DC sinyallerde (+) girer (+) çıkar nedir?

Qbj
Ekli dosyayı görüntüle 94864
Dostum resme bakınca ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksın bence. Güç kaynağından gelen pozitif gerilim transducere giriş yapar. Transducer üzerinden geçen akım miktarını ölçtügü nicelik doğrultusunda sınırlar ve yine pozitif gerilim olarak belirli bir akım miktariyla üzerinden geçirir. Bu noktada belirtilen + girer + çıkar muhabbeti doğuyor. Bu sadece bir telaffuz biçimidir. DC Devrelerde zaten neredeyse seri bağlı her türlü yük yada alıcı aynı özelliği taşır. Çünkü akım pozitif kutuptan negatif kutba doğru bir yol izler. Bunun bir ampul olduğunu farzet ve ölçü aletinin bir ucunu güç kaynağının negatifine bağla. Diğer ucunu lambanın yada direncin vs hem girişine hem çıkışına bağla iki durumdada voltaj okursun. Bu mantıkla olaya bakarsan + girer +çıkar muhabbeti yine görülür. Çünkü akım her zaman tek bir yönde akar. Pozitif kutuptan negatif kutuba. Umarım kafandaki soru işaretini giderebilmisimdir
Abi özele bakarmisin
Dostum resme bakınca ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksın bence. Güç kaynağından gelen pozitif gerilim transducere giriş yapar. Transducer üzerinden geçen akım miktarını ölçtügü nicelik doğrultusunda sınırlar ve yine pozitif gerilim olarak belirli bir akım miktariyla üzerinden geçirir. Bu noktada belirtilen + girer + çıkar muhabbeti doğuyor. Bu sadece bir telaffuz biçimidir. DC Devrelerde zaten neredeyse seri bağlı her türlü yük yada alıcı aynı özelliği taşır. Çünkü akım pozitif kutuptan negatif kutba doğru bir yol izler. Bunun bir ampul olduğunu farzet ve ölçü aletinin bir ucunu güç kaynağının negatifine bağla. Diğer ucunu lambanın yada direncin vs hem girişine hem çıkışına bağla iki durumdada voltaj okursun. Bu mantıkla olaya bakarsan + girer +çıkar muhabbeti yine görülür. Çünkü akım her zaman tek bir yönde akar. Pozitif kutuptan negatif kutuba. Umarım kafandaki soru işaretini giderebilmisimdir
Abi özel.mesaj bakarmisin

Son düzenleme:
2 ve 3 telli transmitter bağlantısını araştırın. sinyal olarak akım referans alınıyorsa trasmitterin + terminaline + sinyal girer, - terminalinden de + sinyal olarak çıkar. sadece sinyalin büyüklüğü değişebilir polarite sabit kalır.
Referans akim 4 20 ma - terminalinden + çıkma olayını anlamıyorum

Sana özel mesaj atılmıyor neden

Qbj

Abi özele bakarmisin

Abi özel.mesaj bakarmisin
Özel mesajda bise göremedim atmadın sanırım. (atamamissin sebebini bilmiyorum) Burdan izahat etmeye çalışayım. - den + çıkıyor diye bisey yok kardesim transducer lerin çalışma prensibi gereği kendilerinden sonrada bu datayi işleyecek bir alıcıya bu data in ulaşması gerekir. Devreyi bir total olarak dusunursek; uretecin pozitif terminaline(akü, güç kaynağı vs) transducer in pozitif terminalini bağladın. - terminali de sinyali izleyeceğin aygitin pozitif terminaline bağladın. Bu aygitinda - terminalini uretecin negatif terminaline bağladın. Yani burda +dan + çıkar sadece bir soylemdir. Transducer deki + ve - terminaller sadece polariteyi belirlemek içindir. Yani aslında sadece DC akımın mantığını kavraman yeterli. Söylemlere takılma.

Referans akim 4 20 ma - terminalinden + çıkma olayını anlamıyorum
plc aim.png

R1= 4700 ohm (potansiyemetre)
R2= 1200 ohm (sabit direnç)

kesik kırmızı çizgiyle dikdörtgene alınmış alan plc analog giriş modülüdür. + terminalden dış devreye 24 vdc gerilim verilmektedir. bu basit devrede gerilimi ve direnç değerlerini bildiğimize göre (pot maksimumum dirence ayarlanmış kabul edin) devreden geçen akımı hesaplar mısınız?

Özetle pozitif için giriş terminali negatif için çıkış terminali demek daha doğru olur

Ekli dosyayı görüntüle 94872

R1= 4700 ohm (potansiyemetre)
R2= 1200 ohm (sabit direnç)

kesik kırmızı çizgiyle dikdörtgene alınmış alan plc analog giriş modülüdür. + terminalden dış devreye 24 vdc gerilim verilmektedir. bu basit devrede gerilimi ve direnç değerlerini bildiğimize göre (pot maksimumum dirence ayarlanmış kabul edin) devreden geçen akımı hesaplar mısınız?
195 de bununla alakası ne abui
Özetle pozitif için giriş terminali negatif için çıkış terminali demek daha doğru olur
Özel msj kapalı sizin.telefondsn konuşma isticektim. Anladığım kadarıyla voltajı taşımak için cihaza 24volt gerekiyor.+ Üzerinden taşıyoruz bilgiyide göndermek için yine + ya ihtiyacımız var en son plcde gönderdiğimiz +.plc - ile birlesiyor

Özel msj kapalı sizin.telefondsn konuşma isticektim. Anladığım kadarıyla voltajı taşımak için cihaza 24volt gerekiyor.+ Üzerinden taşıyoruz bilgiyide göndermek için yine + ya ihtiyacımız var en son plcde gönderdiğimiz +.plc - ile birlesiyor

195 nedir abim, nasıl yaptın da bu sonuca ulaştın?

Genel olarak doğru. Yani transducer ler genelde 18-36 vdc arası bir gerilime çalışabilir üzerinde çalışma gerilim aralığı belirtilir. Burda bizim voltaj la değil akımla işimiz olduğu için akım miktarı ile ölçüm yaparız

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,148
Kullanıcılar
449,886
Son üye
Lama

Yeni konular

Geri