Delta plc 14ss encoder

bigg_boss

Üye
arkadaşlar öncelikle merhaba..

ben öncelikle yapmak istediğim şeyi anlatayım..

encoderi dcnt c251 gibi bir parametreyle kolayca okutuyorum..
ve benim sistemde motor mili merkezden ikiye ayrılıyor.. birincisine encoder diğerine şanzuman vedaha sonra sensör bağlı.. yani motor devri encoderle aynı fakat reset sinyali gelen mille şanzumandan dolayı farklı..

yapmak istediğim şey encoder sayarken reset sinyali geldiğinde encoderin değerini bir yere atabilirsem onu scala değerimle işleme tabi tuttuktan sonra HMI ya yansıtacağım.. ve daha sonrada yeni sensorden sinyal gelinceye kadar değer sabit kalacak sinyal gelince bir önceki değeri ekrana yansıtacak..fakat bir sürü şey denedim c251 reset gelince bir türlü bir d değişkenine atamadım...

yardımcı olursanız sevinirim..

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
network de resetlemeden once bi yere at değeri sonra resetle , neden yapamadığınızı anlamadım

Dostum slm ben seni anladım sanırım hız takımetresi yapmaya çalışıyosun sanırım. Ben genelde onu encoderin tek A kanalını hızlı sayıcıya bağlayarak yapıyorum. 100ms de bir Y0 dan çıkış alıp onu encoderin reset girişi olması gereken X girişine köprü olarak atıyorum.
Sonra 10ms yede bbir bu degeri bir dataya tek yükselen kenar ile aktarıp bir alt satırda reset girişine Y0 dan tek taramalık pals atıyorum yani 100ms de bir refresh yapmış oluyorum. Daha sonra burdaki pals sayısını gerekkli katsayılara çarpıp bölerek görmek istediğim değere ulaşmasını sağlıyorum . Bilmem yardımcı olabildimmi ?

Merhaba,

C251 sayıcısını resetlemeden önce DMOV komutu ile kalıcı bir dataya
(ör: D500) taşıma işlemini yapmalısınız.

İyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

• hızlı sayıcı resetleme.rar
    7.2 KB · Görüntüleme: 262
MERHABA ARKADASLAR DELTA 14SS PLC ILE ENCODERDEN HIZ DEGERI ALIP SERVO MOTORUMUN HIZINI DEGISKEN YAPMAM GEREKIYO YANI ENKODERI BAGLADIGIM MILIN DEGISKEN OLAN HIZINDA SERVO DONECEK VE AYNI HIZDA PALS DEGERINDE ARALIKLARLA ETIKET BASACAK ARKADASLAR YARDIMA IHTIYACIM VAR. ENKODERDEN ALDIGIM DEGERI PLYS KOMUTUYLA SERVOYA HIZ OLARAK ATIYORUM AMA ILK ALGILADIGI HIZDA DONUYO BUNU ENKODERIN HIZINA ENDEKSLEMEM GEREK.

Son düzenleme:
MERHABA ARKADASLAR DELTA 14SS PLC ILE ENCODERDEN HIZ DEGERI ALIP SERVO MOTORUMUN HIZINI DEGISKEN YAPMAM GEREKIYO YANI ENKODERI BAGLADIGIM MILIN DEGISKEN OLAN HIZINDA SERVO DONECEK VE AYNI HIZDA PALS DEGERINDE ARALIKLARLA ETIKET BASACAK ARKADASLAR YARDIMA IHTIYACIM VAR. ENKODERDEN ALDIGIM DEGERI PLYS KOMUTUYLA SERVOYA HIZ OLARAK ATIYORUM AMA ILK ALGILADIGI HIZDA DONUYO BUNU ENKODERIN HIZINA ENDEKSLEMEM GEREK.

PLYS komutu istenilen frekansta istenilen pals adedini üretir.o nedenle komut işlemeye başladıktan sonra yapılan değişiklikler komutun bir sonraki işleyişinde geçerli olacaktır.

PLSV / DPLSV ile istenilen frekansta ve istenilen yönde sürekli pals üretebilirsiniz. Bu komutla yapmayı deneyin.

Rampalı pals komutlarında komutun işleyişi bitene kadar hız değiştiremezsiniz. Rampalı komutlarda yeni hızın geçerli olması için o komutun işlemini bitirip yeniden hareket alması gerekiyor.

Bir diğer husus ise sizin hatta bağladıoğınız encoderi motorun miline bağlamanızı tavsiye ederim buradan alacağınız feedback durumuna göre servo motoru e-CAM özelliği ile hatta senkron etmelisiniz. e-CAM ileri düzey bir uygulamadır ve bunun için eğitim almanız gerekebilir.

Pals Komutları Dökümanı = Delta PLC Pals Komutları.pdf
e-CAM ile ilgili Döküman = E-cam.PDF

Ekli dosyalar

• E-cam.PDF
    264.3 KB · Görüntüleme: 31
  • Delta PLC Pals Komutları.pdf
    597.8 KB · Görüntüleme: 37
PLYS komutu istenilen frekansta istenilen pals adedini üretir.o nedenle komut işlemeye başladıktan sonra yapılan değişiklikler komutun bir sonraki işleyişinde geçerli olacaktır.

PLSV / DPLSV ile istenilen frekansta ve istenilen yönde sürekli pals üretebilirsiniz. Bu komutla yapmayı deneyin.

Rampalı pals komutlarında komutun işleyişi bitene kadar hız değiştiremezsiniz. Rampalı komutlarda yeni hızın geçerli olması için o komutun işlemini bitirip yeniden hareket alması gerekiyor.

Bir diğer husus ise sizin hatta bağladıoğınız encoderi motorun miline bağlamanızı tavsiye ederim buradan alacağınız feedback durumuna göre servo motoru e-CAM özelliği ile hatta senkron etmelisiniz. e-CAM ileri düzey bir uygulamadır ve bunun için eğitim almanız gerekebilir.

Pals Komutları Dökümanı = Delta PLC Pals Komutları.pdf
e-CAM ile ilgili Döküman = E-cam.PDF
Tesekkur ederim e-cam uygulamasi guzelmis superde isimi goruyo ama henuz o kadar yetenekli deyilim pals komutlari ve yardimlariniz icinde ayrica tesekkur ederim

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri