Delta DVP14SS2 RS-232 Haberleşme ve RS Komutu Kullanımı?

R.K

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Delta SS2 PLC ile RS-232 portundan haberleşmeye çalışıyorum ama bir türlü her hangi bir şey veri olarak alamadım. Normalde plc ile bağlantı kurduğumuz mini din 8 pin porttan bağlantı yapıyorum. Haberleşme sihirbazı kısmından da com1'i seçiyorum ileriyi tıklayıp buradan hız, data boyutu, stop biti gibi ayarları yapıyorum, sonra ileriyi seçip RS komutunu seçiyorum sonra RS komutu ayarları geliyor. İşte takıldığım yer burası. Buradaki ayarlar nasıl olmalı. Delta'dan Uğur Bey'le telefon görüşmesi yapmıştım daha önce denedim ama olmadı sanırım atladığım bir şeyler var. PLC ye gönderdiğim data formatı aşağıdaki gibi

XXX.XXX<CR><LF>

X'ler yerine sayı geliyor CR ve LF de zaten satır sonu.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba,

Bahsettiğiniz formatta veriyi PLC ye nereden gönderiyorsunuz ?

İyi çalışmalar.

Merhaba İmdat Bey,
0-600 gr aralığında ölçüm yapan hassas teraziden yolluyorum. Teraziden gelen bilgiyi docklight ve benzeri bir çok program da kendi yazdığım C# uygulamamda rahatlıkla görüyorum. Hatta diğer programlardan da PLC'ye farklı formatlarda veri göndermeyi denedim yine olmadı. RS komutu ayarlarında datanın yazılacağı başlangıç adresi soruyordu. Adrese baktığımda hiç bir değişiklik olmuyor. Zaten RS komutu için gerekli şartları sağlayabilsem hangi registerı (D1120 veya M1143 mesela) nasıl set edeceğimi bilsem çalışacağına eminim.

Merhaba,

Bağlantı kablosu olarak PLC'ye program attığınız RS-232 kablosunu kullanabilirsiniz.
(Cihaz ve PLC arası RX-TX sinyalleri cross olmalı !)
Sizde PLC'ye online olmak için RS-485 portunu kullanabilirsiniz.

Belirttiğiniz formatın data uzunluğu 9 karakterdir (CR,LF dahil).
(Örnekte data frame 9600-8-N-1 kabul edilmiştir.)

İyi çalışmalar.

Ya hocam selam
rs232 portu calismiyor dvp14ss2 de aceba 485 portundan yukleme yapabilirmiyim? Wpl softta yok ayari nasl prgram aabilirim?

Sent from my HLV-T1001W using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Sayın avsaraga,

Öncelikle belirtmek isterim ki; Sizin sorunuz ile forumdaki bu konunun içeriği birbirinden çok farklıdır.
Bu nedenle bu tarz sorularınızı başlatırken eğer mevcut konu ile aynı değilse, yeni bir konu açarak sormanız daha uygun olacaktır.

Bu arada, WPLSoft üzerinden RS-485 ile program yükleme RS-232 ile aynı şekildedir.
RS-485 için sadece ihtiyacınız olan bilgisayarınızdan RS-485'e çeviren bir convertere sahip olmanız gereğidir.

(IFD8500 : RS-232 den RS-485 e çevirici,
IFD6500 veya IFD6530 : USB den RS-485 e çevirici)

İyi çalışmalar.

Tesekkur ederim anladim

Sent from my HLV-T1001W using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,902
Son üye
gever3030

Yeni konular

Geri