Delta PLC Programı Çıkış Aktif Olmuyor

Yusuf SEYLAN

Usta Üye
Koşullar sağlandığı halde çıkışlardan biri aktif olumuyor. Y37 yi resetleyen aktif kontak yok. En son satırda aktif edebiliyorum Y37yi. Sistemde 14ss2+16sp+16sp var.
2018-03-10_00-24-29.png

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
gözden kaçmış olabilir, aynı çıkışı birden fazla yerde kullandıysanız çalışmayacaktır. dosyayı paylaşsaydınız bakardık.

Y37 ye ait sonra gelen başka bir satır varsa ve bu satır Y37 yi off duruma alıyorsa (reset değil mantıksal olarak durdurma) son çalışan komut baskın olacağından çıkış vermez.

Resimdekinden sonra Y37 ile ilgili bir çıkış satırı varsa onu silip deneyin. Çıkış oluşursa programınızda mantık hatası var demektir.

Y37 ye ait sonra gelen başka bir satır varsa ve bu satır Y37 yi off duruma alıyorsa (reset değil mantıksal olarak durdurma) son çalışan komut baskın olacağından çıkış vermez.

Resimdekinden sonra Y37 ile ilgili bir çıkış satırı varsa onu silip deneyin. Çıkış oluşursa programınızda mantık hatası var demektir.
O durumu düzelttim. M kontakların çıkışı içinde geçerli heralde

O durumu düzelttim. M kontakların çıkışı içinde geçerli heralde
M kontak çıkışları içinde aynı durum geçerlidir birden çok yerde SET-RESET yapmadan çıkış olarak kullanmanız hataya neden olacaktır. Zaten M kontak sayısı oldukça fazladır hepsini farklı kullanıp tek çıkış altında OR veya AND şeklinde kullanmanız daha faydalı olur böylece bir problem varsa hangi M kontağı neredeyse o bölüme bakarak arza bulmayıda kolaylaştırmış olursunuz.

Programı düzeltip her bölüme ayrı m kontak grubu kullanarak çıkışları bu m kontak gruplar ile kontrol ettim. Yardımlarınız için teşekkürler.

SFC ile program yazarken de örneğin S1 stepi içinde aynı çıkışı çok kez kullanmak aynı sorunu oluşturuyor mu

Son düzenleme:
SFC ile program yazarken de örneğin S1 stepi içinde aynı çıkışı çok kez kullanmak aynı sorunu oluşturuyor mu
plc mantığında bir çıkışı ( çıkış bobini yada M kontağı farketmez ) birden çok defa kullanmak istiyorsanız SET-RESET olarak kullanmak zorundasınız aksi taktirde 1 defa kullanabilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri