DC voltaj düşürme

Mustafa KABADAYI

Profesyonel Üye
Arkadaşlar cümleten selamün aleyküm.
Akü şarj cihazı yapmak için kolları sıvadım :)

elimde DC 15.50 volt 7 amper bir trafo mevcut.
1 adet 35 amper köprü diyot ile AC voltajı doğrulttum ve 15.50 volt çıkış aldım.
Bu voltajı 14.50 volta düşürmek için ne yapabilirim.
İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Siz köyde imamlık mı yapıyorsunuz?

Bir silisyum seri diyot bağlayın. Güçlü olsun yada 2-3-4 paralel bağlayın. Bu sizin voltajı 0.6 volt düşürür. Zaten akü bağlanınca yükten dolayı biraz daha düşer.

Daha iyi bir fikir; güçlü bir oto ampülü kullanın. ( Bunu yapanlara sık rastladım. Isınınca direnci artıyormuş) Böylece İstediğiniz olur.

Hayır söylemediniz, imamsınız, elektrik işleri üzerine tecrübenizin kaynağı nedir merak ettim ?

Bir silisyum seri diyot bağlayın. Güçlü olsun yada 2-3-4 paralel bağlayın. Bu sizin voltajı 0.6 volt düşürür. Zaten akü bağlanınca yükten dolayı biraz daha düşer.

Daha iyi bir fikir; güçlü bir oto ampülü kullanın. ( Bunu yapanlara sık rastladım. Isınınca direnci artıyormuş) Böylece İstediğiniz olur.
Bilmiyorum ustam nasıl yaparım bu diyotların değerleri ne olmalı acaba.

Hayır söylemediniz, imamsınız, elektrik işleri üzerine tecrübenizin kaynağı nedir merak ettim ?
Ustam 5 yıldır imamlık yapıyorum.
Elektrik ve elektronik üzerine hiçbir eğitim vs almadım.
Küçük yaşımdan beri hep uğraştım bu işlerle merak ve ilgi galiba.

Maşallah. Yapmaya çalıştığınız akü şarj cihazının devre şeması nedir, bulduğunuz internet sitesi falan var mı

Maşallah. Yapmaya çalıştığınız akü şarj cihazının devre şeması nedir, bulduğunuz internet sitesi falan var mı
Ustam teşekkür ederim.
Devre,şema vs hiç bişey yok maalesef :)
Şimdilik sadece 72 amper aküyü şarj edecek değerde 7 amper 15.50 voltluk bir trafo buldum ve köprü diyot ile akımı doğrulttum.tek yapabildiğim bu ustam.
Daha sonrasında ne olacak nasıl olacak tam olarak bilmiyorum.

Hocam ,

Voltaj düşürmektense eğer bu cihaz sadece akü şarj edecek ve başka yerde kullanmayacaksanız trafonuzun sekonder sargısından bir kaç sipir söküp tam voltajı yakaladığınız yerde kalınız.

Voltaj düşürmek diyot takmak vesayire sıkıntılı işler. Ben olsam trafonun 15 volt çıkış veren sargısından sipir söker uygun voltajda bırakırdım.

Kolay gelsin.

Bir voltluk fark çok değil ve önemli değil bence, zaten şarja başladığınızda gerilim düşecektir, düşmese de aküye zararı olmaz, bir miktar hızlı şarj görevi görür sadece

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri