DC motorunun potansiyometre ile hız kontrolu

tuncS

Üye
Merhabalar,
Ben bu işlerde yeniyim arkadaşlar ve bir DC motora pervane takarak döndürmem gerekiyor. Yeri geldiğindede bir potansiyometre devrenin direncini arttırarak motorun yani pervanenin hızını düşürmem gerekiyor. Açıkcası hiçbirşey bilmediğimden napıcağımı bilmiyorum 6V luk bir pilim ve 6V luk DC motorum var bunun devir sayısını voltajla oynayarak potansiyometre yardımıyla nasıl düşürebilirim? Seri mi bağlamam gerek? Bunu birine sorunca, potansiyometreyi direk 6V'luk motora seri olarak bağlayamayacağımı soyledi ya o yanılıyordu yada ben cidden hic birşey bilmiyorum :D
Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
seri direnç bağlayarakta motorun devrini düşürebilirsin ama gücün yarısını dirence vermiş olursun hep direncinde wattlı olması lazım .. transistör kullanarak motora vereceğin akım ve gerilimi ayarlayarak motorun devriyle oynayabilirsin

gbphd.png

Çok teşekkür ederim yardımınız için :) transistör kullanmayı ne yazıkki tam bilmiyorum, verimi kaybetsem de sanırım seri bağlamam benim için iyi olabilir ama çok saolun fikir verdiğiniz için internetten potansiyometre ve transistör devreye nasıl bağlanır araştıracağım :)

normal potansiyometreyle ayarlayamazsınız çünkü yüksek akım geçirirseniz yanar.. wattlı bir potansiyometre gerekir motorunuz güçlüyse potansiyometre ısınacaktır motorunuz teyp oyuncak vs motoru gibiyse sorun olmaz

6V luk yuksek devirli kucuk bir motor. Oyuncak motorunada benzetilebilir sizce yanmaması için hala wattlı potansiyometremi olmalı yoksa normal olsada olur mu?

normal potasiyometreyle led yakılır anca.. motorunuzun çektiği akıma göre potansiyometrenin değerini belirlemelisiniz ohm cinsinden, potansiyometre wattlı olacak zaten ama denemek isterseniz eski potansiyometre varsa deneyin potun içine bakın voltajı verin ayar yapın görün ne olacak

kolay gelsin

Sevgili dostlar araçlarda kullanılan çalmaktan beslemeli bir vantilatörüm var bunun devrini düşürmek istiyorum. Küçük bir şey pervane çapı 15 cm. Potansiyometre ile voltajı düşürmek yeterli olur mu acaba? İçerisinde hız ayarı için taş direnç kullanmışlar ama hem yeteri kadar devir düşürmüyor hem de 5dk sonra epeyce ısınıyor, ne tavsiye edersiniz?

Sevgili dostlar araçlarda kullanılan çalmaktan beslemeli bir vantilatörüm var bunun devrini düşürmek istiyorum. Küçük bir şey pervane çapı 15 cm. Potansiyometre ile voltajı düşürmek yeterli olur mu acaba? İçerisinde hız ayarı için taş direnç kullanmışlar ama hem yeteri kadar devir düşürmüyor hem de 5dk sonra epeyce ısınıyor, ne tavsiye edersiniz?
Potansiyometre kullanımıda dirençle aynı ısıyı verecektir diye düşünüyorum sonuçta istediğimiz hız için bir direnç uygulamamız gerekiyor. PWM devresi ile kontrol en iyi çözüm olacaktır bence.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri