devlette mühendis maaşı ne kadar?

Ben devletteki mühendisin görev tanımını merak ediyorum, nedir tam olarak? Sorumlulukları nedir? Tam olarak masa başında ne yapılıyor? Merak ediyorum, çünkü evet, mühendis adı altında işe giriliyor ama mühendisten orada ne yapması isteniyor?
Benim bildiğim mühendisliğin pek oturarak yapılabilecek bir tarafı yok.
"Mühendislik" tanım olarak nedir acaba? Kaçımız mühendis olarak işe girip de gerçekten mühendislik yapıyoruz?

Boğaziçinden mezun olup, amerikada master , mba yapanlar nasıl çalışıyor bende bunu merak ediyorum, çünkü şantiyede, sahada, fabrikada bu arkadaşları görmüyoruz. Sanırım onlar masa başında amuda kalkarak çalışıyorlar. Devlette 2-3 milyon kamu personelinden toplasan 5 bin teknik eleman zor çıkarken bir mühendislerin ne yaptıklarını merak ediyorsunuz, tebrik ederim. Eminin sizin gibi çalışkan mühendisler gibi bütüngün internete takılıyorlardır.

atanamayanların kuyruk acısından başka birşey değil sizinkisi, anlayamadığın duruma gelince de önce darısı bizlerin başına deyip sonrasında memuriyete böyle ağır hakaretler etmenin belgeli kanıtıdır efendim. sıkı takipcinizim. saygılar, hürmetler :D

Teşekkür ederim Sayın Semazen1234;

Evet hakkın var bazen yorumların dozunu kaçırıyoruz. Bazen çelişen yorumlar yapıyoruz ama ben kamuda olsun özelde olsun dürüstlükten ve samimiyetten yanayım. Bir yerdeki bir yoruma verdiğim tepki ile başka bir yerdeki bir konuya olan yaklaşımın farklı ise yazdıklarım da haklıyım demektir haksızsam zaten özür dilemesini bilirim... Ama itiraf edeyim memurların tamamına uyuz oluyorum...

O yüzden emek kazanç terazisi kamuda kazanç tarafına ağar bastığı için memurların bunu iyi birşeymiş gibi göstermesi kanıma dokunuyor çünkü herkesi kendim gibi dürüst sanıyorum ama bizim kimsenin maaşında gözümüz yok keşke bizimde işverenlerimiz çok kazanıp emeğimizi verebilseler... Veriyorlar aslında ama devlet maaşın Direk %40' ını vergi olarak alıyor ve memuruna veriyor :) ... Nefes almak bile vergiye tabi olacak neredeyse...

Ayrıca KPSS' ye hiç girmedim düşünmüyorumda...

Saygılar...

Boğaziçinden mezun olup, amerikada master , mba yapanlar nasıl çalışıyor bende bunu merak ediyorum, çünkü şantiyede, sahada, fabrikada bu arkadaşları görmüyoruz. Sanırım onlar masa başında amuda kalkarak çalışıyorlar. Devlette 2-3 milyon kamu personelinden toplasan 5 bin teknik eleman zor çıkarken bir mühendislerin ne yaptıklarını merak ediyorsunuz, tebrik ederim. Eminin sizin gibi çalışkan mühendisler gibi bütüngün internete takılıyorlardır.

Kamudaki elek mühendislerinin ne iş yaptıkları sorusuna kıvırmadan cevap versen daha havalı olurdu... Çünkü tanıdığım bir kaç mühendis var maaş iyi olmasa istifa edip özele geçmeyi düşünüyorlar...
Bence sen Sayın Atuan' ın sorusuna doğrudan cevap ver ufkumuz genişlesin...

:) Gerçekten merak etmiştim:) Mesela Hazine Müsteşarlığında hazine uzman yardımcısı mühendis ne yapar? Memuriyeti küçümsemek değil, gerçekten bu uzman yardımcısının işi basit bir şey değildir, buna inanıyorum ama mühendislik midir?
Ya tabii konunun bu kadar cılkının çıkması da mühendisliği böyle her hesap kitap zeka getiren işe katıp biraz işletme+muhasebe+ekonomi ekleyip mutant bir meslek yaratanların sorumluluğudur.

Kamudaki elek mühendislerinin ne iş yaptıkları sorusuna kıvırmadan cevap versen daha havalı olurdu... Çünkü tanıdığım bir kaç mühendis var maaş iyi olmasa istifa edip özele geçmeyi düşünüyorlar...
Bence sen Sayın Atuan' ın sorusuna doğrudan cevap ver ufkumuz genişlesin...

hemen istifa etsinler, tutmayalım arkadaşları :) verdiğim cevap direkt olarak doğrudandı :)

tabi haklısınız sayın Genius, bir tarafta ağır şartlarda çalışıp az ücret alanlar, diğer tarafta az iş yapıp hatta hiç iş yapmadan parasını dolgun ve tıkır tıkır alan devlet memurları. Üstelik kpss de sorulan soruların yapılacak olan işle ilgisi dahi yok :) bu durum benide huzursuz etmekle birlikte her insan gibi bizler de güven arayışı içerisindeyiz.

Meslekten anlamayan meslektaşlarımın hangi dağın nerde olduğunu ya da hangi nehrin hangi göle aktığını bildikleri için teknik eleman olmalarını ben de garipsiyorum. Gönül ister ki herkes mesleki bir sınavdan geçsin ve hak edenler o pozisyonda olsun. Ama gönül bu ister de ister :D Herkes yerinde mutlu olsun saygılarımla....

ya bende bir konuda takıldım yelek 87, şantiyede mühendislik yapılmıyor gerilim düşümü kablo sayıları falan demiştin geçende bir yazında.ama iş bunu gerektiriyor, 4 işlem gerektiren hesaplama tekniklerini gerektiriyor bizde yapabiliyoruz.kısa devre hesaplarıda yaptığımız oluyorda pek fazla değil.
yoksa biz şantiyecier istemezmiyiz sanıyosun asenkron motor simüle edelim ya da ileri düzey bilgisayar programları yazalım ama şantiyede çalışarsan bu kadarı lazım oluyor.lazım olmayan şeylere de vakit ayırmak zor oluyor.ama ben yazılım firmasında çalışarak o işi de yapabileceğimi düşünüyorum gerekirse gece gündüz uyumam ama öğrenirim.
özetlersek nerde iş bulursak o işin gereklerine göre gardımızı alıyoruz.

hemen istifa etsinler, tutmayalım arkadaşları :) verdiğim cevap direkt olarak doğrudandı :)

Yanlız durum şöyle Sayın Yelek o istifa etmek isteyen arkadaşların stress yapıp işin içinden çıkamadıkları durumlar özelde kendisini yetiştirmiş mühendisler için çerez gibi şeyler. Rahata alıştıkları için azıcık zoru, stresi görünce hemen istifa edecem, ayrılacam gibi laflar ediyorlar...

Buna ne diyecen :)

Bir de bu forumda oturup konuşup da bütün gün internette takılma olayının sürekli vurgulanması oldukça komik oluyor. Karıştırılan şey teknisyenlik, teknikerlik ve mühendislik. Mühendis işi tarifler, denetler, kontrol eder, testleri yapar, tüm gününü sahada geçirmesi gerekmez, özellikle de yıllanmışsa:)

Mühendis işi tarifler, denetler, kontrol eder, testleri yapar, tüm gününü sahada geçirmesi gerekmez. Kamuda da mühendisler böyle çalışır :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri