Güneş paneli dc sigorta

Edverd

Üye
Öncelikle merhaba benim bir güneş paneli sistemim var. Aldıgım inverter akilli 12 vilt 1kw inverter . Inverterin butun giris cikislarina kesici ve sigorta takmami istiyo. Cihaz guvenligi icin. Ben teker teker takilacak yerleri siraliyorum hepsine oneride bulunursaniz cok sevinirim.

1.Gunes panelim ile inverter arasi gunes panellerim 2 adet 12 volt 60 watt panel amperi uzerinde 3.3-4 yaziyo ancak amper hesabi yaptigimda 5 amper cikiyo 2 side maksimum 10 amper diyelim ( siz daha iyi bilirsiniz tabiki ) bunun icin ac sigorta taksam devreyi kesmek icin sigortanin amperi fark edermi zaten ayrietten cam sigorta takacam ama istefigim zaman da kapatabilmek istiyorum bu yuzden ac sigorta yabi otomatik sigorta iyi olur bi sakincasi varmidir.

2.inverter ile aku arası akum 80 amper jel aku bunun icin onerebileceginiz ( gunes paneli icinde dedigim gibi ) otomatik ac sigorta olurmu amperin bi onemi olurmu olursa kac amper takmami onerirsiniz.

3. Birde invertere sebeke elektrigi baglamamiz gerekiyomus bunun sebebide eger akuler bitme konumuna gelirse sebeke destek olucakmis sebeke girisine kac amper sigorta takmami onerirsiniz inverter 12 volt 1000 watt

Simdiden cok tesekkur ederim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
akım akımdır. dc yada ac diye ayırt etmenize gerek yok. ac de frekansa göre 0 dan tepeye ve - tepeye doğru geçişlerde akım akar. dc de ise sürekli akım akar. sigortalar konusu ise biraz farklı. yavaş atan , hızlı atan , termik , kaçak akım , pptc vs.. ama sonuçta hepsi akıma tepki vererek çalışır.
v otomat uygun hesapladığınız akımlarda bulursanız takabilirsiniz. içerisinde bimetal iletken ve birde solenoid vardır. değeri üzerinde bir akım geçerse bimetal genleşir ve mekanik olarak hattı keser. aşırı yüksek gerilimde ise solenoid bobini mili çekerek devreyi keser.

akım akımdır. dc yada ac diye ayırt etmenize gerek yok. ac de frekansa göre 0 dan tepeye ve - tepeye doğru geçişlerde akım akar. dc de ise sürekli akım akar. sigortalar konusu ise biraz farklı. yavaş atan , hızlı atan , termik , kaçak akım , pptc vs.. ama sonuçta hepsi akıma tepki vererek çalışır.
v otomat uygun hesapladığınız akımlarda bulursanız takabilirsiniz. içerisinde bimetal iletken ve birde solenoid vardır. değeri üzerinde bir akım geçerse bimetal genleşir ve mekanik olarak hattı keser. aşırı yüksek gerilimde ise solenoid bobini mili çekerek devreyi keser.
yani 10 amper dc olan bi yerde diyelimki 16 amper sigorta taktık bu sigorta 16 üstü amper olduğunda sigorta atarmı yani ac deki gibi dc de atarmı diyosunuz. bide 16 amper yerıne 6 amper sigorta taksam ben sadace devreyi açıp kapatmak için istiyorum çünkü

Öncelikle merhaba benim bir güneş paneli sistemim var. Aldıgım inverter akilli 12 vilt 1kw inverter . Inverterin butun giris cikislarina kesici ve sigorta takmami istiyo. Cihaz guvenligi icin. Ben teker teker takilacak yerleri siraliyorum hepsine oneride bulunursaniz cok sevinirim.

1.Gunes panelim ile inverter arasi gunes panellerim 2 adet 12 volt 60 watt panel amperi uzerinde 3.3-4 yaziyo ancak amper hesabi yaptigimda 5 amper cikiyo 2 side maksimum 10 amper diyelim ( siz daha iyi bilirsiniz tabiki ) bunun icin ac sigorta taksam devreyi kesmek icin sigortanin amperi fark edermi zaten ayrietten cam sigorta takacam ama istefigim zaman da kapatabilmek istiyorum bu yuzden ac sigorta yabi otomatik sigorta iyi olur bi sakincasi varmidir.

2.inverter ile aku arası akum 80 amper jel aku bunun icin onerebileceginiz ( gunes paneli icinde dedigim gibi ) otomatik ac sigorta olurmu amperin bi onemi olurmu olursa kac amper takmami onerirsiniz.

3. Birde invertere sebeke elektrigi baglamamiz gerekiyomus bunun sebebide eger akuler bitme konumuna gelirse sebeke destek olucakmis sebeke girisine kac amper sigorta takmami onerirsiniz inverter 12 volt 1000 watt

Simdiden cok tesekkur ederim.

merhaba

1 - uzman elektikci bulmanız ( bilği verecek ve işi yapacak )

2 - siğorta firmasından ürünler hakkında bilğiler edinmeniz .
ön bilği olarak ( durumuzu anlatıp ana firmaya danışınız ) ve diğer ilğili konuları özellikleri hakkında

bu bilğileri isterken ( alırken ) kısmı de olsa elektik bilginiz olmalı ki ne demek anlayabilmeniz için .
veya kısmen diyelim özelliklerin öğrenmk için ön araştırma yapınız .

bir link siğorta için . ( özellikler , yardımcı ürünler vs gibi ürün özellikleri vs gibi bakınız )
web sayfasının tümü inceleyiniz .

link : https://www.se.com/tr/tr/product-range/61095-acti-9-c60h-dc,-c60pv-dc/?parent-category-id=1600&parent-subcategory-id=80030&filter=business-4-elektrik-dağıtım

https://www.se.com/tr/tr/product-range/61095-acti-9-c60h-dc,-c60pv-dc/12143754822-elektrikli-yardımcı-birimler/

diğer bilğilendirme ( sormanız teknik bilğileri )
bu firmanın ürünleride kaçak akım rölesi nötr soldadır ( ürün üstünde gösteriyor )
normalde tüm girişler üsten yaplması gerekir ,Türkiyede alttan giriş yapanlar vardır ( yanlış eski gelenek diyelim ) AC sistemlerinde problem ( kısmı ? ) olmada da .
bu tipi ( alttan giriş ) bağlantısında kontakları aşırı gerilim üzerindedir .

DC sistemlerinde üstten faz girişi yapılmalıdır .
esasında tüm ürünler . ( zaten ürünün üzerinde yazar ) üstten bağlantı .

ön bilği verilmiştir gerisi araştırma yapınız !!!
tavsiye istemeyiniz . ( ana firmaya danışınız )

kolay gelsin ,sağlıcakla kalın .

Niye 12 dc volt demişler tüm dc voltajlara uyumlu derlerdi .
Amper ?

Özellikler: Voltaj: 12V
Sigorta tutucu: 100A

Şimdi desem kullanılır kullanırmisiniz ?
Sizde biliyorsunuz ki, bilmiyorsanız, bilmediğinizi tahmin etmiyorum. Burası Tr, burada herşey baştan savmadır, bir çok üründe açıklama bile yoktur, olanlarda ne kdr gerçeği yansıtır bilinmez. Mesela adam güneş paneline tüm değerlerin tablosunu koymuş, ama başka bi adam 4 5 değer koymayı uygun görmüş,
Kimbilir belki 24 volt da da kullanılabilirdir, erindiği için yazmamıştır.
Niye hiddetlenip şiddetleniyorsunuzki? Ürün sizinse tmm haklısınız

Burada amper önemlidir. Voltajin pek manası yok. Isınmayı yaratan da amperdir.

Burada kontak direnci 20mohm civarı olsa, 20 amper geçse i2R den 400*0.02 =8watt guc harcanır. Dolayısıyla kontakt direnci önemli. Ayrıca alet de kaba olmalı ki bu ısıyı atabilsin. Bence bu gorseline bakarak diyorum sürekli kullanıma gitmez

Burada amper önemlidir. Voltajin pek manası yok. Isınmayı yaratan da amperdir.

Burada kontak direnci 20mohm civarı olsa, 20 amper geçse i2R den 400*0.02 =8watt guc harcanır. Dolayısıyla kontakt direnci önemli. Ayrıca alet de kaba olmalı ki bu ısıyı atabilsin. Bence bu gorseline bakarak diyorum sürekli kullanıma gitmez
Şöyle birşey yok mu, sadece uçları kesip birleştiren, direnç amper voltaj önemli değil. Yani bir nevi konnektör. 2 kablo ucunu birleştirip kesen bir şey yok mu?

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri