Deprem Alarm Devresi

melodik

Üye
Twitter da karşılaştığım basit bir deprem alarm devresi. Preteus da devreyi çizdim ve birinin işine yarar diye paylaşmak istedim.

Ekli dosyalar

• melod 02.05.2022 14.36.03.png
    melod 02.05.2022 14.36.03.png
    210.3 KB · Görüntüleme: 39
Bana pek mantıklı gelmedi. Hele hele bizdeki elektrik ve topraklama tasisatlarında !
Herhangi bir depremde çalışırlığı denenmiş mı?

Denenip denenmediğini bilmiyorum. Twitter da mesajı yazan hesabını kapatmış. Kapatmasaydı kendisine sorulabilirdi. Ama binanızın toprak hattı sağlıklı ise bence toprak hattının voltajı takip edilerek yeraltı hareketleri hakkında bilgi edile bilinir.

Daha önce Arduino yaptığım deprem sensörü devresinin nRF24L01 alıcı-verici modülünü kullanarak PC de toprak hattının Voltajını takip etmeyi düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• melod 02.05.2022 15.35.08.png
    melod 02.05.2022 15.35.08.png
    385 KB · Görüntüleme: 21
Bana pek mantıklı gelmedi. Hele hele bizdeki elektrik ve topraklama tasisatlarında !
Herhangi bir depremde çalışırlığı denenmiş mı?
Sacmalardan seçmeler bu devre yazacaktım bende. Transistör ün beyzinin sürülmesini hayali senaryolara bağlıyor devreyi tasarlayan arkadaş.

Deprem alarm devresinin görevi nedir ?

1 - elektrik ( enerjiyi kesmek ) artı ( yararlı ) ve eksi ( zararlı ) yönleri nelerdir ?
Örneğin : yangın riski veya karanlıkta boşluğa düşmek .
Öncelik ?

2 - deprem olmadan önce binayı boşaltmak için zaman kazanmak için bu zamanın süresi ?
erken uyarı sistemi ?
https://www.jeofizik.org.tr/resimler/ekler/5e37b06abca3a3a_ek.pdf?dergi=32

https://www.ntv.com.tr/turkiye/turkler-de-depremi-25-saniye-once-ogrenebilir,wUO_dWMBMkuJvnT-e9mYNw

Birinci ve ikinci dalganın merkeze 20-30 saniyelik bir zaman farkıyla ulaştığını, analiz için 5 saniye gerektiğini, erken uyarının da ancak bu sürede verilmesinin mümkün olduğunu ifade eden Yoshimori, aradaki sürenin daha fazla uzatılmasının mümkün olmadığını vurguladı.
Yoshimori, ''20-30 saniyelik sürenin 5 saniyesi analiz için kullanıldığında geriye en fazla 15-25 saniye kalıyor .. Bu süre bina içinde güvenli bir yere kaçmak için yeterli'' dedi.

3 - diğer bilmediğim görevler ( hayat , mal , vs kurtacak ? )

Bir firma tarafından kısmen verilecek sorular ve cevaplar :
https://www.sismik.com.tr/SIK-SORULAN-SORULAR,DP-2.html

Bu tür deprem alarmları ne şartlarda yararlı olur ve mantığı ?

Üst kattaki komşunun makinasi kaçak yapsa deprem oldu diye ayağa kalkarız.

Gerçi devrenin bir referans noktası da yokta.

Semayı paylaşan geri dönüşlerin kotu olmasından hesabını kapatmak zorunda kalmış olabilir.

Internette bir usta da elektrolitik kapasitorleri alüminyum dış kilifindan olçüyordu.

Artik hiç şaşırmıyorum.

Üst kattaki komşunun makinasi kaçak yapsa deprem oldu diye ayağa kalkarız.

Gerçi devrenin bir referans noktası da yokta.

Semayı paylaşan geri dönüşlerin kotu olmasından hesabını kapatmak zorunda kalmış olabilir.

Internette bir usta da elektrolitik kapasitorleri alüminyum dış kilifindan olçüyordu.

Artik hiç şaşırmıyorum.
Üst kattaki komşunun makinesinin kaçak yapıp bizim deprem tatbikatına kalkmanız aslında çok da fena bir senaryo sayılmaz. Depreme hazırlık bir yandan , kendine çeki düzen verip ya gerçekten deprem olsaydı deyip sevdiklerine daha bir sıkı sarılmak bir yandan, ulan namaz borçlarım da çoğaldı saçlarım da iyice ağarıp ayağımın biri çukura girdi diye düşünmek bir yandan . Ne tarafından bakılsa win win bence 😀

Yeraltı hareketleri ile bina toprak hattındaki voltaj arasında bir bağlantının olup olmadığını test etmek için aşağıda resmini koyduğum Arduino düzeneğini kurdum. verileri diğer deprem sensörlerimle birlikte takip ediyorum. Verileri takip etmek için Jamaseis programını kullanıyorum.
Kod:
#define readPin A0
int BUZZER = 4;

void setup() {
Serial.begin(9600);
pinMode(readPin, INPUT);
pinMode(BUZZER, OUTPUT);
}

void loop() {
Serial.println(analogRead(readPin)*10);

if ((analogRead(readPin)*10) > 1000){
digitalWrite(BUZZER, HIGH);
delay(100);
}
else
{
digitalWrite(BUZZER, LOW);
}
}

Ekli dosyalar

• melod  2022 .05.05 20.27.50.png
    melod 2022 .05.05 20.27.50.png
    13.5 KB · Görüntüleme: 15
  • 20220505_122943_R.jpg
    20220505_122943_R.jpg
    252.6 KB · Görüntüleme: 13
  • melod  2022 .05.05 20.29.11.png
    melod 2022 .05.05 20.29.11.png
    339.6 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Yeraltı hareketleri ile bina toprak hattındaki voltaj arasında bir bağlantının olup olmadığını test etmek için aşağıda resmini koyduğum Arduino düzeneğini kurdum. verileri diğer deprem sensörlerimle birlikte takip ediyorum. Verileri takip etmek için Jamaseis programını kullanıyorum.
Kod:
#define readPin A0
int BUZZER = 4;

void setup() {
Serial.begin(9600);
pinMode(readPin, INPUT);
pinMode(BUZZER, OUTPUT);
}

void loop() {
Serial.println(analogRead(readPin)*10);

if ((analogRead(readPin)*10) > 1000){
digitalWrite(BUZZER, HIGH);
delay(100);
}
else
{
digitalWrite(BUZZER, LOW);
}
}
Sizin verdiğiniz devrede transistör beyzini tetikleyecek bir gerilimin topraktan gelmesi bekleniyor anladığım kadarıyla. Bunun sakıncalarıni yukarıda konuştuk. Hadi diyelim bunlar olmadı hersey güllük gülistanlık. Peki deprem oldu ne tür bir aksiyon olacak beklenen gerilimin gelmesi için. Fazin birinin kopması, nötr hattının kopması ya da başka bir olası durum. Bunlar sonucu oluşacak arizalarda nötr noktası kayıp yeni bir nötr noktası oluşur ve sistem yanlış bir noktada tekrar dengeye gelir ve tüketici tarafında nötr de bir gerilim oluşur. Peki bu niye topraklama hattını etkiler. Bu etki sonucu cihazlar yanıp kaçak akım oluşup toprak hattından akıp transistör ü de mi tetikler. Nasrettin hocanın koyunların tüyünün tel örgüye takılıp onları toplayıp satıp para kazanması hikayesinden daha komik bence. Ya da olası başka bir hikaye mi? Topraktan gerilim umup devre çalıştırmaya çalışmak boş bir umut bence.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri