Deneyim mi? yoksa okul mu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
nasıl yani biraz daha açarmısın?
bak altta imza kısmını oku (eğitim şart)

Benİm İÇİn EĞİtİm Önde Gelİr.deneyİmde Kisir Bİr Bİlgİye Sahİp Olursunuz.yanİ Sadece ÖĞrenİrsİnİz Belkİ İyİ ÖĞrenİrsİnİz Ama Devami Gelmez.sadece EĞİtİmİnde Yeterlİ OlduĞunu Savunmuyorum.Önce EĞİtİm Sonra Deneyİm.
gÖkhans KardeŞ Sana Katiliyorum.

ya biraz fazla abartmıyormusunuz.....
1.işegirerken tahsil sorulur.
2.daha önce bu işte uzmanlıgına bakılır.
3.herkes senin bilip bilmedigine degil ha bu mühendis veya 2yıllık veya 4 yıllık der.
4.okul bitirdigin için bilip bilmemen önemlidegil direk şef veya teknik müdür olursun.

sonuç itibariyle bir fabrikaya girdinmi nasılolsa o işi iyi bilen ilk okul veya lise veya çekirdekten yetişmiş birileri senin yerine o işi yapar. ve taktiride sen alırsın çünkü sen okumuş insansın ya.

yada bu işi dört dörtlük bilir ben bu işi yaparım dersin okumazsın. ama sonradanda hüsrana ugrama keşke okusaydım diye.

işin gerçegi kardeşim oku oku nasılolsa içinde hevesin varsa birşekilde bilmediklerini araştırıp ögrenirsin . geçte olsa ögrenirsin ama ben azimliyim diyorsan hem çalış hem oku çalışırkende sürekli bir firmada çalışma her yıl bir degişik firmada çalış bilmem anlata bildimmi..

hiç yorum yapmayın bu sadece benim şahsi düşüncem..

Arkadaşlar size bir şey anlatmak istiyorum yazdığının altına bu notu düşen ''hiç yorum yapmayın bu sadece benim şahsi düşüncem..'' ****************************************ben niceler tanıyorum ilk okul mezunu ama bulunduğu firmada şef ben niceler tanıyorum ilk okul mezunu ama firma sahibi bunları hep deneyimi ve bilgisiyle yapmış sen mühendis olabilirsin yanlız şunu unutma bir ilkokul mezununun yanında çalışırsın ondan emir alırsın okudun ama eğer bir halt ta bilmiyorsan her gün patronundanda fırça ve sonunda da tekme bilader (benim tanıdığım bir çok mühendis var hepsini beyni sulanmış okumaktan adam eline tornavidayı bile yakıştıramıyor ama onlar okula başladığında mantık şu masa başında otur ona buna imza at başkada bişey yok yurtdışında anlayış farklı mühendisler herişi yapıyor teknik bilgiside çok yüksek bizim ülkemizde işte böyle senin gibi düşünenler var bunlarda hep kaybetmeye mahkümdur) yaptığın işi iyi bileceksin kimseye kendini ezdirmeyeceksin kafan dik alnın açık olacak gerektiği yerden üstlerine sert çıkabileceksin zaten işi biliyorsan onlar sana hiç birşey diyemiyor patronlarda dahildir....

Düzenleme: ŞaŞKıN

Hakaret içeren ve hakaret içerdiği izlenimi veren kısımlar silinmiştir.

:mad:
ugurhacıoglu ' Alıntı:
Arkadaşlar size bir şey anlatmak istiyorum yazdığının altına bu notu düşen ''hiç yorum yapmayın bu sadece benim şahsi düşüncem..'' *********************************ben niceler tanıyorum ilk okul mezunu ama bulunduğu firmada şef ben niceler tanıyorum ilk okul mezunu ama firma sahibi bunları hep deneyimi ve bilgisiyle yapmış sen mühendis olabilirsin yanlız şunu unutma bir ilkokul mezununun yanında çalışırsın ondan emir alırsın okudun ama eğer bir halt ta bilmiyorsan her gün patronundanda fırça ve sonunda da tekme bilader (benim tanıdığım bir çok mühendis var hepsini beyni sulanmış okumaktan adam eline tornavidayı bile yakıştıramıyor ama onlar okula başladığında mantık şu masa başında otur ona buna imza at başkada bişey yok yurtdışında anlayış farklı mühendisler herişi yapıyor teknik bilgiside çok yüksek bizim ülkemizde işte böyle senin gibi düşünenler var bunlarda hep kaybetmeye mahkümdur) yaptığın işi iyi bileceksin kimseye kendini ezdirmeyeceksin kafan dik alnın açık olacak gerektiği yerden üstlerine sert çıkabileceksin zaten işi biliyorsan onlar sana hiç birşey diyemiyor patronlarda dahildir....

arkadaşım sen neye celallendin halen anlamış değlim, ibrahimgume farklı bir şeyi anlatmaya çalışmış , ama bu aşağılama , bu öfken neye , sana bir şey deyim ,ilk okul mezunu bir yerlerde ise müdür ise şef ise zannetmeki , üstün zekasından dolayıdır, sen görmek istemedikten sonra ,
birinin ya ankarada dayısı vardır yada amcası !!! yada baba parasıyla bir yerlere gelmiş, bir işletme sahibi olmuştur , biz ilk okul mezunu elektrikçileride gördük , milletin anasını ağlattılar,okumadan öğrenmeden bu iş olmuyor ,sen git sıkıyorsa yukarıdakilere bu sitemi et , düzen böyle mühendisi desen tornavida tutmasını bilmez , ama işi yaptıracak zavallı birileri bulunuyor,
bizde ilk okul mezunu şef müdür tanıyoruz ama desen kaç kuruş ederler, üstündeki elbisesi olmasa 5 kuruş bile etmezler ya , konunun özü şudur birilerini kendine model olarak seçmeyeceksin , sen kendi markanı yaratacaksın , ve okuyacaksın , ayrıca ibrahimgume ye katılıyorum

Bak Suskunkral ve İbrahimgume kardeşim size anlatmak istediklerimi anlatamadım yada siz anlamak istemiyorsunuz arkadaşlar benim önceki yazdıklarımı okumadıysan bu konu hakkında kafana göre yorum yapıyorsun demektir ve ben bunu hiç anlamış değilim konuya döneyim arkadaşım
1. Siz diyorsunuz ki sadece okuyun alttaki insanlardan illaki işini yapan birisi olur o yapar ben tebrik alırım Bu görüş dar bir görüştür neden çünkü mühendisler ne iş yapar bileniniz var mı acaba? Bu kişilerin teknik bilgisi yüksek buna uygulamayıda dahil ettiklerinde müthiş yaratıcı ve üretken(kısaca kafası çalışan işini iyi bilen ) insanlar ortaya çıkar ama bizim ülkemizde bu böyle değil yapılmış olan çalışan bir makinada bile sorun çıktığında hiç bir şey yapamıyorlar öyle trene bakar gibi bakıyorlar makinaya neden çünkü onlar mühendis onarı bilmek zorunda değil diye düşünüyorlar bir şeyi bilmezsen hiç bir şey hakkında yorum yapamazsın demektir bugün yurt dışında böyle olmuyor bir mühendis kendi dalında o firmaya bir katkısı olmazsa işten çıkarılıyor...
2.Ben size okumayın da demiyorum ilk okul mezunu insan torpille gelmiş diyorsun baba parasıyla firma kurmuş diyorsun HAYIR kardeşim alakası yok bu insanların çoğu kendisini geliştirerek ve kafasını çalıştırarak bir yerlere gelmişler ya bu devirde bir fabrika sahibi salak mı ? Torpille alınan işçiyi şef yapıp ona her ay maaş ve sigortasını ödesin
Arkadaşlar şunu bilin ki kimse kimseye bu devirde bedavaya para vermez ve çalıştırmaz

Arkadaşlar bir önceki yazdığımı bir firmada yazmıştım acele bir şekilde şimdi bütün sayfayı bir daha okudum ki şunu fark ettim arkadaşlar suskun kral kardeşim muhtemelen benim bir önceki yazdığımı okumamış olduğu için ters düştük bu konuda sayfadaki yorumlarda şunu söylemek istiyorum
ARKADAŞLAR OKUMANIN NEYE FAYDASI VAR ;Okumanın şuna fayadası vardır bence insanlarla nasıl konuşacağını çok iyi öğreniyorsun Türkiyede bölümün hakkında teknik bilgi veriliyor ama yeterli değil hatta hiç yeterli değil desem yeri ibrahimgume kardeşim bunun bilincindemi bilmiyorum ama bir mühendisin yapması gereken şudur mühendis çalıştığı firmadaki makinaların nasıl çalıştığını mantıken anlaması lazım çünkü işçilerin yapamadığı şeyleri onun yapması lazım çünkü o mühendis. Masa başında mühendislik olmaz (benim çevremde ne mühendisler var şirketin arabasıyla giderken lastik patlıyor stepne nerde olur nasıl takılır onu bilmiyor bu bir makina mühendisi yine etrafımdaki mühendis arkadaşlarımdan biri havya ne onu bilmiyor böyle mühendis mi olur yahu siz söyleyin)
Şimdi size soruyorum bunlardan sonra mühendis olmuşta ne olmuş kendi dalındaki kullanacağı cihazları bile bilmeyen mühendisin içine ......
Arkadaşlar hep yurtdışından örnek veriyorum çünkü oradaki mühendisler çalışıyor onların yaptıklarını sizde kullanıyorsunuz peki bizim mühendislerimiz ne yapıyor sadece imza atıyor ben buna sinirleniyorum arkadaşlar
Mühendis oldum yangelip yatayım mehmet usta yapar beni tebrik ederler nasıl olsa demiyeceksin mehmet usta burayı sök çünkü arıza bundan kaynaklanıyor bunun yerine şunu takarsak bir daha bu arızayı yaşamayız diyecek kardeşim yatmayacak yahu.....
SİZE ANLATMAK İSTEDİĞİM BU
Ama durum böyle değil ibrahimgume kardeşim yani mühendis oldum deyip kendini bir halt zannetmiyeceksin demek istiyorum aldığın parayı hakedeceksin haram yemeyeceksin demek istiyorum ama inanın az da olsa ilk okul mezunu tanıdığım var bazen benide zorluyor yani işin özü şu
BEN MÜHENDİSİM YAYIP BİR TARAFLARINI OTURMAYACAKSIN DENEYİM SAHİBİ OLACAKSIN Kİ MARKA OLMA YOLUNDA İLERLİYEBİLESİN

arkadaşlar mühendis olmak sadece çok iyi bilmek değildir veya okumak o iş üzerinde uzman olmayı getirmez ki hiç bi universite hiç bi okulda dışarda edineceğin bilgiyi deneyimi edinemessin ister amerika ya git ister türkiye de okullarda daima kurulu düzenekler üzerinde anlatılır olaylar iş deneyimi tecrübe kazandırır bilgi kazandırır. İşi yapan insanda herikisininde olması lazım mühendislik mantık kurmak demektir iyileştirmek demektir bi ilkokul mezunuyla bi mühendis arasındaki fark bilgi değildir sadece olay üzerinde yapabileceği yorum farkıdır mühendisin işi zaten tamir etmek veya arıza bulmak değil o işin çalıştığı şirkete veya hizmet verdiği kişiye nasıl daha faydalı olunabileceğini düşünüp onun üzerinde kafa yormaktır. He dersenizki böyle mühendis türkiyede varmı elbet var ama bunlar azınlıkta. Bizim başkalarında suç aramaktansa önce kendimizde suçu aramamız lazım . Önce kendimize çeki düzen vermemiz lazım ki başkalarınıda düzeltelim Sonuç olarak bu ülkenin gelecekleri biziz biz birbirimize laf atarak değil birbirimize destek olarak birikimlerimiz deneyimlerimizi bilgilerimizi yani kendimizi geliştirmemiz lazım . Zaten çoğumuz bunun için burdayız öle olmayanlar elbette var sadece sömürmek için ama eminki bir çok kişi bilgi paylaşmak için burda. Bilgilerimiz paylaştıkça hepsi daha iyi olacak mühendis geliştirecek ilk okul mezunu uygulayacak ama herkes elinden gelenin en iyisini yaptığı sürece bi sorun çıkmıyacak. Ama biz böle sen benden az bilmene rağmen okuduğun için yukardasınlarla bu iş yürümez..

Sevgili arkadaşlarım teori + pratik bir mesleğin olmazsa olmazıdır. Bir Teknikeleman için öncelikle teorik bilgi kesinlikle şarttır. Uygulamada ise işin incelikleri, püf noktaları öğrenilir. Agacı düşünün kökü (teorisi) olmadan gövdesi, dalı,yaprağı olmaz ot'un bile bir kökü vardır. Benim Babam Teknik öğretmendir(Elektrik). Ben 1988'de kısa şortla dolaşırken meslek lisesi Elektrik bölümüne başladım.1997'de Elektrik mühendisliğinden mezun oldum 10 yıllık mühendisim 7 yıldır aktif olarak piyasadayım. Öğrenmenin yaşı ve sonu yoktur teorik bilgi tahsil bu işin olmazsa olmazıdır üzerine koyduğumuz tecrübe kadarda mesleğimize hakimiyetimiz kendimize güvenimiz artar. Saygılarımla...

Bu olayı şöyle örneklersem sanırım konu anlaşılır...İki insan düşünün...Birisi çocukluğundan itibaren mahalle aralarında top oynamaya başlamış yıllar boyu o saha benim bu saha senin top koşturmuş..Diğer kişi ise çocukluğundan itibaren o spor kitabı senin,bu futbol kitabı benim topa nasıl vurulur,vole nedir kısacası futbol ile ilgili bütün teknik terimleri yutmuş birisi....Burda tartışılan hangisi daha iyi futbolcudur yani mühendistir veya o işin erbabıdır?..Ulan hangisi olacak tabiki ilki :D "İkincisinden futbolcu yani mühendis olmaz" olsa olsa ya bir yönetici ya da bir spor yazarı olur...

Bitti. ;D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri