DC voltaj düşürme

Hocam ,

Voltaj düşürmektense eğer bu cihaz sadece akü şarj edecek ve başka yerde kullanmayacaksanız trafonuzun sekonder sargısından bir kaç sipir söküp tam voltajı yakaladığınız yerde kalınız.

Voltaj düşürmek diyot takmak vesayire sıkıntılı işler. Ben olsam trafonun 15 volt çıkış veren sargısından sipir söker uygun voltajda bırakırdım.

Kolay gelsin.
Ustam çok teşekkür ederim ilginiz için.
Bunu tam olarak nasıl yapacağımı bilemiyorum ama biraz anlatırsanız size zahmet o zaman yaparım.

Trafonuzun 15 volt cıkan terminal ucu var ya o uca bağlanan sarım kablosunu tesbit ediniz.

Sarım uzerınde izolasyon bandı olacak bandı kaldırınız sarıma ulaşınız.

Tesbit ettiğiniz kabloyu terminalden ayırınız büyük ihtimal lehimlidir.

En son satırdan trafo ara boşluklarından bir kaç tur geri sökebilirsiniz.

Trafoyu tanımak için aşağıdaki videoyu inceleyebilirsiniz.

Son düzenleme:
1 Volt fark önemli,
7 Amperde 7 Watt kayıp demek,
israfa girer.

Trafodan sipir sökmek en ucuz ve israfsız çözüm.
Diğer türlü diyot veya lamba, direnç kullanarak sağlanabilecek basit çözümde
açığa çıkacak ısıya dayanabilecek eleman kullanmak lazım ve
bu ısıyı uzaklaştırmakta yeni problem.

1 Volt fark önemli,
7 Amperde 7 Watt kayıp demek,
israfa girer.

Trafodan sipir sökmek en ucuz ve israfsız çözüm.
Diğer türlü diyot veya lamba, direnç kullanarak sağlanabilecek basit çözümde
açığa çıkacak ısıya dayanabilecek eleman kullanmak lazım ve
bu ısıyı uzaklaştırmakta yeni problem.
Valla bilmiyorum abi keşke tam olarak DC 14.5 volt veren bir trafo bulabilsem

12 volt trafoyu köprü diyot ile doğrultup , + - arasına bir kondansatör bağlarsanız 15.5 volt dc gerilim ölçerseniz . yani sizin trafonuz 12 vac zaten.

12 volt trafoyu köprü diyot ile doğrultup , + - arasına bir kondansatör bağlarsanız 15.5 volt dc gerilim ölçerseniz . yani sizin trafonuz 12 vac zaten.
Sayın ustam evet dediğiniz gibi trafo çıkışından voltajı ölçtüğüm zaman ac voltaj 17 küsürlerde.
Köprü diyot ile doğrultma yaptım DC voltaj 15.50 olarak çıktı.
Ama kondansatör kullanmadım akü şarjı için tam doğrultma olmayacak kondansatör takılmaz dediler dogrumu

kondansatör takılsada takılmasada olur. takılırsa diyotun ısınmasına sebep olabilir. takmasanız daha iyi olur.
köprü diyotun + ucu ile akünün + ucu arasına seri 12 volt 50 watt halojen ampul bağlayın , şarz akımını sınırlayacaktır.

Şarj kontrol devresi kullanmanızi öneririm yaninda
-1553643547-1676644086.jpg

kondansatör takılsada takılmasada olur. takılırsa diyotun ısınmasına sebep olabilir. takmasanız daha iyi olur.
köprü diyotun + ucu ile akünün + ucu arasına seri 12 volt 50 watt halojen ampul bağlayın , şarz akımını sınırlayacaktır.
Bir silisyum seri diyot bağlayın. Güçlü olsun yada 2-3-4 paralel bağlayın. Bu sizin voltajı 0.6 volt düşürür. Zaten akü bağlanınca yükten dolayı biraz daha düşer.

Daha iyi bir fikir; güçlü bir oto ampülü kullanın. ( Bunu yapanlara sık rastladım. Isınınca direnci artıyormuş) Böylece İstediğiniz olur.
Aynı fikirdeyim

Forum istatistikleri

Konular
128,175
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri