Devir Yönü Değiştirme

slmn

Üye
tek fazlı 1.37kw lık bir motoru kondansöterlerle sağ sol devir yönü nasıl değişiyor bağlantı şemasını ve açıklamasını anlatırsanız memnun olacam birde kondansatör bu motorda patlamış sebebini öğrenebilirmiyim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşım, 1 fazlı yardımcı sargılı asenkron motor demek istedin galiba :confused: , bu motorlarda devir yönü değişimi yalnız ana sargının ya da yalnız yardımcı sargının uçları değiştirilerek yapılır. ancak bu motorlar çok çeşitli şekillerde üretilirler ; yardımcı sargı sürekli devrede kalan yardımcı sargı devreden çıkan , ana sargısı endüktif yardımcı sargısı omik karakteristlikli sarılan kondansatörsüz tipler gibi. sendeki hangi tip motordur bilmiyorum. kondansatör elektriksel ömrünü tamamlayıp patlamış olabilir ama sana tavsiyem yeni kondansatörü bağlayıp motora enerji vermeden önce sargıları birbirine karşı ve motor gövdesine karşı ölçü aleti ile kısa devre varmı kontrol et.

yardımcı sargının yönlerini değiştirerek yapabilirsin.ana sargı uçları elleme onlar sabit kalmak şartıyle yardımcı sargı uçlarını emniyetli(kontak yada buton emniyeti)değiştirerek yapabilirsin

eğer motordan 3 adet uç çıkmışsa ortak ucu bul ve oraya faz ver. sonra ise geriye kalan diğer iki ucu kondansatörün iki ucuyla bağla ve birleşen bir uca nötr ü bağla sonra nötrü oradan açıp diğerine bağlarsan motor devr yönü değişir...4 ilietken varsa ana yada yardımcı sargı uçlarını değiştir.. kolay gelsin..

arkadaşım bende bılmıyorum bır gun aldım elıme motoru deneyerek buldum sende oyle yap

Merhaba kondansatör devrede açısal olarak yardımcı sargının ve ana sargı akımları arasında faz farkı yapar ve dönmeyi sağlar bir müddet sonrasında nominal değere geldiğinde devir yardımcı sargı devreden çıkabilir bağlantıya gelince;

Yardımcı sargı ya seri kondansatör bağla dilersen birde anahtar bağlayabilirsin veya bir röleyle elektronik devre yapıp belli bir süre sonunda devreden çıksın şeklinde dilersende sadece kondasatör ve yardımcı sargı seri bağlayıp bunada anasargıyı paralel bağlarsın sonrada iki uca ver elektriği çalışsın ama sadece ana sargı olsun diyorsan elektriği verdiğinde motorda dönme olmaz sen elinle biraz döndür o kendisi döner ve ne tarafa döndürürsen o tarafa döner motor ;) işin detayını anlatırdım ancak yüzey olarak deyindim gerisini sen türet sormak istediğin yeri sor....

arkadşlar bunun şemasını gönderebilirseniz memnun olurum şema üzerinden anlayabilirim

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri