Delta-t si büyük soğutma sistemi varmıdır ?

Ambitious

Üye
Arkadaşlar , 20 derece ihtiyaç gereken makinamızda kullandığımız soğutma sistemi Kule + Kuyu + Chiller üçlüsüne alternatif , hatta daha ekonomik veya uzun ömürlü bir sistem varmıdır ?
Özellikle yazın chillerin yeterli randıman vermemesi makinadan çıkış suyunun 45-50 dereceyi bulmasına neden oluyor fakat Delta-t küçük olması nedeniyle yeteri soğukluğu elde edememekteyiz.Ferrolinin kapalı devre sistemlerini internetten gördüm fakat bunlar çok kullanışlı olmamakla birlikte herhalde en iyi sistem yine bizim sistem oluyor.Bende şunu yapmayı düşünüyorum:
Chillerin alttaki siyah yazın çabuk ısınan siyah uzun tüpün üzerine pervaneler koyarak birde damlama suyuyla bu tüpün ısısını almayı düşünüyürum.
Bunu Ankarada bir işletmede görmüştüm.Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar fikirlerinizi bekliyorum.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Konu çokmu aağır geldi yoksa pek ilgilenmedinizmi yoksa amaaan mı dediniz yoksa bu işlerle tanışık pek arkadaş yokmu , lütfen bi yorum yapın arkadaşlar :)

Arkadaşlar , 20 derece ihtiyaç gereken makinamızda kullandığımız soğutma sistemi Kule + Kuyu + Chiller üçlüsüne alternatif , hatta daha ekonomik veya uzun ömürlü bir sistem varmıdır ?
Özellikle yazın chillerin yeterli randıman vermemesi makinadan çıkış suyunun 45-50 dereceyi bulmasına neden oluyor fakat Delta-t küçük olması nedeniyle yeteri soğukluğu elde edememekteyiz.Ferrolinin kapalı devre sistemlerini internetten gördüm fakat bunlar çok kullanışlı olmamakla birlikte herhalde en iyi sistem yine bizim sistem oluyor.Bende şunu yapmayı düşünüyorum:
Chillerin alttaki siyah yazın çabuk ısınan siyah uzun tüpün üzerine pervaneler koyarak birde damlama suyuyla bu tüpün ısısını almayı düşünüyürum.
Bunu Ankarada bir işletmede görmüştüm.Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar fikirlerinizi bekliyorum.

Anladığım kadarıyla sizin sisteminizdeki chiller kapasiteniz küçük geliyor. Toplam da Kaç kCAL değerinde bir soğutmaya ihtiyacınız olduğunu bilemiyor ve bu işlerden de pek anlamam ama. Bizim sistemlerimizde Su kulesi (açık ve baltimor tipinde), Radyatör yada Chiller kullanarak uyguladığımız projelerimiz var. Chiller sisteminin Delta t' sinin büyük olması demek chiller ünitesinin kapasitesinin arttırılması demektir. Eğer isterseniz çalıştığımız firmanın bilgilerini yollayabilirim. Tam olarak ihtiyacınızı ve sorunlarınızı anlatırsanız sorununuz çözülür.

Soğutma gruplarında Soğutma yükü (kcal/h) = Su debisi (m3/h)x delta T formulü ile hesaplanır. Dolayısıyla delta T'ni yanında su debinizin tayini de önemlidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Geri