Delta - DVP14ss2T - DVP14ss2R Seçimi

KsK_Raist

Üye
Bir projeye başladım plc seçeceğim ve hmi ekran ile bağlayıp izleyeceğim. Bir iki sorum var naçizane fikirlerinizi almak isterim,

1) Delta plc serisinden Relay olanı mı yoksa Transistör olanı mı seçmeliyim ?
2) Transistör seçersem röle gibi mi çalışmaktadır ?
3) Hmi ekranı ile ilk defa çalışacağım. Hangi konulara bakmalıyım ?

Projeyi kafamda bu şekilde tasarladım. Yardımlarınızı beklemekteyim.

Amacım 2 odanın pis su atığının 1. tankı doldurup sonra valf ile 2. tanka yönlendirecek. Fakat ilk tank dolduktan sonra 10 gün bekleyecek. 10 gün sonunda S1 pompası tankı boşaltacak. Aynı şekilde 2. tank dolunca tekrar valf 1. tanka yönlendirecek. ikinci tankta 10 gün su kaldıktan sonra s2 pompası boşaltım yapacak. Bu şekilde sürekli devam edecek. HMİ ekranında valf hareketini tankın dolum seviyesini pompaların çalışma durumlarını izleyeceğim. Arıza durumunda yedek motorlar aktif olup arıza durumlarını izleyeceğim.

Ekli dosyalar

• Lütesyum.pdf
    583.5 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Transistörlü daha iyidir, şuan için projenizde işe yaramazasada tepkime süresi daha hızlıdır, olası durumda sürücü kullanmanız gerekirse modül değiştirme durumunda kalmazsınız..
bildiğim kadarıyla deltada sadece npn, her halükarda harici role kullanmanız gerekiyor

Transistörlü daha iyidir, şuan için projenizde işe yaramazasada tepkime süresi daha hızlıdır, olası durumda sürücü kullanmanız gerekirse modül değiştirme durumunda kalmazsınız..
bildiğim kadarıyla deltada sadece npn, her halükarda harici role kullanmanız gerekiyor
Harici röle kullanacağım. Arasındaki fark nedir o zmn tam anlamıyla ? ikiside çıkış olarak 24v veriyorsa rölenin ayaklarının ark yapmasından kaynaklı mı transistör var ? Ben sonra buna DVP16SP modülü bağlayacağım bir problem olmasın.

bildiğim kadarıyla deltalarda transistör modellerinin hepsi NPN dir, role çıkışlılarda 24 volt vermez bildiğimiz role mantığıyla çalışır.
siz yinede hata yapmamak için deltanın kendi sitesine sorun http://destek.delta-turkey.com

merhaba ,

delta DVP 14 SS2 PLC de start yapıldıktan sonra 45- 50 dakika aralıklarla çıkış almak istiyorum. TMR komut ları
ile 30 dakikaları geçemiyorum. Yanlış bir komutmu kullanıyorum.Hour komutuda saat ler olarak zaman ayarı
yapılabiliyor. Gerçek zamana bağlı kalan komutlarıda kullanamıyorum.Yardımcı olabilecek varmı?

Teşekkür ederim.

dvp16sp2 alsaydın keşke. Cunku enerji kesilip geldiğinde sorun yaşayabilirsin. İstersen çalışma yaptığın yeri bana gönder bakayım bende. TMR üzerinde çalışıyorum bende. En kötü resetleyip tekrar devam ettirebilirsin. ilk tur 30 dk ıkıncı tur 15 dk gibisinden. Pulse 2 kere geldıgınde sıstemı resetleyebilir. Ama basıt olan bır seyı zorlastırmaktan baska bır sey olmaz sanırım :)

Bir projeye başladım plc seçeceğim ve hmi ekran ile bağlayıp izleyeceğim. Bir iki sorum var naçizane fikirlerinizi almak isterim,

1) Delta plc serisinden Relay olanı mı yoksa Transistör olanı mı seçmeliyim ?
2) Transistör seçersem röle gibi mi çalışmaktadır ?
3) Hmi ekranı ile ilk defa çalışacağım. Hangi konulara bakmalıyım ?

Projeyi kafamda bu şekilde tasarladım. Yardımlarınızı beklemekteyim.

Amacım 2 odanın pis su atığının 1. tankı doldurup sonra valf ile 2. tanka yönlendirecek. Fakat ilk tank dolduktan sonra 10 gün bekleyecek. 10 gün sonunda S1 pompası tankı boşaltacak. Aynı şekilde 2. tank dolunca tekrar valf 1. tanka yönlendirecek. ikinci tankta 10 gün su kaldıktan sonra s2 pompası boşaltım yapacak. Bu şekilde sürekli devam edecek. HMİ ekranında valf hareketini tankın dolum seviyesini pompaların çalışma durumlarını izleyeceğim. Arıza durumunda yedek motorlar aktif olup arıza durumlarını izleyeceğim.
plc çıkışlarda pulse falan kullanmayacaksan gerek yoksa röleli alabilirsin yok eğer step motor sürücüleri gibi pulse gerektiren cihazlar kullanacaksan transistör çıkışlı alacaksın tek fark bu

dvp16sp2 alsaydın keşke. Cunku enerji kesilip geldiğinde sorun yaşayabilirsin. İstersen çalışma yaptığın yeri bana gönder bakayım bende. TMR üzerinde çalışıyorum bende. En kötü resetleyip tekrar devam ettirebilirsin. ilk tur 30 dk ıkıncı tur 15 dk gibisinden. Pulse 2 kere geldıgınde sıstemı resetleyebilir. Ama basıt olan bır seyı zorlastırmaktan baska bır sey olmaz sanırım :)
Merhaba,
elektrik kesintisi olduğunda yeniden başlamada sıkıntı olacak bir durum yok. olacak olursa güç kaynakları ups ler var anlardan besliyebilirim. tmr ları birbirlerini devam ettirecek şekilde programı yazdığımızda istediğim dakika sürelerine ulaşabiliyorum.Tek bir komutla nasıl yaparım onu çözemedim. araştırıyorum.Önerisi olan arkadaşlar varsa desteğini bekliyorum.

Merhaba,
elektrik kesintisi olduğunda yeniden başlamada sıkıntı olacak bir durum yok. olacak olursa güç kaynakları ups ler var anlardan besliyebilirim. tmr ları birbirlerini devam ettirecek şekilde programı yazdığımızda istediğim dakika sürelerine ulaşabiliyorum.Tek bir komutla nasıl yaparım onu çözemedim. araştırıyorum.Önerisi olan arkadaşlar varsa desteğini bekliyorum.

Bir 100ms. timerle 1800'e kadar saydırmaya başla her Timerin açık kontağırla INC yada CNT komutuyla bir datanın değerini 1 attırın ve timeri resetleyin ve karşılaştırma komutlarıyla bu datanın değerini kontrol ederek istediğiniz zamanda çıkış alın.
Bu verdiğim örnekte her 30 dakikada bir datanın değeri 1 artadağından örneğin 5 saat için data değerini 10 ile karşılaştırmanız yeterli olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri