DC motor nasıl soğutulur?

bilgisayar işlemci fanını ısınan yüzeye koy, bir kutu yada boru düşün; sıcak fanlı yüzey dış tarafta = soğuk yüzey içeride, aspiratör= emiş yapan fanı bir soğutma kanalı ile (ince hortum) sisteme üflet
Elimde bilgisayar işlemci fanı olarak sadece bozuk laptop fanı var. Soğutma bloğu ile beraber olan masaüstü işlemci fanı yok maalesef. Soğutma olarak dün dediğinin kasayı delme fikri mantıklı geldi. Altından delersem hem görsellik bozulmaz hem de ikinci motoru koyduğum zaman ikisini de soğutur. Mantıklı bir fikir mi bilmem ama işe yarayacağını düşünüyorum. Etkili olur mu? Peltieri tercih etmememin sebebi hem elimde peltier yok hem de koyacak yer olmaması.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
istersen sana soğutma bloğu olan amd fanı + 8X8 2 adet bir 1,5 cm biri 2,5 cm kasa fanı ve bir adette 3X3 küçük bir fan takviyesi yaparım
Yok ustam düşünmeniz yeter. Teşekkürler. Ben elimde olan malzemeyi değerlendirmenin derdindeyim şu an. Kasa fanları boşta duruyor, o yüzden takmayı düşünüyorum. Yoksa oyunda bazı ayarları kısarak motoru daha az yorabilme imkanı var sanırsam. Elimdeki malzemeler ile bir şeyler oluşturmaya çalışıyorum. Bit pazarı açık olsaydı kasa fanlarını alıp yağlayıp onları çalıştırmayı denerdim. :D
Amaç evde can sıkıntısını gidermek aslında. O yüzden ne kadar maceralı olursa o kadar eğlenceli oluyor. :D

Sizi de meşgul etmiyorumdur umarım. :rolleyes:

yok meşgul etmiyorsun, malzemem yok dediğin için göndereyim dedim.

yok meşgul etmiyorsun, malzemem yok dediğin için göndereyim dedim.
Teşekkür ederim. :)

Sanırım en mantıklı yol direksiyonun altını delmek. Müsait olunca havya ile çizip parçayı direkt çıkartacağım İnşallah. Olmazsa en azından altı delik olmuş olur hava alır. :D

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri