Dell inspiron n5110 dişi sata konektör sorunu

Merhaba benim bir dell inspiron n5110 laptopum var bunun cdrom sata konektörü kopmuştu geçen gün geri lehimlemeyi deneyeyim dedim fakat sata nın sinyal kısmındaki 1 ve 2 nolu pinlerin yollarının üzeri soyulmuş ve yollar gözüküyormuş ben lehim değdirince bunlar birbirine değmeye başladı ölçü aleti ile bakınca birbirine değiyor gözüküyor internetten baktım A+ ve gnd pinleriymiş soketi lehimlemedim bilgisayar bu halde sorunsuz çalışıyor fakat o soketi lehimleyip yakın zamanda ssd alıp bilgisayarın hdd sini o konektöre bağlamayı planlıyorum eğer bağlarsam hdd ye zarar verirmi ? teşekkürler

Birkaç resim eklersen yardımcı bir fikir verebiliriz belki

şuan açamıyorum bilgisayarı evde değilim fakat şöyle göstereyim fotoda işaretli iki pinin boarddaki padleri birbirine kontaklı buna hdd bağlasam zarar verirmi hdd ye

Ekli dosyalar

• indir.jpg
    indir.jpg
    17.8 KB · Görüntüleme: 7
Onlar data uçları mutlaka bir sorun ile karsilasirsiniz

Ya data uçlarının kendi eksi pini olduğu için kafam karıştı acaba ordaki GND pini dış kasa için olabilirmi

teşekkürler cevaplarınız için laptopun içini açarsam foto atarım belki çözülebilir birşeydir

Gerekirse araştırır yazarım ama o pinler kısa devreyken pc yi çalıştırma,
benim pc olsa çalıştırmazdım.
Kısa devre olan lehimi ayırman çok zor değil,
biraz lehim videoları izleyip atıl hurda bir elektronik kartta denemeler yaparsan çözersin.
Sen yapamayacağını düşünüyorsan telefon pc tamiri yapan birinin iki dakikada halledeceği bir iş,
5-10 TL verip soketide lehimletebilirsin.

ya soket lehimlemek veya lehim ayırmak sorun değil bende yapıyorum fakat yolların üzerindeki kaplama soyulmuş ben lehimi değdirince birbirine değmeye başladı

Krem flux al o kısa devre olan yere sur ve lehimle flux lehimin toplanmasını sağlar işini çözersin

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri