Depo İÇerİsİnde kİ suyu soĞutma

hasancavus

Üye
selam arkadaslar sizden bir konu icin yardımlarınızı bekliyorum. 5 tonluk bir su depomuz var. bu deponun içerisinde ki su sıcaklığı 40 derece bu sıcaklığı 20 derece civarına düşürmemiz gerekiyor. ben bu depo içerine bir evaparatör koyarak bir klima dış ünitesi bağladım. ama yeterli soğutma gerçekleşmedi. bu konuda fikirlerinizi bekliyorum. çok acil
saygıalarımla

not.budepodaki suyu bir cihahazı sogutmak icin kullanıyoruz ve suyumuz tekrar sıcak su olarak depomuza geliyor.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
slm. oncelıkle deponun dış yuzeyını eger kare veya dıkdortgen ıse straforla izole etmelisin.eger varil ıse izocam taş yunu gibi malzeme ile diş ortam sıcaklıgından izole etmeli.ancak dış ortam ısısı 40 ve uzerınde ıse .5 ton depo kısa surede sogutmak çok yuksek malıyet getırir.oyuzden elındekı klımanın grubunun expentıon valfını sokup yerıne -10 c ye çekbilecek kılcal boru yada expentıon valf monte edip sogutucuyu depo içinde emiş tarafına bır odacık yapıp içine koyarsan gıden su kısa surede soguyacak boylece komple 5 ton suyu sogutmak yerıne gıden suyun debısı kadar sogutma yapacagınız için ihtıyacınızı karsılar eger yetmezse gurubun kondanser ve ekovatını buyutursunuz...umarım sorunu çozer.kolay gelsın

ben 115,000 lt. bir tankı 18,5 kw bir pompa ve eşanjör sistemi ile soğutuyorum...ama soğutma kulesi gibi bir düzenek olması gerekiyor...

abdul33 ' Alıntı:
ben 115,000 lt. bir tankı 18,5 kw bir pompa ve eşanjör sistemi ile soğutuyorum...ama soğutma kulesi gibi bir düzenek olması gerekiyor...
Chiller türü bir soğutmada chilleri soğutmak için tekrar bir soğutma gerekir kule vs gibi.
115 ton için 18.5 KW pompa çok az, suyunuz sürekli fazla ısınmıyor demekki.

5 ton için sadece soğutma kulesi daha ekonomik olur fakat bulunduğunuz yerin de önemi var
yaş-kuru termometre olayı var, giren ve çıkan su en fazla 5 derece fark eder,
kule, iyi rüzgar alan bir yere konursa verim artabilir.

depo çıkışına eşenjör koyarak sadece giden suyu soğutma yap senin makinana kaç derece su girmesi gerekir 18 mi makinadan çikan kaç derece tabiki suyun debiside önemli 5 tonluk depoyu kac btu/h lik bi dış ünit koydunki suyu kaç dereceye getiriyıor şu anki mevcut sistem??? kolay gelsin çakır

depoya gelen su sıcaklıgı 35c ile 40c arasında degisiyor bizim ihtiyacımız olan su sıcaklıgı 20c cıvarı bu suyu hastanelerde amaliyathanelerde bulunan sterilize cıhazlarını sogutmak icın kullanıyoruz 5 tonluk su deposunun icine 12000btu klima eveparatörü ve 12000btu luk bır dısünüte baglayarak puroblemimiz cözülmüstür tüm arkadaslara tesekkür ederiz.

Hangi hastane acaba ,yanlışlıkla gitmeyelim :D
böyle durumlar için küçük chillerler var,işe yaramaz mı?
Bir de maliyet açısından klima daha mı hesaplı oluyor?

istanbul şişlide özel bir hastane eski tarihi bulgar hastanesı bizim depomuzdaki suyu hidroforlan basıyoruz tesisata hidrafor 3kwat suyumuz sıcakken cıhazlarımız 20 ile 30 dk da kendisini soguturken sim di bu suremiz 8 ile 10 dk yakadar düstü klimamız 12000 btu 1200wat ken bizim icin artı bir maliyetiyoktur tam tersi busekilde daha ekonomik ve hesaplı

2000btu klima eveparatörü dediginiz sey klimanin ic kısımda olan initesi mi

Hey gidi gunler hey.. Zaman nede hizli geciyor.

Cok iyi hatirlamasamda 10 yil kadar once sorulmustu soru.

Derelerin altindan ne kadar su akti acaba.

Iyi forumlar.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri