Delta PLC Password

Fazla Polamiğe girmeden kısaca cevap vermek isterim, yazımı birdha dikkatlice okumanızı rica ediyorum! ayrıca belirtmek isterimki Marka Takımtım Yoktur Donanıma Para Verdiğim Meuzi Marka Telefon Kullanıyorum. PLC yazılımına gelirsek, herkes Plc yazılımında ortak kütüphaneyi kullanıyor. Bizlerin Kendimize özel yazdığımız sizlerin Kod diye bahsettiğiniz. Sadece Word değerleri Kullandığız Bit lerdir. Bizler Sadece PLC programı ara yüzünde derleme yapıyoruz, Şuna eminim ki, Birçok kaliteli yazılımcı, programın mantığını anlamak için harcayacağı zamanı, kendi programı yazmak için kullanır diye düşünüyorum. İstersen bir mail adresi ver sana program atayım mantığını çözebilecekmisin bir bak..

****@***

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Bence yonetıcıler bu tur sıfre kırma taleplerı olan konuları bloke etmelıler
bızler plc programcısıyız ve bır emek harcayıp program yazıyoruz ekmek kazanıyoruz
kontrol kalemı de bu tur ısteklere ızın vermemelı dıye dusuyorum
hazır tez ısteyenler
plc sıfresı cozmek ısteyenler
amacları ne olursa olsun bence bu ıs telıf hakkıdır
sızlerden rıcam bu konuya el atmanız
ben sana para odeyecem yazılım yaptıracam sen sifre koyacan nesi tellif hakkı senin art niyetin ben para odeyecem arıza yaptımı teknikerim treknisyenim baglanıp arızaya bakamayacak oylemi
Arkadaşlar bu konu hakkında arkadaşların yazdıklarını okudum ve şöyle bir sonuç çıkıyor.

Her iki tarafta masum değil. Bir programcı olarak söylüyorum program yazanlar gerekli hassasiyeti

gösterip karşılığını aldığı işlerin dökümanını tam tamına firmaya teslim etse, firma sahide işini gücünü

bırakıp onun bunun koyduğu şifreyle uğraşmaz heralde. Arge denilebilecek bi haberleşeme mantığı falan

yaptıysan o kısmını şifrele veya eklemeler yaparak anlaşılmasını zorlaştır. Diğer kısımları yazlımcılar zaten biliyorlar.

Bana göre çıkış noktası burası. Tabiki keyfi olarak bir gerekçe olmadan başkasının emeğine göz dikmenin

savunulur tarafıda yoktur.

O sebeple bu iş tarafların birbirini tetiklemesinden kaynaklanıyor.
yani ben bilmem kac bin dolara makina alacam plc sinde sifre oluck parasınıda odeyecem sonra calısan arıza cıktımı plc den izleyemeyip arızasını bulamaycaksa ne anlamı kaldı

ben sana para odeyecem yazılım yaptıracam sen sifre koyacan nesi tellif hakkı senin art niyetin ben para odeyecem arıza yaptımı teknikerim treknisyenim baglanıp arızaya bakamayacak oylemi

yani ben bilmem kac bin dolara makina alacam plc sinde sifre oluck parasınıda odeyecem sonra calısan arıza cıktımı plc den izleyemeyip arızasını bulamaycaksa ne anlamı kaldı
Konuyu bir de başka açıdan ele alalım. (Burada sizi itham etmiyorum lütfen üstünüze alınmayın.) Başka bir firma yapılan yazılımı kopyaladı ve başka yerde, kendi ürettiği bir makinede kullandı. Böyle bir durumda yazılımı yapan asıl kişinin fikri mülkiyeti ne olacak peki? Belki müşteri yazılım üzerinde ekleme ve çıkarma yaptı ve bu durum makinenin zarar görmesine neden oldu. Sonra da biz hiç ellemedik dedi ve işin içinden çıktı. Böyle bir durumda ne yapabilirsiniz? Bence bu konuda başka bir çözüm sunmalı PLC üreticileri. Kullanıcı arıza takibi yapabilmeli ancak yazılımın kopyalanması ya da tam olarak erişilmesinin önüne geçilmeli.

Konuyu bir de başka açıdan ele alalım. (Burada sizi itham etmiyorum lütfen üstünüze alınmayın.) Başka bir firma yapılan yazılımı kopyaladı ve başka yerde, kendi ürettiği bir makinede kullandı. Böyle bir durumda yazılımı yapan asıl kişinin fikri mülkiyeti ne olacak peki? Belki müşteri yazılım üzerinde ekleme ve çıkarma yaptı ve bu durum makinenin zarar görmesine neden oldu. Sonra da biz hiç ellemedik dedi ve işin içinden çıktı. Böyle bir durumda ne yapabilirsiniz? Bence bu konuda başka bir çözüm sunmalı PLC üreticileri. Kullanıcı arıza takibi yapabilmeli ancak yazılımın kopyalanması ya da tam olarak erişilmesinin önüne geçilmeli.
Bilmediğim için soruyorum.Yazılımın kopyalanip başka bir yerde kullanılmasını engellemek için dongle key kullanılamazmı? .

Sistemde operator panel varsa harici sinyal kaynakları ve çıkışların durumu ekranda farklı sayfalarda görüntülenebilir.
Sinyal girişi ve çıkışı buradan takip edilerek arıza kaynağı tespit edilebilir.
Bu durumda program koduna gerek kalmaz.

Operatör panel yoksa çözüm olarak operatör panel konulur. 😀

Başkasının yazdığı programı çözmek için gerekli bilgi ve beceriye sahip işletme çalışanı o programı kendi yapabileceğinden iş dışarıya verilmeyecektir zaten.

Ayrıca kod verilmeli mi ?
Açık kaynak kodlu yazılım gibi bir durum.
Windowsu para vererek alıyor ancak kaynak koda hiçbir şekilde erişemiyorken, ücretsiz dağıtılan linux için kaynak koda erişim mümkün.
Bu ne demek?
Kodu isteyende vermeyende kendince haklı. Yapılan tercihte seçeneklere rıza gösterip göstermemekte bitiyor iş.

Gerisi iş başında yapılan anlaşma sırasında, bu durumun taraflarca sözleşmede açıkça belirtilmesi ile çözülür.

Bunu kırmak için olly debugger ve bir hex editor yeterli olacaktır. Haftasonu boş olursam ilgileneceğim.
Slm berabalar aradan uzun zaman geçmiş ama ben şansını bı denemek isdetim bunu kirabildiniz mi acaba

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri