dc motor yön sorunu

enatr

Üye
arkadaşlar ben baskı devre ye delik delmek için radyodan çıkarttığım dc motor ve elektrikçiden aldığım parçanında yardımıyla kenmide küçük bir matkap yaptım ama sorun motor ters dönüyor + yı + ya - yi - ye bağladım sorunda yok ama motor ters dönüyor delmiyor birde çok ısınıyor motor ilkten düşük devirde çalışıyordu sonradan sarı kabloyu - ye deydirince hızlandı bu motor neden ters yöne dönüyor bu nu nasıl çözebilirim

Ekli dosyalar

• adsız.JPG
    adsız.JPG
    49.8 KB · Görüntüleme: 16
  • adsız2.JPG
    adsız2.JPG
    50.8 KB · Görüntüleme: 14
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba,

Fotoğraflarını eklediğin motor bir step motordur. Adım motoru da derler. Çalışma şekli doğru akım değildir. Kare dalga ile çalışır, genelde bir entegre tarafından sürülür, misal 4017 entegresi basit bir step motorunu çalıştırır, internette bağlantı şeklini ve örnek devrelerini bulabilirsin.

Seni ilgilendiren kısmına gelirsek;

Bu motoru pil ya da herhangi bir gerilim kaynağı ile direkt olarak çalıştıramazsın.

ben 12v trafoma bağladım bir sorun yaratırmı acaba
ve bunu nasıl çalıştıracağım:confused:

Trafoda bir problem olmaz fakat motor hasar görebilir. Dediğim gibi bu motoru direkt çalıştıramazsınız. Ya buna bir sürücü ünitesi yapıp çalıştıracaksınız ya da cüzi bir ücret ile bir DC motor temin edeceksiniz.

arkadaşa çaldırayım bari okldan :D bir dc motor

Ben bozuk bir oyuncak araba motorundan yaptım çalışıyor
Ancak çok verimli olmuyor
Matkap ucundaki salgı deliği başlatana kadar yolları çiziyor ve tam istediğin yerden delemiyorsun...

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri