Dc motor ileri geri tetiklemeli kontrol

costarika

Üye
Selam arkadaşlar. Elektronik konusunda fazla bilgim yok.Ama bir devreye ihtiyacım var. Devre şu şekilde çalışmalı;
Dc 12v gerilim verildiğinde motor bir yöne belli bir süre( veya bir swiche basana kadar ) çalışacak, gerilim kesildiğinde ters yöne belli bir süre (veya bir swiche basana kadar) çalışacak.( Not; Devreyi belli bir süre çalışacak şekilde yaparsak süre ayarı da yapmamız gerek.)
Örnek verecek olursak Az çok şuna benziyor; bazı araç teypleri açılınca içinden ekran çıkıyor, kapatılınca ekran geri çekiliyor.
Buna benzer bir devre lazım. Yardımcı olursanız sevinirim.

hazır flaşör zaman rölelerı kullansanız. Her ıkı yonde durma calısma zamanını ayarlarsın. Veya enversör sıstem ıcın camasır makınalrı gibi, hazır zaman rölesi var.

hazır flaşör zaman rölelerı kullansanız. Her ıkı yonde durma calısma zamanını ayarlarsın. Veya enversör sıstem ıcın camasır makınalrı gibi, hazır zaman rölesi var.
Bahsettiğiniz hazır devreleri nasıl kullanacağımı bilemedim.
işin özü şu şekilde; dc 12v verildiğinde devre çalışacak, enerji kesildiğinde bu sefer ters yönde çalışacak.
Belki sizin bahsettiğiniz hazır devreler bu aşamadan sonra kullanılabilir
Bahsettiğiniz hazır devreleri nasıl kullanacağımı bilemedim.
işin özü şu şekilde; dc 12v verildiğinde devre çalışacak, enerji kesildiğinde bu sefer ters yönde çalışacak.
Belki sizin bahsettiğiniz hazır devreler bu aşamadan sonra kullanılabilir
Bir de bu devrenin çizimi lazım. Elektronik devrelerin montajını yapabiliyorum ama tasarım olayı sıfır bende.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri