Delikli karta malzemeleri yerleştirme Sorun Yardım

lort_58

Üye
merhaba şuelimdeki devreyi delikli kart üzerine yerleştiremedim biraz yardım edermısınız

yerleştirmeme yardım edermısınız parcaları sıraladım ve fotosunu cektım altta

Aşağıda detaylı olarak anlatılan
proje ile teneke sakız, şeker kutuları içerisine kolaylıkla yerleştirebileceğiniz, 2 adet 9 v luk pil ile çalışan bir amfi yapımını göreceksiniz.

K75D2SKUMI6UNMC.jpg

Gerekli bileşenler;
1 adet açma kapama düğmesi (switch),
2 adet 9 Volt luk pil,
2 adet 10 kohm direnç,
1 adet Led lamba,
2 tane 4.7 kOhm luk direnç,
2 adet 220 uF lik kapasitör,
1 adet 10 kOhm luk potensiyometre,
1 adet 0.1 uF lık kapasitör,
1 adet 100 kOhm luk direnç
1 adet 1 kOhm luk direnç,
2 adet giriş, çıkış için stereo jak,
1 adet Dual op-amp entegresi (OPA2227P)
1 adet yeterli büyüklükte delikli kart,
Yeterli miktarda kablo,

Aşağıdaki devre yerleşimlerine ve şemasına göre devremizi delikli kart üzerine yerleştiriyoruz.

77H2S8C0MV0JUA3.jpg

A5XWCTZK8DRK013.jpg

Devre Şemaları,

CID13SALSOU5MVE.gif

WR4IJM6LO5XJFMI.gif

Amfinin güç devresinin yerleşimi aşağıdaki gibi olacaktır. Aşağıdaki delikli kartları elektronikçilerde bulabilirsiniz.
Bu güç devresinde kırmızı kablo 18 v luk gerilim(+), siyah ise (-) olacak,

NWZSOCGE9L1X4TF.jpg

Amfinin entegre ve kapasitörler yerleştirildikten sonraki hali;

KV61TFV02D631ZC.jpg

XNW2ELL9WJTM5JM.jpg

3DE2LE0JJH1OPRC.jpg

Devrenin teneke kutu içerisine yerleştirilmiş hali. Teneke kutu metal olduğu için elektriği geçirecektir, dolayısıyla delikli plakanın alt kısmına yalıtkan bir malzeme koymakta fayda vardır.
735EYKC46P8N1UZ.jpg

Öncelikle helal olsun, malzemeleri bulmuşsunuz ve sorunuzu çok güzel hazırlamışsınız, hernekadar yapım aşaması iyi anlatılmış olsada daha önce böyle bir iş yapmamış birisi gayet tabi uygulama esnasında zorlanabilir, kafanıza takmayın, işiniz kolay, bu devreyi rahatlıkla yaparsınız, biraz sabredin, sakin sakin uğraşın başarırsınız. Ben şöyle yardımcı olacak birşeyler söylemeye çalışayım; aslında daha basitten başlasaydınız eliniz alışırdı daha iyi olurdu, birde ben bu devreyi beğenmedim, bu kadarcık bir anfi için iki tane 9 V pil israf, daha kolay yöntemler var neyse onlarıda zamanla yaparsınız, şimdi hazır bu elemanları almışsınız bu devreyi bir çalıştıralım. Devre şemaları kısmında ilk gösterilen şemada, c1 adında iki kondansartör, r1 adında iki direnç, rled ve led, iki tanede birbirine seri bağlı pil, birde açma kapama anhtarı var, baskı devrede bu elemanların yerleştirilmesi birinci adım olarak anlatılmış, şimdi siz doğru yerleşimi yapmak için baskı devre ve devre şemasını beraber takip edeceksiniz, misal iki tane c1 i nereye nasıl bağlayacaksınız, devre şemasına bakıldığında yukarıdaki c1 in + bacağı pilin artı bacağına bağlı, yukarıdaki c1 in diğer bacağı yani eksi bacağı aşağıdaki c1 in + bacağına bağlı, aşağıdaki c1 in - bacağıda pilin - bacağına bağlı, buradan görülebileceği gibi yukarıdaki c1 in eksi bacağı ile aşağıdaki c1 in + bacağının birleştiği noktaya ground, toprak işareti koyulmuş, şimdi kondansatör bağlantısını hallettik, yine burdakai dirençleri yani r1 leri nasıl bağlayacağımıza gelelim, zaten devre şemasındanda görülebileceği gibi yukarıdaki r1 in uçları yukarıda kondansatörün uçları ile aynı yere, aşağıdaki r1 in uçlarıda aşağıdaki kondansatörün uçları ile aynı yere bağlı, bu bağlantıyıda yukarıda anlattığım şekilde yapmalısınız, gelelim hazır yapılmış delikli pertinank üzerine baskı devre örneüi ile sizin şuanda yaptığınızı karşılaştırmaya, burada adamın kullandığı delikli kart sizinkinden farklı buna dikkat etmek lazım, fotodaki kartta yukarıdan aşağıya birbirine bağlı 2 sıra görülüyor, ve yine hemen bu yukarıdan aşağıya bağlı sıranın sağında ve solundaki 3 lü sıralar yatay olarak birbirine bağlı bunların dışındaki sağa sola 3er sıra bağlantısız ve en dışdaki 2 şerli sıralar yatay olarak birbirlerine bağlı, sizin gerektiği yerlerde yani devre şemasından takip ettiğinizde bağlantılı olan her elemanda bağlantıyı sağlamanız lazım, bunun içinde elinizdeki delikl, pertinanksı gerektiği yerlerde fotodakine benzetmek yani bu hazır bağlantıları kendi elinizle yapmanız gerekecek, biraz söylediklerimi uygulayın deneyin yine yardımcı olamaya çalışırım, baştada söylediğim gibi güzel heves etmişsiniz ve güzel hazırlık yapmışsınız, başlangıçta yapmaya çalıştığınız zor gibi gözükebilir fakat bir defa yaptıktan sonraa eliniz alışır çok kolay gelmeye başlar, başarılar dilerim.

kardesım msn adreını atarmısın bana

Ben delikli kart kullandığımda maket bıçağı ile üstünden iyice geçip kesiyor, kırıyorum. Aslında sıcak telle kesme makinası var ama ben hiç kullanma ihtiyacı hissetmedim bence pek gerekde yok hergün baskı devre yapmıyorum, birde spiral ağzı var herhangibir motora takıp kullanılabiliyor onuda bir arkadaşımda vardı ödünç alıp kullanmıştım, ama pek sık lazım olmadığından bu tip aletleri kullanmıyorum, sizde delikli kartı kesmek için maket bıçağı kullanabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,857
Son üye
Bluent

Yeni konular

Geri