Ddc panosu arızası

kenan_37

Üye
gP0qjO.jpg

Merhaba arkadaşlar.Resimde görülen ddc panosunda sorun oluştu.hastane otomasyon sistemini çalıştırmak için bu panodaki sorunu gidermek gerekiyor.şöyleki en yukarıda ortada görülen 220v-24 voltdc çıkış veren adaptörün dc 24 volt tarafı ortada görülen cat6 kablolarının takıldığı merkeze bağlı.bizim adaptörümüz bu merkezin 24vot dc beslemesini kesmeyince 24 voltdc çıkış vermiyor 0 volt okunuyor.sorun ne olabilir

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
.bizim adaptörümüz bu merkezin 24vot dc beslemesini kesmeyince 24 voltdc çıkış vermiyor 0 volt okunuyor.sorun ne olabilir
adaptötün veya trafonun beslemesini kesersen nasıl 24 volt versin? ve o trafo çalışıyor mu? yani 24 volt üretiyor mu? 24 volt çıkışına yük vererek kontrol ediniz ölçü aletiyle değil. eğer kısa devre koruması varsa hat üzerindeki yükleri kontrol ediniz.

adaptötün veya trafonun beslemesini kesersen nasıl 24 volt versin? ve o trafo çalışıyor mu? yani 24 volt üretiyor mu? 24 volt çıkışına yük vererek kontrol ediniz ölçü aletiyle değil. eğer kısa devre koruması varsa hat üzerindeki yükleri kontrol ediniz.
sigortaların inik olduğu için beslemeleri kestiğimi sandınız sigortaları kaldırsamda birşey deyişmiyor.trafo 24 volt üretiyor.adaptörün 24 volt dc çıkışınada artı ucuna sigorta koymuşlar o sigortayı kapatırsam adaptör 24 volt dc çıkış veriyor fakat yükte 0 volt

arkadaşım, trafo çalışıyor görünebilir yükte 0 voltaj veriyorsa, başka bir trafo ile basitce bağlayıp test ediniz, eğer yeni trafoda da aynı şeyi yapıyorsa hattınızda bir kısa devre vardır büyük olasılık. dediğim gibi ölçü aletiyle değil 24 volt oto lambasıyla test ediniz. ölçü aleti yanıltabilir.

arkadaşım, trafo çalışıyor görünebilir yükte 0 voltaj veriyorsa, başka bir trafo ile basitce bağlayıp test ediniz, eğer yeni trafoda da aynı şeyi yapıyorsa hattınızda bir kısa devre vardır büyük olasılık. dediğim gibi ölçü aletiyle değil 24 volt oto lambasıyla test ediniz. ölçü aleti yanıltabilir.
dediğiniz gibi yaptım güç kaynağını değiştirdim.Sonuç değişmedi.boşta iken 24 volt çıkış veriyor ama yükte çıkış yok

otomasyon tesisini yapan arkadaşı aradımdediğine bakılırsa biryerde kısadevre var dedei ama nasıl bulacağımı bilmiyorum

yanlış söyledim trafo sol taraftaki siyah olan

üstte sağ tarafta görülen 220-24 volt a.c trafoda bir sıkıntı yok trafo 24 volt çıkış veriyor

eğer kısa devre koruması varsa hat üzerindeki yükleri kontrol ediniz.
bunu zaten yazmıştım çıkışlardaki yükleri kontrol ediniz.

24 volt hattında var olan yükleri (cihazları) veya her ne kullanılıyorsa teker teker kontrol edeceksiniz. sistemin ne olduğunu bilmediğim için daha fazla yorum yapamıyorum. ipucu en sondan, en uzaktakinden başla. en düşük voltaj en uzaktakine gider en çok amperi orası çeker.

Biriniz pano başında durup gerilimi okuyacak, trafonun kendi ledi varsa ölçüme dahi gerek yok buna bakarak teşhis konulur. Bir arkadaşınız bu devredeki / katlardaki yükleri tek tek devreden çıkarır takar siz de bu kişiyle telefonla irtibatta bulunun, arıza gidince her şey normal çalışır.

bunu nasıl yapabilirim
panonun altındaki beyaz cihazları besliyor sanırım bu trafo önce cihazların enerjisini tek tek sökün arızalı hattın cihazının elektriği kesilince adaptör düzelecektir sonra bu cihazdaki cat6 kablolarını hepsini sökün eğer adaptör hataverirse arıza cihazda eğer vermezse cat6 ları tek tek takın arızalı hattı takınca arıza ortaya çıkar hatta gitmeye gerek yok bu pano içinden arıza böyle bulunur

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri