derin kuyu pompasında soft starte kullanılır mı?

brl17

Üye
arkadaşlar belediyemize ait derin kuyu su pompa motorlarında ( 90 kw-45kw lık motorlar) soft starte kullanmayı düşünüyorum sizce yıldız üçgenden daha faydalı olurmu birde pompalar arası mesafe biraz olduğundan trafo çıkışı ag 400-420V arası bu gibi sebebler soft starte ye zararı olurmu soft starte arıza yapar ise sistemi nasıl ayakta tutabilirim yedek bulundurmam gerekir mi yararı olacak bilgileri paylaşırsanız sevinirim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
uzun mesafelerde sorun yasarsın bu kadar büyük motorlarda soft stater vinç,havalandırma,hidrolik pompa gibi deviri istedigin konumda kullanılmak amaçıyla yapılmıstır sen nasılsa tüm güç çalıştıracagın için gerek yok böyle bir maliyete.
yılsız üçgen kullan.

uzun mesafelerde sorun yasarsın bu kadar büyük motorlarda su pompasında kulanmaya hiç gerek yok soft stater vinç,havalandırma,hidrolik pompa gibi deviri istedigin konumda kullanılmak amaçıyla yapılmıstır sen nasılsa tüm güç çalıştıracagın için böyle bir maliyetede gerek yok
yılsız üçgen kullan.

Soft starter, devır kontrolu için değil, adı üzerınde yumusak kalkınma için kullanılır. Yıldız üçgen lı yol verme sısteminin yerıne kullanılır. Herr cıhaz gibi bu cıhazlarıunda arıza ıhtımalı tabıkı vardır.

derın kuyularda softstar kullanılıyor 90 kwatt ta gormedım ama 12 kwatt dalgiç pompada kullanmışlardı gordum yanlız by_ceyranci arkadaşa katılıyorum benım duşuncem daha farklı ama softstar bılıyorsunuz yarııletken malzeme bu malzeme derınkuyulara gıden enerjı hatları genelde havai hat hatlara duşen yıldırım dan dolayı en kısa yer softstarlardakı tristor ve dıyotlar bu malzemelerın uzerınden yuklu voltaj toprağa geçmekte geçerkende malzemeyı bozup arızalanmasına sebep olabılır duşuncesındeyım arazıde sık sık arıza yaptığınıda gormedım duydum ben elektronikçiyim işim gereğı derınkuyu panolarına uzaktan kumanda takıyorum

softstarter kullanmanda fayda var tabi bunun maliyeti daha fazla olur. birde su kuyusunun üzerinde bir oda yaparak oraya panosunu monte edecekseniz mutlaka kuyu ile oda arasını gaz geçişi için izole et. kuyudan çıkan gazlar softstarterin önrünü azaltır. çok kısa zamanlarda korozyon oluşur

5 YIL Amasya belediyesinde su ve kanalizasyon pompalarından sorumluydum
tavsiyem bir pano yap seyar pano (universal) maksimum kilowatlı motoru çalıştıracak şekilde
yıldız ücgen
acil durumlarda onu kullan zaman kaybetmemek için
motorların bakımını düzenli yaparsan sıkıntı çıkmaz
Arkadaşların dediği gibi elektronik donanım zarar görür
Saygılarımla.

Softstarterı baypas kontaktörlü olanını kullanırsın veya bay pas kontaktörü koyarsın olur.

softstarter yumuşak yol verici anlamına gelip 7 kw üstü motorlarda yıldız-üçgen kaldırmak yerine aynı mantıkla çalışan bir malzemedir kuyu pompalarında kullanılması gerekmez genelde kolay gelsin arıza yapma olasılığı fazla

Slm biraz gec cvp olacak ama kuyu pompalarında soft-starter kullanmakta fayda vardır. Eger kaliteli ve 3 tristör kontrollü tiplerini kullanırsan faydasını görürsün demaraj akımlarını kontrol ettiğin için %12,5 civarında enerjide tasarruf sağlarsın arkadasım softstarterde dikkat edeceğin en buyuk unsur 1 saat teki kalkış adedidir. buna dikkat edilmediği için cihazlar cok cabuk hasar görür , ben yaklaşık 11 tane kurdum şimdiye kadar en buyugu 30 Kw , eğer avrupa sitelerine bakarsan görürsün , emetron marka softstarterler IP54 koruma sınıfına sahiptirler, maliyetlidirler. Eger nem gibi sıkıntılar varsa PVS pano içersinde havalandırmalı olarak kullan. Ayrıca softstarter cok arıza vermez Aptal makinalardır. En basitini bile alsan Bypass kontaktörlü kullanacaksın korumalarını da Akım-voltaj koruma cihazı ile yapacaksın . Maliyeti aşağılara çekersin .
15 Kw softstarter uygulama malzemesi
1- ABB PSR37-600-70 soft starter
2- ABB 37 A KONTAKTÖR ( BYPASS KONTAKTÖRÜ)
3- 400X300X195 PVS PANO ( SEFFAF KAPAK)
4-ABB 50 A TRİFAZE SİGORTA
5-ABB 6 A MONOFAZE SİGORTA
6 KAEL Ke-DP-01-100A PROSES KONTROL CİHAZI
7-KAEL SIVI SEVİYE RÖLESİ
8- SİNYAL LAMBALARI (ARIZA-ÇALISMA)
9- 0-1 ANAHTAR
10-ABB 22 A KONTAKTÖR ( 5 KVAR TRİFAZE KONDANSATÖR İÇİN)
11- SHREEM KONDANSATÖR 5 KVAR

sistemi bu şekilde dizayn edip devreye al 4 yıl denemişi var daha arıza vermedi :)

Not: Bulunduğum bölgede yazları nem oranı %85 kışları % 47 olan bir bölgedir.

iyi çalışmalar

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye
E.E.M.

Yeni konular

Geri