde edebilirsiniz diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
1n5 bulamazsan bile 10nf takabilirsin sesin radyodan biraz daha tiz gelir sadece.

1n5 bulamazsan bile 10nf takabilirsin sesin radyodan biraz daha tiz gelir sadece.
Çok teşekkür ederim abi. Ayrıca neden 2, 3, 4 diyilde 10 nf? birde abi onun yerine smd köndansatör kullana bilirmiyim?

Son düzenleme:
devrenin tamamını smd kullanıp rf kurallarına bağlı kalarak devre yaparsan çok daha verimli sonuç alırsın.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri