Delta PLC EM 231 ile pt100 ile sıcaklık okuma

Elimde 6ES7 231-7PB22-0XA0 AI2XRTD modül, CPU 224XP ve PT100 var.PT 100'ün kablosunda 2 tane kırmızı 1 tane beyaz ucu var.
Delta PLC PT100 modülü ile PT100 ile sıcaklık okurken iki kırmızı ucu birleştirip modülün(+)'sına, beyaz ucu da modülün(-)'sine bağlayarak ölçüm yaptım.
Şimdi Siemens'in EM 231 modülü ile ölçme yapmak istiyorum.
1. Acaba elimdeki PT100 iki kablolo mu, yoksa üç kablolu mu?
2. PT100'ün iki kırmızı ucunu ve bir beyaz ucunu EM 231 modülün hangi uçlarına bağlamam gerekir?
Hangi uçlarını kısa devre yapacağım?
Sadece 1 kanaldan ölçme(1 tane PT100 bağlayacağım) yapacağım.
Modülün üstünde A+ A- a+ a- B+ B- b+ b- var.
Yapmak istediğim sadece sıcaklığı ölçüp PLC'de (Microwin'de) bunu okumak.
3. DIP switchlerin hepsi aşağıda.Bu şekilde bıraksam doğru ölçme yapabilir miyim?
4. Microwin'de yapmam gereken ayar var mı?
Siemens'in sitesindeki bağlantıdan iyi anlayamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
İlginiz için çok teşekkür ederim.Buradaki ayarların nasıl yapıldığını öğrendiğim çok iyi oldu.
Fakat benim elimdeki modül EM 231 PT 100 modülü.
Diğer örnekte EM 231 analog giriş modülü bağlantısı anlatılmış.
EM 231 PT 100 modülü'nün bağlantısı konusunda da yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Çok zor olmadı, bilgisayarımda varmış.:)

Sayfa 49 ve devamı....

(Kaynak:MEGEP)

Ekli dosyalar

• 05 Plc Ile Analog İşlemler.pdf
    1.7 MB · Görüntüleme: 98
Benim anlayamadığım elimdeki PT100'de 2 kırmızı uç bir beyaz uç var. Bunları nasıl bağlayacağım.(Hangisini A+ ya, hangisini a+ ya Hangisini A- ye, hangisini a- ye).Elimdeki PT100 3 uçlu mu, yoksa iki kırmızıyı birleştirip 2 uçlu mu kullanacağım?
Bir de tek PT100 kullanacağım için B kanalındaki uçları kısa devre etmem gerekiyorsa nasıl kısa devre edebilirim.(B kanalını kullanmayacağım.)
Cihaza zarar vermek istemiyorum.Bağlantıyı doğru yaptıktan sonra enerji vermek istiyorum.Çünkü cihazı yeni aldık ve çok pahalı.
Yardımlarınız için çok teşekkürler.

İki kırmızı uç arasını avometre ile ölçtüğünüzde kısa devre olduğunu, kırmızı uçlar ile beyaz uç arasını ölçtüğünüzde de 100 Ohm'dan biraz daha büyük (120-130 gibi) bir direnç okuyor olmalısınız.

Eğer böyle ise,

Kırmızı uçlar, A- ve a- bağlantı noktalarına, beyaz uç da a+ bağlantı noktasına bağlanmalı,
aynı zamanda a+ ile A+ dışarıdan bir kablo ile kısa devre edilmelidir.

Kullanılmayan B+ ile B- uçlarını bir kablo ile, b+ ve b- uçlarını da başka bir kablo ile birleştirerek kısa devre yapmalısınız.

Benim bağlantı şemalarından anladığım budur, daha önce kullanmadığım için kesin bir şey de söyleyemiyorum.

Kolay gelsin, sonucu paylaşırsanız sevinirim.

PT100 BAGLANTI-2.JPG

Arkadaşım ilgin için çok teşekkürler.
Bugün İki kırmızı uç arasını avometre ile ölçtüm ve kısa devre olduğunu gördüm.
kırmızı uçlar ile beyaz uç arasını ölçtüm. 100 Ohm'dan biraz daha büyük (120-130 gibi) bir direnç (123ohm)okudum.
Bağlantılarını şekildeki gibi 3 kablo olan için yaptım.B kanalını kullanmayacağım için kısa devreyi eklediğim şekildeki gibi yaptım.
Tüm dipswitchleri 0 konumunda bıraktım.
Modülün 24V ledi sürekli yanıyor.SF ledi ise sönük durumda.
AIW0 ve VW10'dan 187 okudum.(PT100 bulunduğum atölyenin masasının üstünde idi.)
Bu 18,7 derece demek.
Aynı şekilde DELTA 14SS2 PLC'ile ve pt04 (PT 100 modülü) ölçme yaptım.197 okudum.
Yani 19,7 derece okudum.
Bulunduğum ortamın ısısı zaten o aralıktadır diye düşünüyorum.
İki ölçme arasında 1 derece fark var.
Başka bir eksiğim olabilir mi?
Acaba yazılımda System Block-İnput Filtres-Analog kısmındaki AIW0 kısmına tik koymalı mıyım?
Yarın bir termometre getirip atölyenin ısısını ölçeceğim.

Son düzenleme:
Ekler için

Ekli dosyalar

• EM231RTD.rar
    11.9 KB · Görüntüleme: 27
Öncelikle modülü çalıştırmış olmanıza sevindim.

mwp uzantılı dosyayı açamadım, benim bilgisayarımda microwin kurulu değil, TIA Portal var, "print screen" ile görüntü-resim paylaşırsanız daha iyi anlayabilirim.

Yukarıda paylaştığım MEGEP modülünün sanırım 54. sayfasında öyle bir açıklama vardı:
"EM 231 RTD modülünü kullanırken PLC‟de analog filtreleme seçeneğini bu analog girişler için iptal edin. Analog filtreleme, hata durumlarının yakalanmasını engelleyebilir."

Burada tik koymayın dese de denemek için tik koy, sonucu gör derim.

Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri