Debi Hesabı

Ertug_TR

Üye
Kapalı soğutma devresinde debi ihtiyacını nasıl hesaplarım. Kolay Gelsin.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ertug_TR kardeşim tam anlayamadım nasıl bir kapalı devre sogutma sistemi arıyorsun nerde kullanmak istiyorsun yazabilirmisin.saygılar

Selam;
Bir kısım soğutma pompalarına frekans invertör uygulaması yapmak istiyorum. Ama bunun için pompa kapasiteleri azmı çokmu vs.. gibi bir analiz yapmak istiyorum. Devirle oynayarak debiyi aayarlamak istiyorum. Tamamen tasarruf amaçlı olarak.

soğutma gruplarına frekans invertörünü koyacaksan şuna dikkat etmelisin şayet invertörü primer devre tabir edilen ve soputma grubunun direkt eşanjörüne su basan pompaya uygularsan, eşanjöre olması gereken minimum su debisinden daha az su vermen halinde eşanjörün donabilir veya kompresörüne likit gelebilir buda çok tehlikeli bir durumdur genellikle soğutma gruplarının eşenjörlerinde sabit debi istenir

Kondenser tarafında da ayni sorunla karşılaşma ihtimalimiz olabilir mi ?

kondenserin su soğutmalı ise aynı risk buradada vardır, az debide su verirsen cihazın yüksek basınç yapar, kondenserde frekans invertörü uygulayacaksan kondenser çıkış gaz sıcaklığına göre frekans invertörlerini kumanda etmelisin

slm kardes firakans invektorune para harcamana gerekyok arkadaslarinda dediyi gibi kondanserin su sogutmali ise basit bir yolvar sana soyleyeyim belki gulersin ama ben bunu neden dusunemedim diye ama 100de 100 karantilli sistem hemide ekonamik simdi ilk once fan sogutmali sogutucularda kullanilan yeni bir urunvar kondanser sicakligina gore kondanser faninin devrini ayarliyor binevi invektor de sayilabilir basitve ucuz bu parcadan alacaksin eger sehir sebeke suyu ile kullaniyorsan fankoillere takilan seloniyt valflervar suyun girisine valfi bagla ve elektirigini basit invektorden gecir ve invektorude kondansere bagla seloniyt valf kesinlikle normal valfyada ventil olmaz fonkoillerde kullanilan olmali boylece kondanser sicakligina gore invektor valfe yol verecek sicaksa suyu fazla gecirecek soguksa tamamen kapayacaktir basarilar dilerim

İlker kardeş bu olmaz. Çünkü sistemde flow svic var suyu kesersen makine durur.Su debisiyle fazla oynayamayız.

selam

soğutma suyunda enerji tasarrufu düşünülüyr ise öncelikle sistem tasarımda sabit debi ile düşünüldüğünden yukarıda anlatıldığı gibi sistem çalışmayacaktır.Eğer soğutma suyu fan coil devresini besliyor ise ve fan coiller termostat kontrollü ise toplam hat basıncına bağlı olarak pompa sürülebilir.ben bunu hiçbir soğutma sisteminde görmedim.ama aynı şeyi ısıtma fan oil tesisatında yapıyorlar.hatta üzerinde invertör olan ıslak rotorlu pompalar var.wilonun . http://www.klimaforum.com/index.php?option=com_fireboard&Itemid=26&func=view&id=62&catid=35 bu adresten inceleyebilirsiniz.
pompa seçimi ile ilgilide http://www.klimaforum.com/index.php?option=com_fireboard&Itemid=26&func=view&id=138&catid=32 bu linkten faydalanbilirsiniz.

iyi çalışmalar
YB

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri