Devir sayısı ve tork sorunu

mrtczn

Üye
Merhaba Arkadaşlar! 100 devir 55 Nm.'lik torka sahip bir senkron motorum var. Bu senkron motora dişli redüktör v.b. sistem kurup devir sayıysını 600 devire artırmam gerekli. Fakat, devir artarken tork'un sabit kalmasını istiyorum. Devir arttıkça tork düşer, bunu her yerde okuyorum ama tork'u düşürmeden devir artırmam gerekli. Bana yardımcı olur musunuz? Yada hangi yolları kullanmam gerekli. Bu benim için önemli, mesajınızı bekliyorum. Teşekkür ederim...

Senkron motoru ne amaçla kullanıyorsunuz ; bunun yerine küçük bir ASM ve sürücü ile bu işi kolayca halledersiniz ...........

Senkron motoru ne amaçla kullanıyorsunuz ; bunun yerine küçük bir ASM ve sürücü ile bu işi kolayca halledersiniz ...........
ASM ve Sürücüler hakkında bilgim yok malesef. Eğer yararlı döküman paylaşıp açıklama yaparsanız bu işi halledebilirim. Yardımlarınızı bekliyorum bir asensör projesi bu farklı bi tasarım. sadece bu kısmı kaldı.

Peki kullandığın senkron motorun gücü ve verimi nedir ?

Peki kullandığın senkron motorun gücü ve verimi nedir ?
0,55 kW 55 Nm %95 verimi var. LiProKa motor olarak geçiyor. Verimli motor. Tur arttırmak istememdeki sebep 550 watt'tan fazla çekmesini istememem. Tork sabit kalıcak tur artıcak. Öyle bi dişli kasnak redüktör artık her nasıl olursa öyle bi sistem gerekli.

Bknz Eksantrik presler !
Neden :
Siz 200 kiloluk bir ağırlığı 600 devir ile döndürürseniz torkunuz artar ama sürekli aynı torku alamazsınız. Periyodik bir yük mevcut ise volan kullanmanız bir çözüm olabilir. Yük alma süresi öyle ayarlanmalı ki bir sonraki yük periyoduna sistem en kısa sürede hazır hale gelmelidir.
(Volan aynı zamanda yük harmoniklerini absorbe eder.)
Kolay gelsin...

0,55 kW 55 Nm %95 verimi var. LiProKa motor olarak geçiyor. Verimli motor. Tur arttırmak istememdeki sebep 550 watt'tan fazla çekmesini istememem. Tork sabit kalıcak tur artıcak. Öyle bi dişli kasnak redüktör artık her nasıl olursa öyle bi sistem gerekli.
Tork sabit kalıcak devir artacak ; suyundanda koyalım mı kuru fasulyenin :) Yalnız araştırdığım kadarıyla senkron motorlara da sürücü takılabiliyormuş ; bir bakın bence ...........

bir verip 6 almak isteyorsun ben şimdiye kadar 1 verip 1 alanı görmedim çünkü kayıplar var.

Bknz Eksantrik presler !
Neden :
Siz 200 kiloluk bir ağırlığı 600 devir ile döndürürseniz torkunuz artar ama sürekli aynı torku alamazsınız. Periyodik bir yük mevcut ise volan kullanmanız bir çözüm olabilir. Yük alma süresi öyle ayarlanmalı ki bir sonraki yük periyoduna sistem en kısa sürede hazır hale gelmelidir.
(Volan aynı zamanda yük harmoniklerini absorbe eder.)
Kolay gelsin...
İhtiyaç olan tork sürekli ve sabit olucak. Volan ile devir sayısı artırıldığını bilmiyordum açıkcası. Eksantrik pres'teki görevi ne bunun tam olarak?

Tork sabit kalıcak devir artacak ; suyundanda koyalım mı kuru fasulyenin :) Yalnız araştırdığım kadarıyla senkron motorlara da sürücü takılabiliyormuş ; bir bakın bence ...........
Sulu sevmem ben kuru dediğin kuru yenir :) Neyse konunun suyunu çıkarmaya gerek yok sadete gelelim :) Motor sürücü kullandığımızda motorun devri artar ve buna bağlı olarak motor'un devir arttıkça ürettiği tork düşer. Tork'un düşmemesi gerekli.

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri