Delta plc'nin rs232 sinden rs485 haberleşmesi ?

aicefire

Üye
Selam arkadaşlar elimde bir tane delta plc var. Bunun rs232 üzerinden basit bir şekilde modbus ascii kullanarak haberleşme gerçekleştiriyorum. Bildiğiniz gibi DELTA PLC üzerinde hem rs232 hemde rs485 var.

Sorum ise şu, elimde bir delta plc ve bir de delta nın AC motor sürücüsü (bir nevi frekans kontrolör) var. Bu motor sürücüde sadece rs485 var. Bu motor sürücünün rs485 ini DELTA PLC nin rs485 ine bağladım. Burdan sonra ise deltanın rs232 si üzerinden motor sürücüye erişebilmek istiyorum. Yani ayrıca motor sürücüyü (rs232/rs485 çevirici kullanarak) bilgisayara başka bir port üzerinden bağlamak istemiyorum. Cihaz ID sini vererek ilgili cihaza PLC üzerinden erişmek istiyorum.

Yapmış olduğum uygulamada motor sürücüden bir türlü cevap alamıyorum.
Bu konuda yardım olabilir misiniz ?

İlginiz için şimdiden teşekkürler.
Saygılar.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Sn. aicefire,

Bahsetmiş olduğunuz uygulamanın bir benzerini yaptım. Benim yaptığım olayda PLC ise PT100 Analog Modül (İkisi de DELTA'nın ürünü) RS485 ile haberleşiyordu. RS232'den de bilgisayara bağlanıp "Online Mode" seçeneğini kullanıp sunum yapmıştım.

Söylemeye çalıştığım şey, ben daha önce AC Motor Sürücüsü ile PLC arası bağlantı yapmadım. Ancak böyle birşey yaptım ve oldu. Sadece bunu söylemek istedim.

Saygılar

Peki emre bey bunun için cihazlarda nasıl bir ayar yapmak gerekir ?
Çünkü ben haberleşmeyi kendi yazmış olduğum (C#) bir program ile gerçekleştiriyorum.
Teşekkürler.

Arkadaslar ben delta plc ile 3 adet delta ac drive rs-485 ile haberlestirdim ve bir sorun yasamadım. Tek sıkıntım plc de kullanılan komutların suruculer ile haberlesmesinin yavas olması. Yaptıgım kontrolde 1 adet te dop panel kullanarak butun suruculerın cektıgı akımları, guc degerlerını,dc bus voltajlarını ve frekanslarını izleyebildim. Bu konu ile ilgili ornek uygulamaları www.fastltd.net sitesinden edinebilirsiniz.

Ayriyetten hic usenmeden 1 adet ceviricili kablo yaptım kendime, bir ucu usb diger ucu hem delta plc lere,hem tp04 panellere,hem dop panellere hemde delta ac suruculere 485 port uzerinden pc ile bağlanabiliyor.

molehiya ' Alıntı:
Arkadaslar ben delta plc ile 3 adet delta ac drive rs-485 ile haberlestirdim ve bir sorun yasamadım. Tek sıkıntım plc de kullanılan komutların suruculer ile haberlesmesinin yavas olması. Yaptıgım kontrolde 1 adet te dop panel kullanarak butun suruculerın cektıgı akımları, guc degerlerını,dc bus voltajlarını ve frekanslarını izleyebildim. Bu konu ile ilgili ornek uygulamaları www.fastltd.net sitesinden edinebilirsiniz.

Ayriyetten hic usenmeden 1 adet ceviricili kablo yaptım kendime, bir ucu usb diger ucu hem delta plc lere,hem tp04 panellere,hem dop panellere hemde delta ac suruculere 485 port uzerinden pc ile bağlanabiliyor.

Peki bu işlem için bir rs232/rs485 çevirici kullandınız mı ?
(Bildiğim kadarı ile rs485 sinyalleri ile bilgisayar sinyalleri birbirinin dilinden anlamıyor.)

plc ile suruculeri haberlestirmek icin herhangibir cevirici kullanmadım, plc nin dahili 485 portunu kullandım.
Eger sordugunuz yaptıgım kablo ise usb-485 donusturucu kablosudur,bazı ekipmanlar daha dusuk toleranslı ve daha stabil calısıyor.

molehiya ' Alıntı:
plc ile suruculeri haberlestirmek icin herhangibir cevirici kullanmadım, plc nin dahili 485 portunu kullandım.
Eger sordugunuz yaptıgım kablo ise usb-485 donusturucu kablosudur,bazı ekipmanlar daha dusuk toleranslı ve daha stabil calısıyor.

Hocam oldukça entresan bir şey yapmışsın. Yani yapmış olduğun kablo rs485 den gelen sinyali bilgisayara (COM Porta) aktarabiliyor. Peki nasıl yapıldığını da anlatırmısın bizlerde birşeyler öğrenelim.
Teşekkürler.

Aynı işlev standart bir usb-485 cevirici ile de yapılabilir. 485 portundan gelen sinyal com porta degil usb portuna yani sanal com porta aktarılıyor. Aslında cok enteresan bir olay degil arkadasım, basit bir sinyal donusturucu. Paylasım icin yaptıgım devrenin semasını burada yayınlamam su asamada mumkun degil, standart ceviricilerden bazı farkları var. Urunu her nekadar kendim için yapmıs olsamda tam testleri bittikten sonra ticari maksatlı bir urun olacaktır. Herhalde 2 hafta sonra 2. el pazarında yayınlarım...

He tamam, ancak benim de merak ettiğim herhangi bir çevirici olmadan böyle bir işlemin yapılabilirliğiydi. Sonuçta usb/rs485 çeviricide aynı rs232/rs485 gibi bir işlev yapıyor yani sinyal uyumunu sağlıyor.
Neyse sana çalışmalarında başarılar dilerim inşallah iyi para kırarsın...

Saygılar, Teşekürler.

Arkadaşlar sorunu abuzettin20 hocamın yardımları ile çözdüm. Konuyu şöyle çözüme erdirdim.
PLC üzerine bir program attırdım bu program motor üzrindeki değeri alıp kendi içinde yani plc üzerindeki bir adrese yazıyor. Bende kendi yazdığım bir program ile bu adrese erişim geçekleştiriyorum.
Yardımları için tüm arkadaşlar teşekkrler...

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri