DELTA PLC'de Modbus Haberleşme Hatası

aicefire

Üye
Düzeltme:Aynı konuyu yanlışlıkla "Delta PLC programlar ve dökümanlar" kısmında açmıştım. Yöneticimize zahmet ordan kaldırabilir mi ?

Selam arkadaşlar, herkese kolay gelsin.
Üzerinde çalıştığım projede bir sorunum var belki bir arkadaşın faydası dokunur.
Kullanmakta olduğum PLC de 12 (Y0,Y1,Y2,Y3,Y4,Y5,Y6,Y7,Y10,Y11,Y12,Y13) adet çıkış var. Ben bu kısımları C# programlama dili ile çıkışları 1/0 (24V/0V) yapıyorum. Ancak şöyle bir sorun var.
Ben burda işlem yaparken sadece Y0-Y7 arasında işlem yapmak istiyorum. Bunun için bir kaynakta aşağıdaki adresleme yapısı verilmiş

Çoklu Bobin Enerjilendirme.
Alan Adi Ornek (Hex)
Baslangic 3A
Slave Adres 01
Komut Kodu 0F
Bobin Adresi (Yuksek) 05
Bobin Adresi (Dusuk) 00
Bobin Sayisi (Yuksek) 00
Bobin Sayisi (Dusuk) 0A //Önemli kısım burası sanırım.

Byte Sayisi 02
Force Data (Yuksek) CD
Force Data (Dusuk) 01
Hata Kontrol (LRC) 11

Yukarıdaki bobin sayısı kısmına benim 8 değerini girip sadece ilk 8 bobin için işlem yapmasını istiyorum ancak 8 değerini girince
PLC cevap olarak 018F036D döndürüyor ve bu mesajın anlamıda ;
Illegal device value:
Master'dan gonderilen komut mesaji icinde alinan device
degeri PLC'de yok.
şeklince bir hata alıyorum. Ancak 09 veya 0C gibi değerlerde bir sorun olmuyor.
Bunu istememdeki amaç diğer Y10-Y13 bobinleri başka işlemler için kullanılıyor. Yani ben Y0-Y7 bobinlerini enerjilendirirken o bobinlerin durumlarının değişmemesi gerekir.
Kısacası ben sadece ilk 8 bobin üzerinde işlem yapmak için ne yapmam gerekir ?
Teşekkürler...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
kardes evvela cikislari cikis kutugunden oku bir(on) yapmak istediklarini "veya" islemine sifir(off) yapmak istediklarini de "ve" islemine tabi tut. örnegin okudugun deger 001011001010 olsun burdaki birinci biti sifir yapmak istiyorsan 111111111101 ile ve islemine tabi tutmalisin ayni sekilde sifirinci biti bir yapmak istiyorsan 000000000001 ile veya islemine tabi tutmalisin elde ettigin degeri aynen yazdirirsan sikinti cikmaz. kolay gelsin.

Hocam oda benim aklıma geldi de 2 iş olmasın diye sorayım dedim, istediğim çıkışları kullanabiliyor muyuz diye ?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri