metal dedektörü projesi

endizyar

Üye
arkadaşlar ben bir metal dedektör projesine başlayacam bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.
1- metalleri ayırt edecek
2- derinlik bilgileri verecek
3- miktarını belirleyecek
4- tüm bunları bilgisayar ekranında gösterecek

eminim bilgisi olanlar vardır ornek ben bu tip işler yaptım az bucuk kendi capımda bilgimde var ama bu konuda direk bilgi istiyorum dersen define arama cihazlarının tasarımına benzetildiginden ticari bir konu haline gelir ve kimse yardım etmez once sen bi basla istersen bir yere kadar getir projeni sonra surada takıldım burada takıldım gibi seyler sorarsan emin olki tum form daki arkadaslar sana yardımcı olacaktır buradan olaya bakılınca cunki sanki adam define arama cihazı yapacak ama bunu nasıl yapacagını bilmedigi halde millete yaptırarak kendine prim cıkartmaya calısıyor gibi gorunuyor ozellikle derinlik bilgisi ve metal ayrımı isteyince durum bunu gosteriyor :)

Not : ama genede sana cok yuzeysel bir bilgi vereyim 2 yolla sisteme baslayabilirsin ultrasonik ses sinyallerini ve rf sinyalleri ile yapılan dedektor sistemleri bulunmakta internetde az bi arastırma ile benzer cok devre tasarımı goreceksin ama buldugun devreleri direk yap calıstır degilde mantık kavrama asaması icin bir ornek olarak baz al yoksa bir arpra boyu yol alamazsın :) ( ses her metalden farklı sekilde yansır sebebi ise metal yada madde demek daha dogru olur bir kısmını absord eder bu yuzden ses geri donerken farklı gelir metalleri ultrasonik seslerin geri donus seviyelerine gore ayırt edebilirsin mesafe icin ise ses hızı/geri donus zamanı olarak ms cinsinden hesaplayarak yaklasık derinligi bulabilirsin ama bunlar cok ince matematik gerektiriyor baştan söyleyeyim cünki toprak hava durumu gibi bir cok etken cihazda sürekli olarak bir kalibrasyon gerektiriyor ve her varyasyon icin hız /geri dönüş farklılık gösteriyor

yardımın için sağol :) define aramak için yeterince dedektör var zaten o yuzden kimse öyle düşünmesin.

https://www.eevblog.com/forum/beginners/trying-to-understand-this-circuit/
6980094.jpg

Resimde pulse induction dedektör devresi var.
Bu prensipten devam ederek istediklerini bir mikro kontrolcu yardımıyla yaptırabilirsin.
Devreni çalışma prensibi anladığı kadarıyla şöyle.
555 osilatörü yaklaşık 50 mikro sn bounca mosfeti iletime geçiririr. Bu esnada bobin üzerinden 1-2 amper yüksek bir akım akar. Mosfet kesime gittiğinde toprağa yayılan manyetik alan ters yönde yine bobinin ve bobine paralel r7 üzerinde indüklenir. Bu sinyal c3 üzerinden op1 i tetikler. Op1 in çıkışında sinyalin kuvvetine bağlı olarak süresi değişen bir kara dalga oluşur.
Bu kare dalga c5 üzerinde bir gerilim oluşturur. op2 bu gerilimi ses sinyaline çevirir.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri