Deneyim mi? yoksa okul mu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sayın arkadaşlar Ben bu siteye yeni üye oldum.O yüzden bir çok konu başlığını yeni yeni okuyorum. DENEYİM Mİ YOKSA OKULMU sorusunun cevabı galiba benim.İlkokulda ve orta okulda bir öğrenci düşünün,her derste çok başarılı.Matematik dersinde hoca "ben hasta olsam yada başka yere tayin olsam yerime seni atarım"diyecek kadar matematik dersi iyi olsun.Türkçe dersinde kompozisyon ödevini başkasını yaptığını iddia eden,bir ortaokul öğrencisinin böyle cümleler kuramayacağını söyleyen türkçe öğretmeniyle tartışan bir öğrenci.Resim dersinde hiçbir zaman 9 almamış,devamlı 10 alan (bizim zamanımızda 10 üzerinden not verilirdi).Ressamların kendi arasında bir resim hakkında tartışmaları gibi resim hocamızla tartışırdık. Velhasıl bütün dersleri bunlar gibi olan bir öğrenci düşünün.Bütün mahallenin medarı-iftiharı olan bir öğrenci.Kimi komşular doktor olması gerektiğini,kimi akrabalar mühendis olması gerektiğini söylerdi.Babasının maddi imkanları elvermediği için orta okuldan sonra çalışma hayatına atılan,elektrik mühendisi olmayı çok istediği için elektrikçi çırağı olarak çalışmaya başlayan bir genç. Bu genç duvarcı ya da sıvacı ustası olmayı isteseydi ustaların yanında çalışarak kısa sürede bu meslekleri öğrenirdi.Yapması gereken tek şey harç karıştırıp,tuğlaları düzgün bir biçimde üst üste koyması olacaktı.Fakat elektrikçiliğin hiçte öyle bir meslek olmadığını gördü.(Yanlış anlaşılmaya neden olmasın,hiçbir duvarcı yada sıvacı ustasını küçümsemek gibi bir niyetim yok.İşini hakkıyla yapan herkese saygım sonsuzdur).Elektrikçilik deneyimin yanı sıra nazari bilgilerin olmazsa olmaz olduğunu gördü.İlerki yıllarda" ben ustamdan böyle gördüm,böyle öğrendim" dememek ve işin ilmi yönünüde öğrenmek için akşam meslek kurslarına başlar.Artık çok mutludur.Eski öğrencilik yıllarına geri dönmüştür.Henüz 16 yaşında ve 2 yıllık çıraklık hayatı olmasına rağmen, kursa gelen çok daha deneyimli ustalardan daha başarılı olmuştur.Bilgiye aç,bilgiye susuz,bulduğu kitaba saldırıyor.3.sınıf yetki belgesi alıyor.Artık elektrikçi olduğunu kanıtlayan bir sertifika sahibidir.Onunla da yetinmeyip,M.E.Bakanlığının açmış olduğu Mesleki ve teknik Eğitim kurslarına kayıt yaptırıp, 2.sınıf yetki belgesi alır. Bina iç tesisatında çalışırken ustasından nasıl buat bağlandığını öğretmesini istediğinde bir paket sigara karşılığında ustasından buat bağlamasını ya da diğer bilgileri öğreniyordu.Meslek liselerinde okutulan ders kitaplarını alıp,onları okuyor,problemleri çözüyor,formülleri ezberliyordu.Bu sırada arkadaşları tommiks-teksas okumakla meşguldu. 20 sene kadar o şantiye senin,bu şantiye benim çalıştı durdu.Tecrübesi süper,deneyimi harika,eli çabuk,yaptığı iş'te kesinlikle hata olmaz.Ama adı ustaydı.Sadece usta.Şantiyelerde öğreneceği bir şey kalmamıştı.Otomatik kumanda ve panoculuğa merak saldı.Tüm öğrendiklerini bir kenara bırakıp,panocu oldu.Çalıştığı pano atölyesinde 12 elektrik montörü vardı.İçlerinde meslek lisesi mezunu olmayan sadece kendisiydi .Eziklik hissediyordu. Kısa sürede mekanik bölüm şefi oldu.Kalın kalın bakır baralara istediği şekli verebiliyordu.Pratik zekasıyla sorunlara kısa sürede çözüm getiriyordu.Yanında çalışan çırak bile meslek lisesi mezunuydu.Kahroluyordu. 7 yıl kadar panoculuk yaptıktan sonra 21 şubat 2001 krizinde işten ayrılmak zorunda kaldı. 1 yıl iş aradı.Başvuru yaptığı her yer diploma sordu. Meslek lisesi mezunu istiyorlardı.En sonunda 130 daireli lüks bir sitede elektrikçi olarak işe başladı.Sitenin elektrik-mekanik ve her türlü teknik işlerine bakıyor.Sitenin işleri çoğalınca yanına yeni elemanlar aldırdı ve şu anda 3 elektrikçi 2 tesisatçıyla birlikte sitenin her türlü işlerine bakıyorlar.(yanındaki elemanlar yine E.M.L mezunu.Gelde kahrolma). 2 sene önce emekli oldu,aynı yerde çalışmaya devam ediyor. 2 erkek 2 kız çocuğu var.Şimdi tek amacı onları okutmak.Büyük oğlu Erciyes ünv. makina mühendisliği son sınıf öğrencisi,büyük kızı sakarya ilahiyattan yeni mezun oldu(fakülte 2.ncisi). Küçük oğlu Sakarya Fen Lisesi 3. sınıfta.Küçük kızı Gültepe süper lisesi 3. sınıfta. Kendisi okuyamadığı için acısını çocuklarından çıkarıyor. SEVGİLİ DOSTLARIM BEN ÇOCUKLARIMA HEP ŞUNU SÖYLEDİM; ÇOCUKLAR OKUYUN ,SEVEREK OKUYUN.SEVDİĞİNİZ BÖLÜMLERİ OKUYUN.İŞİNİZİ SEVEREK YAPIN. HEPİNİZ SAĞLICAKLA KALIN. ALLAHA EMANET OLUN.

Sayın Şefim Sizde Allah'a emanet olunuz. Önce sevmek, malesef sonra okul daha sonra deneyim olduğunu sizin hayatınızda canlı olarak görüyoruz (bir de okumuş olsaydınız...) . Zeum abimiz de deneyim ne olursa olsun okul olmassa bir noktada takılacağımızı (bunca yıllık tecrübesinden sonra) belirtmiş.
Benim konuya bakışım şöyle: önce sevmek (bunda hem fikiriz) deneyim mi okul mu sorusu ise elma mı yuvarlaktır biber mi yeşildir sorusu gibi gifrit bir soru. Türkiye şatlarında elbette önce okul demek zorundayız. İnancım deneyim olmadan okulun bir işe yaramadığı, okul olmadan da yeterli deneyimin çok zor kazanılacağının anlaşılacağı bir dönemin ülkemizde de kabul görür hale geleceğidir. İnsanların deneyim ve okulun eşit değer kazandığı bir sistemde deneyim + okul = kazanç şeklinde gelir elde etmeleri durumunda her ikisinin de kıymeti daha iyi anlaşılacaktır.

Sayın ustam ben 13 yıldır elektrik mühendisiyim. Ama sizin gibi ustaların ellerini öpmekten gurur duyarım.
Deneyim ve okul bir arada olmalı ama okul bence üçüncü planda, deneyim 2. planda...
Birinci sırayı mı soruyorsunuz. Tabii ki insan olmak.

Sayın edremit ve ayiron ! Konu hakkında yazdıklarıma gösterdiğiniz ilgiden dolayı çok teşekkür ederim.Ben kendimi bir şekilde yetiştirdiğimi düşünüyorum.Fakat geçmişte birlikte çalıştığım,benim gibi çıraklıktan yetişme birçok meslektaşım en basit bir akım bulma formülünü dahi bilmemekteler.Böyle basit bir konuyu bilmeleri gerektiğini söylediğimde ise "ben elektrik mühendisimiyim" deyip,işin içinden sıyrılıyorlar.Kısaca söylemek istediğim şu; çıraklıktan yetişen birisi temel konularda çalışa çalışa deneyim sahibi olurlar.Ancak bir yere kadar.Öyle bir an gelirki duvara toslarlar.Çıraklıktan yetişen biri 5 yılda usta olursa,okul mezunu 2 yılda onun geldiği yere gelir.Okul mezunu çalışarak kendini geliştirmezse okulun da pek faydası olmaz.Şöyle bir örnek verebiliriz; İnşaatlarda kalfalık yaparak müteahhit olmuş biri en fazla 10 katlı bina yapar.İnşaat mühendisi ise gökdelenler yapabiliyor. HOŞÇAKALIN

Sayın Şefim bu güzel bilgilerinizden dolayı size teşekkür etmek isterim.

şefim bende sizi tebrik eder ve ellerinizden öperim keşke her usta sizin gibi kendini yetiştire bilse allaha emanet olun

ugurhacıoglu ' Alıntı:
Arkadaşlar size bir şey anlatmak istiyorum yazdığının altına bu notu düşen ''hiç yorum yapmayın bu sadece benim şahsi düşüncem..'' Ibrahımgume kardeşime ben çok sinirlendim çünkü bu haksızlık kardeşim ben sana bişey söyliyeyim sen bu düşünceyle gidersen milletin yaptıklarıyla tebrik almaya ve onaların üzerinde embesil gibi geçinmeyi marifet zannedersen sen adam olmazsın sülük gibi onun bunu üzerinden geçinirsin senin gibi insanları ben çok tanıdım ama hiç biride 5 para etmez insan topluluğu kardeşim ben niceler tanıyorum ilk okul mezunu ama bulunduğu firmada şef ben niceler tanıyorum ilk okul mezunu ama firma sahibi bunları hep deneyimi ve bilgisiyle yapmış sen mühendis olabilirsin yanlız şunu unutma bir ilkokul mezununun yanında çalışırsın ondan emir alırsın okudun ama eğer bir halt ta bilmiyorsan her gün patronundanda fırça ve sonunda da tekme bilader (benim tanıdığım bir çok mühendis var hepsini beyni sulanmış okumaktan adam eline tornavidayı bile yakıştıramıyor ama onlar okula başladığında mantık şu masa başında otur ona buna imza at başkada bişey yok yurtdışında anlayış farklı mühendisler herişi yapıyor teknik bilgiside çok yüksek bizim ülkemizde işte böyle senin gibi düşünenler var bunlarda hep kaybetmeye mahkümdur) yaptığın işi iyi bileceksin kimseye kendini ezdirmeyeceksin kafan dik alnın açık olacak gerektiği yerden üstlerine sert çıkabileceksin zaten işi biliyorsan onlar sana hiç birşey diyemiyor patronlarda dahildir....
ama bunların hepsi gerçek ve su an bende aynı durumdayım üstüm olan 2 adet mühendis ve bir argede adamlar mühendis ama iş bilmiyorlar ama bana söylüyorlar ben yapıyorum su işi yapılcak içerik yok içrigine girersem gene benim dedigimi kabul ediyorlar her zamanki gibi cok yetersizler ama benden daha fazla para alıyorlar işleri emir vermek ve işin süreklligini saglamak olmus bi bakıma dogru bi bakıma ters olabilir ama gerçek bunlar ben mesela 2 yıllık okuyorum ikinci ögretim ve birde calısıyorum yoruluyorum baya ama piyasadan uzak kalmak istemiyorum elektrik mezunuyum elektronik okuyorum bulundugum sektör sürekli gelişen ve yenileşen sektör ve bende geliştirmeliyim bunun için calısıyorum ve calıstıgım yerde bir stajer var su an staj yapmakta ve iş bilmiyor lehim yapmasını fln merak ettim sordum düz lise mezunuyum abi dedi sınava girmiş elektrik mühendisligi okuyor ama adam hiçbirşey bilmiyor sıfır dedim nolcak senin halin diyo piyasada var cok öyle nedim şimdi

turkerweb ' Alıntı:
Bu olayı şöyle örneklersem sanırım konu anlaşılır...İki insan düşünün...Birisi çocukluğundan itibaren mahalle aralarında top oynamaya başlamış yıllar boyu o saha benim bu saha senin top koşturmuş..Diğer kişi ise çocukluğundan itibaren o spor kitabı senin,bu futbol kitabı benim topa nasıl vurulur,vole nedir kısacası futbol ile ilgili bütün teknik terimleri yutmuş birisi....Burda tartışılan hangisi daha iyi futbolcudur yani mühendistir veya o işin erbabıdır?..Ulan hangisi olacak tabiki ilki :D "İkincisinden futbolcu yani mühendis olmaz" olsa olsa ya bir yönetici ya da bir spor yazarı olur...
michael owen, david beckham, Overmars, Stam ve daha aklima gelmeyen binlerce dunya stari OKULLU futbolcudur. su an bir oyuncularını transfer ettigimizde davulla zurnayla karsiladigimiz kuluplerin hepsinin kendilerine ait spor akademileri mevcuttur. girii yaşı 6 olan bu okullarda çocuklar normal lise ve ilk okullara giden arkadaşlarıyla aynı yoğunlukta ders ve bir o kadar da spor eğitimi almaktadırlar. ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ KİTAP OKUMAK DEĞİLDİR! mühendis kitap okuyan kişi değil hendese (hesaplama) bilen kişidir. sadece kitap okuyan kişi ne mühendis ne yönetici ne elektronikçi ne elektronik teknisyeni ne de herhangi bir alanda başarılı bir çalışan olabilir. teknisyenin yada işçinin elini soktuğu panonun değerlerini hesaplayamayan yada teknisyeni yada işçisi olmadığında lehim havyasına bile uzay mekiği gibi bakmak, kravat takıp oturmak mühendislik değildir... tüm teknisyen arkadaşlara ve eğitimin önemi olmadığını savunan arkadaşlara sesleniyorum... siz elinizi işe sokarken arkanızda sizin yaptığınız işin uygulamasını bilen ve aynı zamanda kağıt üzerinde /bilgisayar simülasyonunda sizin güvenliğiniz için o işi defalarca hesaplamış ölçmüş biçmiş bir mühendisle karşılaştığınızda o zamanda deneyim diyebilecekmisiniz? yanlız deneyim yada yanlız eğitim elektrik ve elektirikli alete benzer ikiside tek başına beş para etmez...

Lütfen ofiste telefonla konuşup kamyon yüküyle para kazanmak için fakülteye giren, çektiği kopyalarla öğünen, abi kitap kapağı açmadan sınava girdim diyen okulunun kütüphanesinin labaratuarinin yolunu bilmeyen LIGHT mühendislerle sabahlara kadar sistem güvenliği, çalışan güvenliği rezonans hesapları, haberleşme simulasyonları, başında sabahlayan, imalatın başında duran elemanına sahip çıkmaya çalışan, onun iş güvenşliğini her şeyin öndünde tutmaya çalışan VE HALA okuldan yeni mezun diye 800 ile 1000 YTL arasında maaş alan gerçek mühendisleri karıştırmayalım..

sn : ugurhacıoglu

Yorumlarınızı yayınlamadan önce , tekrardan gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum.Siz neler yapabiliyorsunuz ona bakalım.
Bir sistemde bulunan bütün kişilerin zincirin birer halkası olduğu unutulmamalı !
Çırağından ,kalfasına ,ustasından, teknikerine ve mühendisine kadar , herkes zincirin birer halkası gibidir .
Okulsuz teorik bilgilere sahip olunamıyorsa, deneyimsiz tecrübelerede sahip olmak imkansızdır.
Yeni mezun olmuş bir Mühendisten 4,4 lük bir iş deneyim performansı beklenilmemeli, bunun için 2 yıllık bir iş deneyimi eminimki neyin ne olduğunu gözler önüne serecektir. Reelde bir çok mühendis tanıdığım vardır mesleki anlamda takdir edilecek kişilikteler.Fazla uzağa gitmenize gerek yok ,buna bir kaç örnek Teknikadam41 , rakani ve daha niceleri onlar içinde bu şeyleri söyleyebilirmisiniz ? Okulda deneyim sahibi olunamayacağı herkesçe bilinir . İstisnalar kaideyi bozmaz.

sn. mesut pürmüslü senin gibi bir teknik adamla çalışan mühendisin okul sonrasi deneyimini kazanmasi hiçte kolay olmaz. o deneyimden faydalanan mühendis ve senin vizyonundaki bir teknik adamla çalışan ,şirketin sırtı yere gelmez.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri