DC Motor Boşta Çalıştırma Yardım

youngman_2

Üye
dc motoru boşta nasıl kullanabiliriz araştırdıgım kadarıyla boşta çalıştırılmamalıdır diyorlar peki böyle bir durum şartsa nasıl yapılabilir şimdiden yardımlarınız için tesekkurler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ben öyle bir sey duymadım, sadece bir bildiğim var, motorların ıkaz gerılımleri (uyartım geilimi,) bi şekılde kesılırse motor sonsuza doğrun dönmeye başlar. Bırde seri Dc motorlar, yük altında olmazsa daha fazla döneblilirler.

dc motoru boşta nasıl kullanabiliriz araştırdıgım kadarıyla boşta çalıştırılmamalıdır diyorlar peki böyle bir durum şartsa nasıl yapılabilir şimdiden yardımlarınız için tesekkurler
öyle bir kaide yok.sarı zeybek e katılıyorum.

üniversal motorlar (seri motorlar) boşta çalıştırılmaz. sargılarındaki fi direnci 0 a yakın olduğundan çektiği akım sonsuza yakın olur.. pratik olarak sonsuz olması imkansız ama teoride böyledir. akım sonsuza yaklaştığında devirde sonsuza yaklaşır.

boşta çalıştırmak çok yüksek devirlerde dönmesine neden olur. yüksek devirden dolayı kendini yıpratır parçalar bozar. o yüzden azda olsa yükde çalıştırmak lazım dır..

peki dc motorun enerjisi kesildiginde kendisini kilitleme durumu ortadan kaldırılabilirmi fırcalı fırcasız farketmez

peki dc motorun enerjisi kesildiginde kendisini kilitleme durumu ortadan kaldırılabilirmi fırcalı fırcasız farketmez

Kendini kitleme derken zaten Dc motor enerjisini kestiğinizde tak diye durmaz kendi biraz daha dönmeye devam eder hatta enerjisini kestiğinizde dönerken sabit mıknatisli ise çıkışında gerilim bile görürsünüz :)

Frenleme disklerine enerji sağlayan kontaktörün normalde açık veya normalde kapalı olmasıyla alakalı bir durum.normalde kapalı bağlanması enerji kesildiğinde bobinin enerjisiz kalmasını sağlar ve böylece fren diskleri rotoru kilitler.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri