DC ve AC Kontaktör, Selenoid, Röle farkı

jes

Üye
Merhabalar,

Şimdiye kadarki Elektromıknatıslı selenoid yapılarında(röle, kontaktör vs) aklıma takılan bir durum var, AC ile oluşan elektro mıknatıslarda alternans geçişlerinde yani 0 noktası(zero cross) anlık bir bırakma yani titreşim yapıyor ancak ac kontaktörlerde böyle bir zırlama sesi olmuyor içerisinde özel bi tasarım mı yapılıyor dc ürün gruplarında zaten öyle bir durum yok ama ac deki durum aklıma takılıyor bilgisi olan var mı?

teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Saniyede 50 kez yapılan bu duruma kontaktör cevap veremez. Çünkü Şebeke ile akü yedeklemesinde diyot üzerinden birbirini kesmeyecek şekilde röleli DC12V bir sistem kurmuştum. Maalesef röle şebeke kesildikten bir kaç saniye sonra bırakıyordu. Buna, besleme içindeki kapasitör ve bobinde kalan enerji ve röle içindeki bobin bile etki edebilir. Dolaysıyla herhangi bir titreşim hissedilmemesi normaldir. Kontaktör yapısına hakim birisi başka bir cevap verebilir. Benim tecrübem bu yönde.

Tesekkurler, aklima baska bir ornek daha geldi Ziller var mesela eski kapi zilleri o da ayni mantikla calismiyor mu, alternans gecislerinde hafif birakarak titresimle ses cikariyor
Saniyede 50 kez yapılan bu duruma kontaktör cevap veremez. Çünkü şebeke ile akü yedeklemesinde diyot üzerinden birbirini kesmeyecek şekilde röleli DC12V bir sistem kurmuştum. Maalesef röle şebeke kesildikten bir kaç saniye sonra bırakıyordu. Buna, besleme içindeki kapasitör ve bobinde kalan enerji ve röle içindeki bobin bile etki edebilir. Dolaysıyla herhangi bir titreşim hissedilmemesi normaldir. Kontaktör yapısına hakim birisi başka bir cevap verebilir. Benim tecrübem bu yönde.

Tesekkurler, aklima baska bir ornek daha geldi Ziller var mesela eski kapi zilleri o da ayni mantikla calismiyor mu, alternans gecislerinde hafif birakarak titresimle ses cikariyor
Eski zillerin çalışma mantığı farklı, kontaktörün AC akımda ses yapmaması konusuna gelirsek, kontaktör bobin içindeki nüve uçlarında titreşim yapmaması için bakır halkalar vardır
. bakır halka.jpg

Hayır o alternans geçişlerinde olmuyor. Manyetik alan oluşunca zil tokmağını çekiyor. Tokmak çekilince bobine giden elektrik akımı kesiliyor ve zile basma işi sürdükçe bu işlem devam ediyor. Yani zil DC akımla da aynı şekilde çalışır.

Hayır o alternans geçişlerinde olmuyor. Manyetik alan oluşunca zil tokmağını çekiyor. Tokmak çekilince bobine giden elektrik akımı kesiliyor ve zile basma işi sürdükçe bu işlem devam ediyor. Yani zil DC akımla da aynı şekilde çalışır.
Evet boyle ise onceki dediginiz ile de ortusuyor aslinda tesekkur ederim.

Tekrar merhaba,

bugün 220v 3/2 elektropnomatik selevoid valf seleodini,
24 v 5/2 elektropnomatik selenoid valf selenoidi yerine takmak durumunda kaldım titreşim olayını bizzat yaşadım sanırım orjinalde dc selenoidli valf içerisinde *bakır halkanın görevini yapan eleman koymamışlar.
Bu ürünü ac selenoid ile çalıştırma ihtimalim yok sanırım, yoksa var mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri