Depo ve kuyu arasındaki mesafe sorunu

mehmet48

Üye
merhaba. elimde bi iş var ama hangi adımı atsam bilemedim.
3 adet kuyu var. kuyuların depoya uzaklığı 2-3-4 km. 1. kuyu 1seviye. 2.kuyu 2. seviye. 3kuyu 3. seviyelerde depoya su gönderecek. ve bu kuyularmerkeze (arıza bilgisi, jenaratör çalışma bilgisi, çalışma bilgisi gönderecek. Scada yazılımı ilede kontrolu sağlanacak. depo ile scada arası 3km. depoya internet verebilirim sorun yok. fakat depo ile kuyular aralarındaki bağlantıyı sağlayıp merkeze nasıl gönderecem. gelde çık işin içinden. yardımcı olursanız sevinirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
neden kuyuların durumunu bır yerde toplayıp oradan scadaya veya başka sisteme bilgı vermeyı duşunmuyorsun benim kullandığım sistem var telsizlerle depo kontrolu köylerde içme suyu depolarında uyguluyorum depolarda elektrık yok solar panelle kontrol edıyorum sistem gayet guzel çalışıyor(not. bu sistemın çalışmıyor dıye adı çikmış piyasada bu tamamen sistemı mantıklı kurup çalıştırmadan kaynaklı örnek bir cıhazı nekadar uzun sure çalıştırırsan arıza yapma olasılığı daha fazla olur benım kullandığım sistemde su deposunu doldur/boşalt 7 sanıye çalışıyor yaptığım sistem arıza sık sık yapıyor denılen sistemlerde cihaz depo boşken başlayıp dolana kadar çalışıyor deponun su hacmıne gore bazen 5 saat bazen 7 saat arıza tabıı kı yapacak telsiz devamlı gonderme yapıyor bu arada)

neden kuyuların durumunu bır yerde toplayıp oradan scadaya veya başka sisteme bilgı vermeyı duşunmuyorsun benim kullandığım sistem var telsizlerle depo kontrolu köylerde içme suyu depolarında uyguluyorum depolarda elektrık yok solar panelle kontrol edıyorum sistem gayet guzel çalışıyor(not. bu sistemın çalışmıyor dıye adı çikmış piyasada bu tamamen sistemı mantıklı kurup çalıştırmadan kaynaklı örnek bir cıhazı nekadar uzun sure çalıştırırsan arıza yapma olasılığı daha fazla olur benım kullandığım sistemde su deposunu doldur/boşalt 7 sanıye çalışıyor yaptığım sistem arıza sık sık yapıyor denılen sistemlerde cihaz depo boşken başlayıp dolana kadar çalışıyor deponun su hacmıne gore bazen 5 saat bazen 7 saat arıza tabıı kı yapacak telsiz devamlı gonderme yapıyor bu arada)

dediğim gibi depoda toplayıp göndermek istiyorum zaten. telsiz sistemide olur tabiki ama benim 3 kuyum var.

farketmez 3 kuyudadakı durumu tek merkezde topla duruma gore motorları çalıştır telsizlerden DTMF tonlu data gonderebılırsın pik yazılımı bilgın varsa yoksa yardım alman gerekebılır:) yenı farkına vardım internet vs bahsetmışsın bence malıyetı yukseltır okadar kablo çekmek malıyet ikincisı kablo havaı hat çekeceksın mecburen 2 sene sonra sistem çokecek anladığım kadarıyla sen kuyulardakı su sevıyesıne gore sistemı çalıştırmak ıstıyorsun kuyularda su sevıyesı elektrodlarıyla sırayla veya doluluk oranına gore motorları devreye alacaksın ben ıkı kuyusu bır deposu olan bır organıze sanayı deposuna buna benzer sistem kurdum depoda 2 bölme vardı hangı bölmenın suyu bıterse ona gore sistem o kuyuyu çalıştırıyor bir sistem tahmını 2 yıl oldu çalışıyor yukardada yazdığım gıbı DTMF tonlu data gondererek bu işi çozersın kolay gelsın

dediğim gibi depoda toplayıp göndermek istiyorum zaten. telsiz sistemide olur tabiki ama benim 3 kuyum var.

selamlar

telsiz işi bu iş için biraz amatör olacaktır. ve sürekli gönderme modunda telsizin transmitteri arıza yapacaktr. bunun yerine udea firmasının UFM serisi 433 mhz lik 5km-10km mesafeli yaklaşık sigara paketi kadar verici modulleri vardır.bu moduller pic ile kolayca kontrol edilir.sizin su seviye dedektörleri bilgisini alırız ve moduller ile ana merkeze farklı kuyu id si ile göndeririz. gönderme esnasında 600mA akım çeker fakat 5 byte göndermede bilgiyi göndersek yaklaşık 1 sn sürer bu işlem. bir 12v 7Ah akü ve pir solar panel 18v 12w lık (25tl) bu iş çözülür.

ilgilenirsen ve yaparım dersen devre şeması çizerim sen devreyi bitirincede programı yazarım ve hex kodunu gönderirim.

kolay gelsin

selamlar

telsiz işi bu iş için biraz amatör olacaktır. ve sürekli gönderme modunda telsizin transmitteri arıza yapacaktr. bunun yerine udea firmasının UFM serisi 433 mhz lik 5km-10km mesafeli yaklaşık sigara paketi kadar verici modulleri vardır.bu moduller pic ile kolayca kontrol edilir.sizin su seviye dedektörleri bilgisini alırız ve moduller ile ana merkeze farklı kuyu id si ile göndeririz. gönderme esnasında 600mA akım çeker fakat 5 byte göndermede bilgiyi göndersek yaklaşık 1 sn sürer bu işlem. bir 12v 7Ah akü ve pir solar panel 18v 12w lık (25tl) bu iş çözülür.

ilgilenirsen ve yaparım dersen devre şeması çizerim sen devreyi bitirincede programı yazarım ve hex kodunu gönderirim.

kolay gelsin
merhaba arkadaş dedığıne katılıyorum telsizle olmaz amator iş olur olsada :)yanlız ben telsizle yapıyorum hiçte amator işi değil profosyonel işi ustelık yaptığım uygulamayla telsiz depoyu doldur boşalt sadece 7 saniye transmitter olarak çalışıyor dedığın gıbı devamlı (transmitter) gonderme yaparsa hiç kuşkusuz bır haftada yenısını koymak zorunda kalırsın telsizin:) ayrıca udeanın 10-15 km lik RF modullerını bılıyorum bu moduller 433.92 mhz normal gucu 10 Mwatt telsiz yasasına gore oyuncak kanalındadır kanunen 10mwatt uzerıne çıkmak yasaktır bu kanalda bende çalışma yaptım RFPİC675 getırttım microchipten yasaları çiğnememek için vazgeçtım 10 mwatta kaldım udea fırması yapıyor 100 mwatt yanlız telsiz yasasından ızın gerektırıyor buda PMR telsiz kadar sağlikli değil PMR telsizle 12 km bırbırını goren yerde herturlu hava koşulunda çalıştırdım şimdi diyeceksınkı pmr telsiz yasak değılmı:)446 mhz 500 mwatt a kadar serbest yerıne gore yanlız bazen ortama gore 3 km aynı telsizle basmaz bunuda gordum :)bır başka ıddıanızı çuruteceğım bağişlayın bilgi olarak gorun paylaşalım:)su depolarında elektrık yok telsizin beslemesını ben piyasada gormuşsunuzdur cep tel şarj panellerı var 50 mA saatlık ben onlardan bir adet solar panel kullanıyorum depodakı su sevıyesı sensorlerı ortalama 2 mA çekıyor telsizi kontrol eden PİK 1.5 mA telsiz 7 sanıyede 1 mA çekıyor buda sistemın 24 saat çalişmasına yetıyor daha ilginç bışey yazayım eskışehirde oturuyorum 27 MHZ halk bandı telsizle çatı anteni kurulu diyarbakırda kamyon şoforuyle iletışım kurdum bence RF radyo sinyalı ıle uğraşmak bılmıyen için şans işi bılen için tecrubedır

Son düzenleme:
merhaba arkadaş dedığıne katılıyorum telsizle olmaz amator iş olur olsada :)yanlız ben telsizle yapıyorum hiçte amator işi değil profosyonel işi ustelık yaptığım uygulamayla telsiz depoyu doldur boşalt sadece 7 saniye transmitter olarak çalışıyor dedığın gıbı devamlı (transmitter) gonderme yaparsa hiç kuşkusuz bır haftada yenısını koymak zorunda kalırsın telsizin:) ayrıca udeanın 10-15 km lik RF modullerını bılıyorum bu moduller 433.92 mhz normal gucu 10 Mwatt telsiz yasasına gore oyuncak kanalındadır kanunen 10mwatt uzerıne çıkmak yasaktır bu kanalda bende çalışma yaptım RFPİC675 getırttım microchipten yasaları çiğnememek için vazgeçtım 10 mwatta kaldım udea fırması yapıyor 100 mwatt yanlız telsiz yasasından ızın gerektırıyor buda PMR telsiz kadar sağlikli değil PMR telsizle 12 km bırbırını goren yerde herturlu hava koşulunda çalıştırdım şimdi diyeceksınkı pmr telsiz yasak değılmı:)446 mhz 500 mwatt a kadar serbest yerıne gore yanlız bazen ortama gore 3 km aynı telsizle basmaz bunuda gordum :)bır başka ıddıanızı çuruteceğım bağişlayın bilgi olarak gorun paylaşalım:)su depolarında elektrık yok telsizin beslemesını ben piyasada gormuşsunuzdur cep tel şarj panellerı var 50 mA saatlık ben onlardan bir adet solar panel kullanıyorum depodakı su sevıyesı sensorlerı ortalama 2 mA çekıyor telsizi kontrol eden PİK 1.5 mA telsiz 7 sanıyede 1 mA çekıyor buda sistemın 24 saat çalişmasına yetıyor daha ilginç bışey yazayım eskışehirde oturuyorum 27 MHZ halk bandı telsizle çatı anteni kurulu diyarbakırda kamyon şoforuyle iletışım kurdum bence RF radyo sinyalı ıle uğraşmak bılmıyen için şans işi bılen için tecrubedır

sn.tekin126

öncelikle ben bir iddada bulunmadım zaten varolan şeyleri ve tecrübe edindiğim bilgileri paylaşıyorum.eğer bir iddaa olarak gördüysenizde bunları çürütürken,kitabına uygun oarak çürütmeyi denerseniz zaten çürütülemiyecek bilgier olduğunu anlarsınız.

1 - 433mhz de udeanın modul çıkış gücleri 10Mw değil 10mW tır sizin yazdığınız megawatt olmuş. dediğiniz gibi KET yönetmeliği 10mW a izin verir.bu moduller 10-15km haberleşmez. udeanın 868 mhz de yasal ISM bandında 500mW lık modem modulleri vardır ki 500mW lık rf li oyunck görmedim kaldıki bu moduller zamanında OYAK çimento fabrikasında ve benzeri SİLO larda scada sisteminde kullandığım modullerdir.**DIGITALDIR**

2-PMR telsiz sonuç olarak analog iletişim kurallarına bağlı olarak çalışır.poliside dinlersiniz yada kamyon şoforunu :) tabi bunlarda sizi dineyebilir. farzedinki iletişim kurduğunuz kamyon şoförü benim ve tecrübelerim ve merakım doğrultusunda sizin gönderdiğiniz DTMF kodlarını havadan yakaladım ve tuş değerlerini kayıt ettim. daha sonra kafama göre bu DTMF leri sizin kuyulara gönderip sizin su depolarını allak bullak ettim buna karşı bir çözümünüz varmı bu analog yöntemde ?

3-433mhz yada 868mhz moduller digitaldir ve kullanıcı, protokolunu kendi belirler.ben iki modul iletişiminde kullandığım bir paket yapısını sizinle örnek olsun diye paylaşayım:

PREAMBLE,$RF,SENCRONCHAR,ADDR,DATABYTE1,DATABYTE2,DATABYTE3..........CHECKSUMH,CHECKSUML,CRC16,ENDCHAR

size bu datadaki güvenilirliği,şifrelemeyi,adreslemeyi,gönderme hızını,data doğrulamayı,dataların dtmf olmadığını anlatmama gerek yok sanırım. bir nevi cyrpto gibidir havadan asla çözemezsiniz kaldıki bir askeri uygulamada roll encoding ile daha da karmaşık hale gelir.ben bu digital modullerden yüzlerce byte data aktarırken ki toplamı 20-50ms sürer.siz DTMF ile 0 dan 15 e kadar tuş sesi ile sınırlı bir analog sistemi nasıl kıyasladınız hayret doğrusu.

çürüttüğünüz diğer iddaa ::) madde 4 : ben zaten o arazide elektrik olmadığı için solar panel ile akünün desteklenmesini önerdim,sizde aynı şeyi yazmışsınız.benimkinin tek farkı akü kapasitesinin havaların kış aylarında kapalı olacağı için biraz yüksek olması gerektiğidir.devrede kullandığınız komponentlerin,yada device ların çok az akım çekmesi burda güç kaynağı olarak çok az akım kapasiteli bir akü kullanacağız anlamına gelmiyor malesef. sonuç olarak ikimizde solardan bahsedip şarj yöntemi öne sürmüşüz.yani siz bu maddeyi çürütüyim derken kendi yazdıklarınızıda çürütmeye çalışmışsınız ama olmamış. ben rf konusunda ankarada yaklaşık 65 taksi durağına taksi çağrı sistemi yapıp sattım ve bazı taksi duraklarında yakın bölgelerde direklere repeater dediğimiz tekrarlayıcı kutular yerleştirdim ve hepsi solar ile desteklenip 7AH akü ile çalışmakta.ve hiçbirinde DTMF de kullanmadım çünkü genelde taksi duraklarının çağrı zili sayısı 16 dan fazla oluyor :) . tabiki digital olmayışıda cabası

son olarakta 32 yaşındayım elektroniğe ilkokul 5.sınıfta başladım belki komik ama o yaştaki çocuk devreden bakarakta olsa fm alıcı yapabiliyor.bu yaşıma kadar hiçbir zaman elektronikte şansla alakalı hiç birşey göremedim.elektronik sayıdır,matematiktir,fiziktir,kimyadır bu bilim dallarından kimyada mesela elektronların şans eseri çarpıştığını yada atomun parçalandığını gördünüzmü ?

sadece insan hata yapar şansa kesinlikle yer yoktur bizim meslekte.zaten bu mesleği mükemmel kılanda budur.ancak böyle mesleğinize benim gibi aşık olursunuz.

sürçü lisan ettikse affola amacım kimseyi kırmak değil,doğru bilgiyi doğru zamanda paylaşmaktır.

kolay gelsin

:)merhaba allah aşkına konuyu kişiselleştırmıyelım ben yazdığım yorumda bir yerde hatalıyım kişisel olarak ıddınazı dıye kelıme kullanmışım özür dılerım senın ilkokulda elektroniğe başladığın veya 30 yaşinda başladığın benı ılgılendırmez benım yaş 57 elektroniğin içinde geçtı ömrum ona bakarsan türkiyenın kalburustu universitesınde elektronik arge laboratuvar teknisyenı olarak 25 yıl çalıştım aynı bölumden sayısız elektronik muhendisi mezun oldu hepsınde olmasa bırçoğunda emeğım var bu benı ulaşilmaz elektronikçi yapmaz el elden ustundur ben daha elektroniğin E sını bılıyorum dıyemem konuya gelınce:)allah aşkina köyde mehmet efendının motorunu DTMF tonlu uzaktan kumandayla çalıştırsam veya muhtar ahmet efendının köyunun su deposunu kontrol etsem:)varsayalım dınlemeye aldın şifresını çozdun ne işine yarıyacak:)boyle basıt konularla burayı meşgul etmek olur şunuda soylıyeyım şifrelı kriptolu iletışım dersen iş oraya gelırse kralını yaparım ama gereklı yerde kullanılacak ole basıt su deposu vs gereksız RF modul taksi duraklarında kullanılıyor evet hangısı yasalara uygun?433.92mhz de 10 km ıddıa edıyorlar bunu yapanlar yasaları uygulamıyor allah versin telsiz yasasındakı gorevlılerde ya ruşvet alıyor yada göz yumuyor veya transmitterlerın watt olarak gucunu ölçmeyı bılmıyor bilmedığın bışey daha var o kuçumsedığın alay ettığın DTMF tonu varya amerıkada daha orduda kullanılıyor ole 15 komutta fılanda kalmaz data ya gore yavaş olabılır ama sana tavsıyem bıraz araştır DTMF tonlu iletışım kurallarını iyi çalışmalar dılıyorum kolay gelsin

Son düzenleme:
konuyu kişiselleştirmiyorum dtmf ile digital data transferinin farklarını anlatmaya çalışıyorum.

sonuç olarak devreyi yapacak arkadaş dtmf kullansada kullanmasada,devreyi yapsada,yapmasada benim için yada sizin için birşey farketmiycek.

burası bir forum ve bilgi paylaşım ortamıdır.ama siz olaya bir bilgiyi çürüteyim diye başlarsanız orda müdahele etmek zorunda kalırım.benim söylediklerim ortaya atılan bir tez değildirki çürütesiniz.bunlar butün elektronik bilim dunyasında kabul görmüş yöntemlerdir.daha somut ve ıspata dayalı şeyler yazarsanız daha tatminkar olur.
ayrıca ben DTMF ile alay etmedim.ben teknik bir konuyla hiç bir zaman alay etmem.alta yazan imzama bakarsanız bunu görürsünüz.
dtmf i ben de kullanıyorum fakat bu yöntemle değil.dtmf örneği vermeniz için bukadar uzağa (amerika) gitmenize gerek yok.elinizdeki cep telefonları,normal telefonlar.telefon ile bankada yaptığınız işlemler vs.. ama cep telefonu sizin kullandığınız tuşa bastığınız dtmf sinyalini digitale çevrip birtakım şifreleme yöntemi ile baz istasyonuna aktarır.(yani analog aktarılmaz)
sizin yaptığınız bir sistemi yetkisi dışında bir başkasının kontrol etmesi bukadar basit ise sizin için önemsenmiycek bir durumsa bu sizin bileceğiniz birşeydir.bırakında bunu önemsiycek insanların tercihine bırakalım.sizin düşünce mantığınız işi şansa bırakmaktır oysa temelinde yanıldığınız gerçek ise elektronikte asla ve asla şansa yer olmadığıdır.

bu sistemi kullanıcak arkadaşa sadece bir tavsiyede bulundum.konu bundan ibaret.
burda amacım birilerini yada sizi mesleki olarak rencide etmek değildir.
ama unutmayalımki bir doğru herzaman doğrudur.akıl yaşta değil baştadır.

kolay gelsin.

Son düzenleme:
arkadaşlar tartışmanıza gerek yok ben bu işi 8 yıldır yapıyorum..hazır cihaz var..telsiz üzerinde dtmf sinyali ile yapıyoruz bu işi ve çok ciddi cihazlar..150 bin nufuslu yerlerde çalışıyor şu anada..arayın yardımcı olayım..0 532 317.02 40

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri