Dengesiz yük kompanzasyonu, tek akım trafosu ve diğer iki faz ile nasıl yapılabiliyor

CEVDET ÇALIK

Profesyonel Üye
Kompanzasyon sistemleri için kullanılan reaktif güç kontrol röle bağlantılarında dengesiz yükler için Schneider ve Siemens gibi firmalar tarafından önerilen bağlantı şekli L2 ve L3 den gerilim bilgisi alınıyor. L1 fazından da akım bilgisi alınarak bağlantı yapılıyor. Yapılacak olan bu bağlantıyla dengesiz yükleri de düzgün bir şekilde kompanze edebileceklerini bildiriyorlar.

Konuyla ilgili olarak Entes firması her faz için akım ve gerilim bilgilerini alıyor.Alınan bu bilgiler vasıtasıyla fazlara ait güçler doğru ölçülebiliyor. Sonuç olarakta uygun kondansatörleri devreye sokabiliyorlar.

Schneider ve Siemens gibi firmaların sistemine göre hiçbir fazın gücünü doğru olarak okumanın mümkün olmadığını düşünüyorum. Çünkü her faz arasında 120 derecelik faz farkı bulunmakta.

Konu hakkında sizlerin yorumunu öğrenmek isterim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Siemens ve Schneider gibi firmaların cihazları tek faz akım trafolu cihazlar olduklarından dengesiz sistemler için uygun değildir.

Öncelikle üç adet akım trafosu ile ölçüm almadan her fazın farklı olabilecek reaktif ihtiyacını görmeleri sözkonusu değil. Üç adet akım trafosu ile ölçüm alsa bile, yeterince monofaze kademe ilave edilmemiş ise yine dengesiz yüklere doğru cevap verilemeyeceğini de unutmamak gerek. Tek akım trafosu ancak yüklerin genellikle trifaze ağırlıklı olduğu tesisler için uygun olabilir.

Konuyla ilgili olarak Entes firması her faz için akım ve gerilim bilgilerini alıyor.Alınan bu bilgiler vasıtasıyla fazlara ait güçler doğru ölçülebiliyor. Sonuç olarakta uygun kondansatörleri devreye sokabiliyorlar.

arkadaş bu vatandaşların 1 akım 3 gerilimle bu işi yaptıklarını iddia ettiklerini söylüyor. ve bunu soruyor bence.

1 akım 3 gerilim ile mümkünatı yok diğer iki akımı ölçemezler hem bu mümkün olsa sayaç koruma v.b. gibi kompanzasyondan daha az hassas olan sistemlerde kullanılırdı.

ha bu arada bu rölenin içinde müneccim chipi varsa yapar yoksa yapamaz :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Madem ki dengesiz yükleri kompanze edebileceklerini söylüyor siemens ve schneider gibi firmalar, o halde şunu sormak gerekli onlara:
"Neden röleleriniz monofaze kondansatör bağlantısına müsaade etmiyor", bir.

İkincisi, bu tip röleler Türkiye gibi fazlar arası yüklerin dengesiz olduğu ülkeler için geliştirilmiş röleler değil. Avrupa menşeili olduğu için zaten dengesiz yük sorunları bizimki gibi uçurumlarda değil.

Bir başka husus da şu aslında:
Avrupadaki reaktif güç kontrolü ne şekilde yapılmakta? Yani yüzdelik ceza sınırları nerelerde? Yapılan reaktif güç kontrolü sadece kompanzasyon üzerine mi yoksa harmonik filitreleme ağırlıklı mı?

Rölenin besleme şeklinin L1-N veya L2-L3 olması, şebekedeki voltaj ile alakalı bir durumdur.
Eğer ki Şebeke faz-faz arası gerilimleri 230V ise bunu L2-L3 arasına bağlayamayız. L1-N arasına bağlamamız gerekli. Röle besleme geriliminin bu mevzu ile alakalı olduğunu düşünüyorum şahsen.

Arkadaşlar merhaba sorum şöyle;

Üç fazlı bir sistemi kompanze etmem gerekiyor. Fazlara bağlı üç fazlı motorlar, aydınlatma, kamera sistemi ve modemler mevcut. sürekli yükler aydınlatma(sadece gece devreye giriyor.), kamera sistemi ve iki adet modem. Sorun şu ki sürekli yükleri fazlara dağıtmamışlar tek faz üzerinden beslemişler. kompanzasyon panosundaki kademelerden hiçbiri devrede değilken 3. faz sürekli endüktif reaktif çekiyor. böyle olduğu içinde entes'in rölesi yanlış kompanzasyon hatası veriyor. Geçmiş dönemde 3 fazı kompanze edebilmek için o faza kondansatör bağlamışlar fakat bu şekilde de gündüz kapasitif reaktife giriyorum. Acil önerilerinizi bekliyorum.

Madem ki dengesiz yükleri kompanze edebileceklerini söylüyor siemens ve schneider gibi firmalar, o halde şunu sormak gerekli onlara:
"Neden röleleriniz monofaze kondansatör bağlantısına müsaade etmiyor", bir.

İkincisi, bu tip röleler Türkiye gibi fazlar arası yüklerin dengesiz olduğu ülkeler için geliştirilmiş röleler değil. Avrupa menşeili olduğu için zaten dengesiz yük sorunları bizimki gibi uçurumlarda değil.

Bir başka husus da şu aslında:
Avrupadaki reaktif güç kontrolü ne şekilde yapılmakta? Yani yüzdelik ceza sınırları nerelerde? Yapılan reaktif güç kontrolü sadece kompanzasyon üzerine mi yoksa harmonik filitreleme ağırlıklı mı?

Rölenin besleme şeklinin L1-N veya L2-L3 olması, şebekedeki voltaj ile alakalı bir durumdur.
Eğer ki şebeke faz-faz arası gerilimleri 230V ise bunu L2-L3 arasına bağlayamayız. L1-N arasına bağlamamız gerekli. Röle besleme geriliminin bu mevzu ile alakalı olduğunu düşünüyorum şahsen.

Üç fazlı bir sistemi kompanze etmem gerekiyor. Fazlara bağlı üç fazlı motorlar, aydınlatma, kamera sistemi ve modemler mevcut. sürekli yükler aydınlatma(sadece gece devreye giriyor.), kamera sistemi ve iki adet modem. Sorun şu ki sürekli yükleri fazlara dağıtmamışlar tek faz üzerinden beslemişler. kompanzasyon panosundaki kademelerden hiçbiri devrede değilken 3. faz sürekli endüktif reaktif çekiyor. böyle olduğu içinde entes'in rölesi yanlış kompanzasyon hatası veriyor. Geçmiş dönemde 3 fazı kompanze edebilmek için o faza kondansatör bağlamışlar fakat bu şekilde de gündüz kapasitif reaktife giriyorum. Acil önerilerinizi bekliyorum.

Konunun tarihine bakmadın herhalde 5 yıl önceki bir konuya yazmışsın yinede cevap verelim röle ekranında reaktifin gözükür ihtiyacının ne kadar olduğu yazar ekranda ilgili faza yeterli miktarda kondansatör veya şönt reaktörle çözebilirsin sorunu.İlgili abone ag den mi ölçüm alıyor yoksa og den mi ?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri