Devir daim su sisteminde ısıtma sorunu

arkadaşlar bizim 80 ton kadar büyüklüğünde bir su silosu var.bu 150 metre kadar uzakta kullanıldıktan sonra tekrar siloya pompalanıyor.sorun şu ki bu su kışın donuyoyor.silodan çıkış taki boru çapı 20 cm filan ve demir.. dakikada 150 litre kadar (tahminimce) su geçiyor.işte bu suyu dondurmadan belli bir sıcaklıkta dolaştırmam lazım.ne önerirsiniz.teşekürler.
not.tuz ekleyip donma derecesini düşürmek mantıklı gelmiyor.çünkü makinalarda korozyononu hızlandıracağını düşünüyoruz.)

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bunun çözümünü arabalarda bulamadılar ki hala antfriz sıvısı kullanıyoruz ; ya da bir şekilde rezistans kullanıp silo içindeki suyu ısıtmak da uçuk bir çözüm olabilir..........

siloda ısıtamam çünkü açık alanda ben de borulara rezistans bağlayarak sadece borudan geçen suyu ısıtmayı planlıyorum ama hiç böyle birşey duymadım olurmu olmazmı bilmiyorum

siloda ısıtamam çünkü açık alanda ben de borulara rezistans bağlayarak sadece borudan geçen suyu ısıtmayı planlıyorum ama hiç böyle birşey duymadım olurmu olmazmı bilmiyorum
Öncelikle açıkta kalan boruları izole edin cam yünü ile kaplayın. Daha sonra sorun devam ediyorsa dediğiniz sitemi önerektim hatta bir kaç adet termik sensörle bunlara bağlı birden fazla ısıtıcı elemanı devreye sokup çıkarabilirsiniz. Dizel araçlardaki kızdırma bujisinin amacı bdur.
2. bir öneri bu boru tesisatını ayrı bir su borusuyla kaplayın yine devir daim sistemi kurun fakat bu çemberdeki sistemi ısıtacaksınız.

Öncelikle açıkta kalan boruları izole edin cam yünü ile kaplayın. Daha sonra sorun devam ediyorsa dediğiniz sitemi önerektim hatta bir kaç adet termik sensörle bunlara bağlı birden fazla ısıtıcı elemanı devreye sokup çıkarabilirsiniz. Dizel araçlardaki kızdırma bujisinin amacı bdur.
2. bir öneri bu boru tesisatını ayrı bir su borusuyla kaplayın yine devir daim sistemi kurun fakat bu çemberdeki sistemi ısıtacaksınız.
Senin kürkündeki cam yününe bakınca herşey anlaşılıyor :)

Sayın teknomen1974,Piyasada 5m. 100w.lık ısı bantları mevcut .Depodan sisteme giden borularda bu bantları kullanıp üzerinede güzel bir izalasyon olursa sorununuz çözülür zannedersem.Kolay gelsin.

gecenin üçünde ,dış hava -10/-15 derece .ısıtıcın arıza yaparsa ?

kara haberci gibi oldu. ancak, cihazın önemli ise herşeyi düşünmek zorundasın.En garantisi ;sistemine ; Glikol+korozyon önleyici sıvı yükle.sistemde dolaşan suyun ,donma ısısını(glikol ile), bölgende yaşanmış en düşük ısıya ayarla.rahat et.

hareket eden su donmaz hareket ettığı için sürtünmeden dolayı bellı sıcaklıkta kalır depoya bır sırkulasyon pompası koy yuzeydekı suyu devamlı hareketlı saklasın

arkadaşlar bizim 80 ton kadar büyüklüğünde bir su silosu var.bu 150 metre kadar uzakta kullanıldıktan sonra tekrar siloya pompalanıyor.sorun şu ki bu su kışın donuyoyor.silodan çıkış taki boru çapı 20 cm filan ve demir.. dakikada 150 litre kadar (tahminimce) su geçiyor.işte bu suyu dondurmadan belli bir sıcaklıkta dolaştırmam lazım.ne önerirsiniz.teşekürler.
not.tuz ekleyip donma derecesini düşürmek mantıklı gelmiyor.çünkü makinalarda korozyononu hızlandıracağını düşünüyoruz.)

Su kullanım suyu değilse kapalı devre içinde dolaşıyorsa suya katkı maddesi eklenebilir.(Sorun olmuyorsa alkolde olur kimyacılara sormak lazım)

Belli bir sıcaklığın altına düştüğünde donmaması için elektrik rezistansları ile destek verilebilir.

Saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri