Devir sayısı değişimi

yucel74

Üye
50 Hz , 1440 d/d anma değerine sahip anma yükünde çalışırken, aniden 49 Hz düşerse motorun devir sayısında ne gibi değişiklik olur ?

bu soruyu n = 120.F / 2p formülünü kullanarak yapabilirim ama başka bi değişiklik olurmu bunu merak ediyorum?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
hiç bişey olmaz,devir biraz düşecektir. bunu hissetmeniz pek mümkün değil, ancak ölçü aletleri ile fark edebilirsiniz,

Devir sayısında düşmekten başka bir değişiklik olmaz elbette. Ama genel olarak motor karakteristiğinde başka değişiklik olup olmayacağını soruyorsanız, şöyle anlatayım: Gerilimin değişmediği kabulüyle, kalkış ve devrilme momenti değerleri ile manyetik akı yoğunluğu büyür, anma momenti aynı kalır. Tabii sizin bahsettiğiniz frekans düşümü çok küçük olduğundan kayda değer bir değişiklik olmaz.

Sağolun öğrenmek istediğim devir sayısındaki değişiklik idi. ama verdiğiniz bilgileride öğrenmiş oldum. 50 hzde 1440d/d sa 49 hzde 1.411d/d oluyor bu devişiklik fazla görünmez zaten

Rica ederim.Bu arada (belki siz biliyorsunuzdur da, bilmeyenler için yazalım) bulduğunuz sonuç yük momentinin sabit olması durumunda doğru. Yoksa 50 Hz de 1440 ise 49 Hz.de 1411 gibi bir doğru orantıyla bulmak mümkün değil.

Son düzenleme:
Teşekkürler. evet biliyorum . Yükün momentine göre değişir . bana lazım olanda yükün sabit olması durumunda bilgiler için sağolunuz

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri