devir yönü

slmn

Üye
saygı değer ustalarım benim sorum size mesela dalgıç pompaların veyahut herhanği bir motorun ters veya düz döndüğünü nasıl bulacağız pompayı kuyudan çıkartmadan suyun debisini görmeden ölçü aletiyle amperini ölçerek bulabilirmiyiz

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Dalgıç motorların dönüş yönü gözle görülmediği için pompa çalıştırılarak cıkış debisi her iki yönde ay ayrı ölçülür ve yüksek debide
çalişması için bağlanır.
veya dolgıç pompadan gelen boru ucundan cıkan su mesafesi ölçülür doğru bağlantıda su daha uzun mesafe ye akar.

pens ampermetre ile akımını da ölçebilirsiniz.

Kardeş ampermetreyle yükte iken ölçe bilirsin yada gözle syun akışına göre devir yönünü degiştire bilirsin.

Derin kuyu dalgıç pompalar,
ters döndüklerinde daha az akım çekerler,
doğru döndüklerinde normal akımlarını çekerler.
Faz yerlerini değiştirerek, pens ampermetre ile yapılan ölçümler doğru yönü gösterir.
Su debisini saat ve bir kap aracılığı ile ölçmekte çözüm olabilir. Ancak ben pens ampermetreyi daha pratik buluyorum...

bn mekatronik öğrencisiyim acaba faz dönüş yönü nasıl bulunur ustalarım...

Derin kuyu pompalarında dönüş yönünü suyun debisi,ve amper belirler .normalde motorun dönüşyönünü deniyerek bukabisin .faz sırası rolesi var duğrudan şu ucları bağla şuyöne dönücek diye birşey yok benimbildiğim.

Son düzenleme:
bende eklemek istiyorum penampermetreyi takıp dalgıcı çalıştırırsın eğer yönü ters ise önce fazla akım çeker ve akım geri düşer daha az akım çeker.Birde borunun önüne elini tutarsın hava güçlü gelirse yön doğrudur

saygı değer ustalarım benim sorum size mesela dalgıç pompaların veyahut herhanği bir motorun ters veya düz döndüğünü nasıl bulacağız pompayı kuyudan çıkartmadan suyun debisini görmeden ölçü aletiyle amperini ölçerek bulabilirmiyiz

burada mevcut bir dalgıçtan bahsedilmiyor genel anlamda bir soru . yukarıda verilen cevaplara bakınca hepsiderin kuyuya göre verilmiş cevaplar.soru daha açık olsa daha sağlıklı cevap alınabilir.herhangi bir motor;bu motor nedir ? neyi çalıştırır? dalğıç kuyuda'mı ? dışarıda mı? dalgıç monofaze mi? trifaze mi.. derin kuyuya bir motor bağlayacak olan usta faz sırası rölesini takar dönüş yönüne bakar kuyuya o şekilde salar motoru.(Derin kuyu motorlarıve su pompaları ters döndüğü takdirde su basmıyor denilecek kadar gözle görülür suyun hareketi) Daha sonra arıza halinde bir müdahele yapacak olan usta önlemini alır. şebekeden bir hata olursa zaten faz sırası rölesi devrede dir.. piyasada bulunan bir çok makine veya su pompalarında dönüş yönü ok işareti ile gösterilir..

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri