DC sinyallerde (+) girer (+) çıkar nedir?

Abi anlamadım ki bunu neden istiyorsunuz

abicim önce benim soruma cevap verebilirsen nedenini anlayacağını umuyorum. bi de merak ettim elektrikle alakanız nedir, mektepli misin, alaylı mısın?

Anadolu lisesi ea mezunuyum.universitede kontrol ve otomasyon okudum pandemiye denk geldi pekte birşey öğrenmedik.

seri bağlı dirençlerin bulunduğu bi devrede toplam direnç toplanarak bulunur:

Rt= R1+R2
Rt= 4700+1200
Rt=5900 ohm

ohm kanununa göre bir devrenin gerilimi dirence bölünürse o devrenin akımı bulunur:

I= U/R
I= 24/5900
I= 0,004 A
I= 0,004 A ~ 4 mA
I= 4 mA
Referans akim 4 20 ma - terminalinden + çıkma olayını anlamıyorum

sorunuzdaki 4'ün nerden geldiğini anladınız mı?

seri bağlı dirençlerin bulunduğu bi devrede toplam direnç toplanarak bulunur:

Rt= R1+R2
Rt= 4700+1200
Rt=5900 ohm

ohm kanununa göre bir devrenin gerilimi dirence bölünürse o devrenin akımı bulunur:

I= U/R
I= 24/5900
I= 0,004 A
I= 0,004 A ~ 4 mA
I= 4 mA

sorunuzdaki 4'ün nerden geldiğini anladınız mı?
Abi iletişim yok mu telefon benim + girme cikma sorum ile alakasını sormustum

sırayla açıklamaya çalışıyorum ama aceleci davranıyorsun. temel elektrik bilgin olmadan devre çözümlemeye çalışıyorsun ve doğal olarak anlayamıyorsun.

son olarak aşağıdaki çizimde kovaya süt döküldüğünü düşün. kovanın altındaki deliğin büyüklüğüne göre de sütün boşaldığını farz et. sütün döküldüğü yer (+) giriş, sütün boşaldığı yer (-) çıkış fakat sen niye kovanın altından şerbet dökülmediğini sorguluyorsun vesselam.

plc aim2.png

Son düzenleme:
Bunu kim söylediyse, kendisini baya anlamlı geliyordur, ama onun beyninin içinde olup bitenleri bilmeyenler için tamamen anlamsız bir cümle. Hani "halanın sakalı varsa amcandır" demek gibi birşey.

Elektrik devrelerinde düğümler (veya noktalar) vardır. Her düğümün ortak bir şaseye göre voltajından bahsedebilirsin. Veya iki düğüm arasındaki voltajdan bahsedebilirsin. Veya devredeki bir komponentten geçen akımdan bahsedebilirsin. Ama devreye + girer, + çıkar, - yanından dolaşır gibi afaki lafların hiçbir faydası olmaz.

üstadım, alıntılandığız lafı söyleyen ustalar konuyu basitleştirerek kişiye özel bi anlatım yapmaya çalışmış olmalılar lütfen onları rencide etmeyelim zira gelenler çok feci ;) :)

üstadım, alıntılandığız lafı söyleyen ustalar konuyu basitleştirerek kişiye özel bi anlatım yapmaya çalışmış olmalılar

Öyledir mutlaka. Ama konunun iyi anlaşılmasına hizmet etmediği de ortada :)

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri